آیا این روبوتاکسی آینده است؟ غول فناوری چینی بایدو از خودروی تمام الکتریکی ۳۷۰۰۰ دلاری خودرانی رونمایی کرد که می‌توان با یک اپلیکیشن آن را درخواست کرد

0

غول فناوری چینی بایدو چند روز پیش از خودروی جدید تمام الکتریکی و خودران خود رونمایی کرد که هزینه ساخت آن فقط ۳۷۰۰۰ دلاراست.

آپولو RT۶ دارای یک فرمان جداشدنی است تا فضای بیشتری را برای مسافران فراهم کند و می‌توان با یک اپلیکیشن از آن استفاده کرد.

بایدو را گوگل چینی می‌دانند. یکی از معاونان ارشد شرکت در بایدو، ادعا می‌کند که توانایی رانندگی آن معادل یک راننده ماهر با ۲۰ سال تجربه است.

بایدو‌ امیدوار است که تاکسی را در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ به عنوان بخشی از آپولو گو، سرویس سواری خودران خود در چین، به صورت گسترده عرضه کند.

در کنفرانس فناوری Baidu World ۲۰۲۲، رابین لی، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل بایدو، گفت: «این کاهش هزینه عظیم ما را قادر می‌سازد تا ده‌ها هزار دستگاه AV را در سراسر چین مستقر کنیم. ما به سمت آینده‌ای حرکت می‌کنیم که در آن سوار شدن به روبوتاکسی هزینه‌ای معادل نیمی از هزینه تاکسی گرفتن امروز را خواهد داشت.»

آپولو RT۶ نسل ششم AV بایدو است و هزینه توسعه آن بسیار کمتر از مدل‌های دیگر است.

برای مقایسه، بایدو آپولو مون، نسل پنجم خودروی بدون سرنشین خود که در ژوئن ۲۰۲۱ رونمایی شد ۷۱۰۰۰ دلار هزینه برای هر خودرو در بر داشت.

RT۶ با باتری الکتریکی بسته به فضای فرمان، می‌تواند بین دو تا چهار سرنشین را حمل کند.

فرمان جداشدنی همچنین امکان نصب سیستم دسکتاپ، کنسول‌های بازی، قفسه‌های چمدان و ماشین‌های فروش خودکار را در فضای ۴.۸ در ۱.۸۶ متری کف خودرو را می‌دهد.

این خودرو تلاقی بین یک SUV و یک مینی ون است و  ۱۰۵ سانتی‌متر فضای پا بین دو صندلی برای سرنشین عقب خودرو، فراهم می‌سازد.

آپولو RT۶ دارای یک نمای بیرونی آینده‌نگر با در‌های کشویی برقی هوشمند است که می‌تواند از طریق اتصال بلوتوث، ورودی رمز عبور یا یک اپلیکیشن باز شود.

هنگام رانندگی، AV از ۳۸ حسگر، شامل هشت حسگر تشخیص نور و محدوده (LiDARs)، ۱۲ رادار اولتراسونیک، ۱۲ دوربین و یک رادار موج شش میلی‌متری استفاده می‌کند.

این‌ها به خودرو کمک می‌کند تا در محیط‌های پیچیده شهری اطلاعات از ۲۰۰ متر پیرامون خود از همه سو داشته باشند.

این اولین مدل وسیله نقلیه بایدو است که بر روی پلت فرم خودران خود Xinghe ساخته شده  و دارای قابلیت رانندگی خودکار سطح ۴ است که از مدل قبلی خود بهتر است.

فن‌آوری سطح ۴ به این معنی است که سیستم‌های آن می‌توانند بدون راننده کار کنند، اما باید با یک نقشه دقیق از قبل بارگذاری شده کار کنند، بنابراین محدوده کار خودرو محدود می‌شود.

مدل آماده تولید از هفت سیستم «پشتیبان» استفاده می‌کند، به این معنی که در صورت خرابی هر یک از اجزا یا سیستم، سیستم پشتیبان همچنان می‌تواند کار کند.

بایدو می‌گوید برای اطمینان از ایمنی وسیله نقلیه جدیدش، آن را ۳۲ میلیون کیلومتر آزمایش کرده است. با این حال، طبق مقررات چینی، خودرو‌های خودران در حال حاضر همچنان به حضور راننده ایمنی نیاز دارند.

بایدو هنوز فاش نکرده است که این خودرو چند کیلومتر می‌تواند با یک باتری کاملاً شارژ شده طی کند.

بایدو ادعا می‌کند که آپولو RT۶ در ابتدا به صورت آزمایشی به ناوگان آپولو گو موجود در تعداد کم می‌پیوندد، اما قصد دارد در نهایت صد هزار دستگاه از آن‌ها را در جاده‌ها راه‌اندازی کند.

آپولو گو از زمان راه‌اندازی آن در سال ۲۰۲۰ به ۱۰ شهر در چین از جمله شنژن، شانگهای و پکن گسترش یافته  و تاکنون بیش از یک میلیون سفر با آن انجام شده است.

این شرکت اعلام کرد که از روز چهارشنبه همچنین شروع به دریافت کرایه در پکن برای سواری بدون راننده در روبوتاکسی نسل پنجم خود کرده است.

با پیشرفت‌های اخیر در کاهش هزینه‌های تولید، بایدو قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ خدمات حمل و نقل خود را به ۶۵ شهر و تا سال ۲۰۳۰ به ۱۰۰ شهر گسترش دهد.

بایدو بیشتر به دلیل موتور جستجو و خدمات تبلیغات آنلاین خود مشهور است، اما در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری زیادی روی فناوری رانندگی خودکار و هوش مصنوعی از جمله دستیار‌های شخصی خودکار و تراشه‌های هوش مصنوعی انجام داده است.

چین آرزوی رهبری فناوری رانندگی خودران را در سطح جهانی دارد، اما در ارائه چنین خدماتی از آمریکا عقب مانده است. Waymo آلفابت در سال ۲۰۲۰ خدمات تاکسی بدون راننده را در فینیکس در آریزونا ارائه کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.