من ژنتیکی چاق هستم! آیا این سرنوشت مقدر است و کسانی که ژن‌های مرتبط به اضافه وزن دارند، نمی‌توانند از چاقی بگریزند؟

0

مدت زیادی است که بحث در مورد اینکه آیا ژنتیک یا محیطی که افراد در آن بزرگ شده‌اند، علت چاقی است، بحث وجود داشته است.

نرخ چاقی از دهه 1980 سه برابر شده است.در این مدت ژنتیک انسان‌ها که تغییر نکرده، پس عوامل محیطی در ایجاد چاقی بسیار موثر هستند.

اما همچنین پژوهش‌هایی انجام شده‌اند که نشان می‌دهند دوقلو‌های همسان از نظر وزن بدنشان بیشتر از دوقلو‌های غیر همسان همانند هم می‌شوند، که نشان می‌دهد یک عنصر ژنتیکی هم در ایجاد چاقی موثر است.

میزان پیچیدگی از این هم بیشتر است. چون شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه تأثیر ژنتیک ممکن است با افزایش سن افراد تغییر کند.

یک مطالعه تازه نشان داده که این موضوع در مورد وزن بدن نیز صادق است. محققان متوجه شدند که میزان تأثیر محیط یا ژنتیک شما بر چاقی در طول زندگی تغییر می‌کند.

این مطالعه نشان داد که ژنتیک ارتباط کمی با میزان چاقی در دوران کودکی دارد، اما با افزایش سن افراد (از نوجوانی تا سن 69 سالگی) این نقش پررنگ‌تر می‌شود.

الگوی مشابهی نیز در مورد وزن بدن و پیشینه اجتماعی افراد مشاهده شد. دانشمندان دریافتند که افراد لایه‌های فقیر، وزن بیشتری از نوجوانی به بعد داشتند. با این حال، تقریباً هیچ تفاوتی در دوران نوزادی یا کودکی وجود نداشت.

اما در عین حال پژوهشگران متوجه شدند با افزایش سن افراد، تفاوت‌هایی در وزن به وجود می‌آید که نمی‌توان آن‌ها را با ژنتیک یا زمینه اجتماعی توضیح داد. این بدان معنی است که هیچ یک از این عوامل پیش‌بینی‌کننده خوبی برای وزن بدن فرد خاصی نیستند.

برای انجام این مطالعه ، از داده‌های بررسی ملی بهداشت و توسعه MRC استفاده شده. نمونه اولیه تحقیق شامل 5362 نفر بودند که از زمان تولد آن‌ها در سال 1946 تا به امروز پیگیری و بررسی شدند.

از این داده‌ها برای مطالعه چگونگی ارتباط ژن‌ها و آسیب‌های اجتماعی با وزن بدن از دو سالگی تا ۶۹ سالگی استفاده شد. دانشمندان آسیب‌های اجتماعی را به‌ویژه مورد مطالعه قرار دادند زیرا تصور می‌شد عامل خطر محیطی مهمی برای چاقی است و ممکن است به اشکال دیگر نابرابری سلامتی کمک کند.

دانشمندان برای برآورد خطر ژنتیکی چاق شدن یک فرد، معیار  “نمره چند ژنی” را ابداع کردند که خلاصه‌ای از تمام ژن‌هایی مرتبط با اضافه وزن و چاقی است.

برای ثبت پیشینه اجتماعی، از طبقه اجتماعی شرکت‌کنندگان در چهار سالگی استفاده کردیم.

دانشمندان دریافتند که آن‌هایی که دارای تعداد بیشتری ژن مرتبط با چاقی بودند، وزن بدن بالاتری داشتند. افرادی که در 25 درصد بالای خطر ژنتیکی چاقی قرار داشتند، 11.2 کیلوگرم وزن بیشتری در سن 63 سالگی نسبت به افرادی که در 25 درصد پایین خطر ژنتیکی قرار داشتند، داشتند.

همچنین افرادی که در دوران کودکی از محروم‌ترین خانه‌ها بودند تا سن 63 سالگی به طور متوسط ​​7.4 کیلوگرم وزن بیشتری نسبت به افراد لایه‌های دارای جامعه داشتند.

اما نتایج نشان می‌دهد که نه ژنتیک و نه زمینه اجتماعی پیش‌بینی‌کننده خوبی برای چاق شدن یا نشدن یک فرد نیستند. در حالی که با افزایش سن شرکت‌کنندگان، تفاوت وزن به طور قابل توجهی افزایش یافت، خطر ژنتیکی تنها 10 درصد و زمینه اجتماعی 4 درصد از این تفاوت‌ها را پیش‌بینی کرد.

این به ما نشان می‌دهد که هنوز چیز‌های زیادی در مورد وزن بدن وجود دارد که نمی‌توانیم آن‌ها را با ژنتیک یا آسیب‌های اجتماعی توضیح دهیم و نشان می‌دهد که عوامل دیگر نیز تأثیر مهمی بر وزن بدن ما دارند.

ما هیچ کنترلی بر ژنتیک و پیشینه اجتماعی و شرایط اجتماعی زمان تولد و کودکی خود نداریم و اینها ممکن است در ایجاد چاقی موثر باشند.

با این حال تحقیقات بیشتری باید در این مورد صورت گیرد که چرا کاهش وزن برای برخی‌ها بسیار دشوار است. این تحقیقات ممکن است به ما کمک کنند تا بفهمیم که چرا سیاست‌های مقابله با چاقی معمولاً به قدرت اراده افراد متکی است، نه ایجاد تغییرات در محیط غذا.

این تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که نه ژن‌ها و نه پس‌زمینه اجتماعی، سرنوشت مقدر نیستند. اما آگاهی از آنها ممکن است به ما کمک کنند تا در صورت مستعد بودن، کنترل بهتری روی رفتارهای تغذیه‌های و سبک زندگی خودمان اعمال کنیم تا وزنمان متعادل باقی بماند.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تصاویر طبقه‌بندی شدن پنتاگون البته «تخیلی» و حاصل میدجرنی از بازیابی یوفوها و برنامه‌ مهندسی معکوس…

بشقاب پرنده مخفف عبارت Unidentified Flying Object است. به هر شیء یا پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در آسمان مشاهده شود و به راحتی قابل شناسایی یا توضیح نباشد. بشقاب پرنده‌ها اغلب با ادعا‌های مربوط به فضاپیما‌های فرازمینی مرتبط هستند، اما می‌توان…

عکس‌های دلپذیر این سلبریتی‌ها با میدجرنی نسخه پنج و این دستور ایجاد شده که شما هم می‌توانید از آن…

تصور کنید که بخواهید عکس‌هایی از شمار قابل توجهی از سلبریتی‌ها داشته باشید که همه در حال انجام یک کار واحد هستند، آن هم در یک شرایط نوری یکسان.در شرایط عادی که نمی‌شود به همه‌شان دیکته کرد که ژست مورد نظر ما را بگیرند. اما هوش مصنوعی…

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…

عکس‌های جالبی که مردم را در «گوگل مپ» به راستی شگفت‌زده کرده است!

گوگل مپ راه خوبی است برای آشنایی با شهرهای نام‌آشنا و یا دورافتاده‌ترین نقاط جهان. اما هر از چند گاهی در گوگل مپ، عکس‌هایی پیدا می‌شود که توجیه‌شان دشوار است یا بسیار خنده‌دار و جالب هستند.این پست مجموعه‌ای است از این عکس‌ها:دورهمی…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…

همه چیز در مورد رمان رابینسون کروزوئه، نوشته دانیل دفو + روجلدهای خاطره‌انگیز این کتاب

رابینسون کروزوئه رمانی نوشته دانیل دفو است که اولین بار در سال 1719 منتشر شد. این رمان داستان مرد جوانی به نام رابینسون کروزوئه را روایت می‌کند که بر خلاف میل خانواده‌اش راهی دریا می‌شود و در جزیره‌ای متروک در سواحل آمریکای جنوبی غرق…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.