منشا دقیق شهابسنگ «زیبایی سیاه» روی مریخ پیدا شد: با استفاده از هوش مصنوعی

0

دهانه‌ای در مریخ که شهاب سنگی را ۴.۴ میلیارد سال پیش به بیرون پرتاب کرده بود، با هوش مصنوعی شناسایی شد.

به گفته محققان، این کشف جزئیات جدیدی درباره شهاب سنگ مریخی NWA 7034، که با نام مستعار «زیبایی سیاه» در سال ۲۰۱۱ در آفریقا پیدا شد، ارائه می‌دهد. حالا دیگر می‌دانیم که «زیبایی سیاه» از کجای مریخ منشا گرفته. اسم این دهانه مریخ را با الهام از شهر استرالیایی کراتا، که محل نگهداری یکی از قدیمی ترین سنگ های زمینی است، به همین نام گذاشته‌اند.

چیزی که زیبایی سیاه را در مقایسه با دیگر شهابسنگ‌های با منشا مریخ شاخص و متفاوت کرده بود این بود که ترکیبی از چند سنگ است که با سیمان به هم پیوسته بودند. همه شهاب سنگ‌های مریخی دیگر حاوی یک نوع سنگ واحد بودند.

پیدا کردن منطقه‌ای که شهاب سنگ «زیبایی سیاه» از آنجا سرچشمه گرفته، بسیار مهم است زیرا حاوی قدیمی‌ترین قطعات مریخی است که تا به حال پیدا شده است، این سنگ  ۴.۴۸ میلیارد سال قدمت دارد و پوسته بسیار قدیمی مریخ  قدمت حدود ۴.۵۳ میلیارد ساله دارد.

محققان از یکی از سریع‌ترین ابررایانه‌های مرکز تحقیقات سوپرکامپیوتری Pawsey و مرکز تحقیقات تجسمی و تحقیقات الکترونیکی دانشگاه کرتین برای تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از تصاویر با وضوح بالا با یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای شناسایی دهانه‌ها استفاده کردند.

در حالی که رد پای دقیق سابقه زمین شناسی بسیار قدیمی زمین از بین رفته، می‌توانیم با کارهایی مثل این، سرنخ‌هایی را از مطالعه سیارات دیگر به‌دست آوریم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.