سیستم عامل مدارگرد مریخ ارتقا پیدا می‌کند و دیگر از ویندوز ۹۸ استفاده نمی‌کند

0

رادار پیشرفته مریخ برای شناسایی ساختارهای زیرسطحی و یونوسفر (MARSIS) در فضاپیمای مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا (ESA) در آستانه دریافت به‌روزرسانی نرم‌افزاری است و سیستم عامل قبلی خود یعنی ویندوز ۹۸ را حذف می‌کند.

نزدیک به دو دهه پس از پرتاب مریخ اکسپرس، انتظار می‌رود این به‌روزرسانی نرم‌افزاری، حیات تازه‌ای برایش به ارمغان آورد. همین مدارگرد بود که برای اولین بار آب پنهان شده در زیر قطب جنوب مریخ را شناسایی کرد.

این مدارگرد یکی از موفق‌ترین پروژه‌های ESA است و به ما این امکان را می‌دهد که گذشته و حال مریخ را مطالعه کنیم. انتظار می‌رود ارتقای نرم‌افزاری به ابزار MARSIS اجازه دهد تا زیر سطوح مریخ و یکی از قمر‌های آن – فوبوس – را با جزئیات بهتر و بی‌سابقه ببیند.

مدارگرد امواج رادیویی با فرکانس پایین را به سمت سیاره سرخ می‌فرستد و با مطالعه سیگنال‌های بازتابی، دانشمندان می‌توانند سطح و ساختار‌های زیر مریخ را تا عمق چند کیلومتری نقشه‌برداری کنند. انتظار می‌رود این به روز‌رسانی، دریافت سیگنال و همچنین پردازش داده‌ها را در مدارگرد بهبود بخشد.

یش از این، برای مطالعه ویژگی‌های مریخ و مطالعه قمر فوبوس، به تکنیک پیچیده‌ای تکیه می‌شد که داده‌های با وضوح بالا را ذخیره می‌کرد و حافظه داخلی دستگاه را خیلی سریع پر می‌کرد.  با دور انداختن داده‌هایی که به آن‌ها نیازی نیست، نرم‌افزار  اختصاصی جدید به این امکان را می‌دهد که MARSIS به مدت پنج برابر بیشتر روشن بماند و با هر جاروب یا اسکن سطح، منطقه بسیار بزرگ‌تری را کاوش کند.

به گفته مسئولان این مدارگرد مریخ، این واقعاً مانند این است که تقریباً ۲۰ سال پس از پرتاب یک ابزار کاملاً جدید در مارس اکسپرس داشته باشید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.