چگونه در گرما خودمان را خنگ نگه داریم؟ نکات علمی اثبات شده

0

این هفته احتمالا گرم‌ترین هفته سال خواهد بود و یکی دو روز پیش در مورد میزان گرما و نیز مصرف انرژی در این آخر هفته هشدار هم داده شده.

اما اگر نمی‌توانید خودتان را داخل خانه یا ساختمان‌های دارای تهویه مطبوع حبس کنید، در اینجا چند نکته با پشتوانه علم وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند، این گرما را تاب بیاورید.

۱) لباس سبک و اندازه و متناسب بپوشید

مکانیسم طبیعی خنک شدن این است که وقتی گرم می‌شویم، عرق می‌کنیم و با تبخیر شدن آن عرق، انرژی گرمایی از پوست گرفته می‌شود.

بنابراین بهترین راه برای خنک ماندن در صورت دوری از نور مستقیم خورشید و لباس متناسب پوشیدن است.

وقتی متناسب با شرایط کاری و دیگر ملاحظات باید لباس رسمی یا کامل بپوشید، لباس‌های گشاد بپوشید که اجازه می‌دهدن هوا روی پوست جریان داشته باشد و تبخیر سریع‌تر شود. همچنین سعی کنید از لباس‌هایی با رنگ روشن استفاده کنید، زیرا این لباس‌ها نسبت به لباس‌های تیره، نور خورشید را کمتر جذب می‌کنند.

اگر در گرما هم ورزش می‌کنید، لباس‌های ورزشی با تکنولوژی بالا بپوشید که از پارچه‌های رطوبت‌گیر استفاده می‌کنند. این پارچه‌ها عرق را از پوست به لایه‌های بیرونی مواد منتقل می‌کنند، جایی که می‌تواند پخش شود و تبخیر شود.

۲) آب و نوشیدنی زیاد بخورید

با تعریق زیاد، مقدار زیادی آب از دست می‌رود و شما باید تمام آبی را که از دست می‌دهید جایگزین کنید. یکی از راه‌های فهمیدن میزان مناسب آب بدن یا هیدراته بودن، بررسی رنگ ادرار است. اگر مثل شفاف است، پس احتمالاً بدن شما میزان کافی آب دارد، اما اگر حجم ادرار شما خیلی کم شده یا به خیلی پررنگ شده، یعنی به میزان کافی آب نخورده‌اید.

وقتی کم آب می‌شوید، بدن سرعت تعریق خود را کاهش می‌دهد تا مایعات را ذخیره کند و شما حتی گرم‌تر می‌شوید. بنابراین یک نوشیدنی می‌تواند به شما آبرسانی کند و به خنک شدن شما کمک کند.

آب خنک خوب است، اما از الکل پرهیز کنید. الکل حجم ادراز را زیاد می‌کند و میزان مایع بدن را د روزها گرم کم می‌کند.همچنین باعث گشاد شدن رگ‌های خونی در پوست شما می‌شود و باعث می‌شود احساس گرما کنید.

۳) همه پنجره‌ها را باز نکنید

برای ایجاد نسیمی با طراوت در یک روز خفه‌کننده تابستان، به طور تصادفی پنجره‌ها را باز نکنید. در عوض، با باز کردن پنجره‌های طبقه پایین که در سایه هستند و پنجره‌های طبقه بالا که در زیر نور خورشید هستند، یک جریان هوا ایجاد کنید.

از آنجایی که هوای گرم بالا می‌آید، اتاق‌های آفتاب‌گیر طبقه بالا گرمتر از اتاق‌هایی که در طبقه پایین در سایه هستند، خواهند بود. این باعث ایجاد اختلاف فشار می‌شود و با باز کردن هوشمندانه پنجره‌ها در این اتاق‌ها نسیمی ایجاد می‌کنید که هوای خنک و تازه را از طبقه پایین می‌کشد و هوای گرم را از خانه خارج می‌کند. شما می‌توانید این اثر را با استفاده از فن‌های نصب شده روی پنجره برای مکش هوا در طبقه پایین و دمیدن هوا در طبقه بالا افزایش دهید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.