تصویر باورنکردنی هابل از “آینه” عجیب کهکشانی

0

در این تصویر تلسکوپ فضایی هابل چیز عجیبی دیده می‌شود. اگر به دقت نگاه کنید، می‌توانید دو کهکشان تقریباً آینه‌ای نارنجی رنگ را ببینید که ظاهراً توسط یک رشته طولانی به هم متصل شده‌اند.

جالب اینجاست که اینها اصلاً دو کهکشان نیستند، بلکه یک کهکشان تنها به نام SGAS J143845+145407 است. اما نیروی گرانش بسیار زیاد نور را منحرف کرده، و این تصویر دوگانه را ایجاد کرده است.

چند وقت پیش هم ما در تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب، با عدسی گرانشی آشنا شدیم که باعث بزرگنمایی نور کهکشان‌های پس‌زمینه‌ای شده بود.

هنگامی که اثر عدسی منجر به ایجاد چهار تصویر از یک جسم دور در اطراف توده عدسی مرکزی شود، به آن صلیب انیشتین Einstein Cross می‌گویند.

SGAS J143845+145407 دقیقاً در درست پشت یک خوشه کهکشانی کوچک که عدسی گرانشی ایجاد کرده، واقع شده و این طوری دو تصویر تقریباً کامل از کهکشان تولید شده.

نور SGAS J143845+145407 حدود ۶.۹ میلیارد سال سفر کرده تا به ما برسد. که تقریباً معادل نیمی از سن کنونی جهان است و خود خوشه /عدسی گرانشی حدود ۲.۸ میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد.

SGAS J143845+145407 از نظر علمی جالب است زیرا یک کهکشان فروسرخ درخشان است که به دلیل فعالیت زیاد زایش ستاره‌ها در آن است.. مطالعه کهکشان‌هایی مانند این می‌تواند به دانشمندان کمک کند شکل‌گیری ستاره‌ها و چگونگی تغییر آن در طول تاریخ کیهان را درک کنند. برای این کار، لنز‌های گرانشی می‌توانند ارزشمند باشند.

این تصویر در وب سایت هابل منتشر شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.