قرص مترونیدازول | موارد مصرف، طریقه مصرف و عوارض مترونیدازول

0

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است که برای درمان طیف گسترده‌ای از عفونت‌ها استفاده می‌شود و رشد باکتری‌ها و انگل‌های خاصی را متوقف می‌کند.

این آنتی بیوتیک فقط عفونت‌های باکتریایی و انگلی خاصی را درمان می‌کند. برای عفونت‌های ویروسی (مانند سرماخوردگی،آنفولانزا ) کارایی ندارد. استفاده از هر آنتی بیوتیک در مواقعی که نیازی به آن نیست، می‌تواند باعث شود که برای عفونت‌های بعدی کارایی نداشته باشد.

مترونیدازول همچنین ممکن است همراه با سایر دارو‌ها برای درمان زخم معده /روده خاص ناشی از باکتری (H. pylori) استفاده شود.

از این دارو به‌تنهایی یا در کنار سایر آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان بیماری التهابی لگن، التهاب درون‌شامه قلب و عفونت واژن باکتریایی (واژینوز باکتریال) استفاده می‌شود.

مترونیدازول همچنین برای درمان بیماری انگلی ژیاردیاز، تریکومونیازیس، آمیبیاز موثر است. چنانچه ونکومایسین موجود نباشد، این دارو یکی از انتخاب‌ها برای درمان ملایم انتروکولیت با غشای کاذب است. این دارو به‌صورت خوراکی، پماد یا تزریقی وجود دارد.

مترونیدازول، پس از جذب توسط میکروارگانیسم ها احیا و به یک ترکیب سمی تبدیل می شود که با پیوند یافتن به DNA موجب توقف ساخت آن و مرگ سلول می شود. این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود و در اغلب مایعات و ترشحات بدن منتشر می شود. غلظت سرمی دارو 2-1 ساعت پس از مصرف خوراکی به اوج خود می رسد.

نیمه عمر مترونیدازول در بزرگسالان 12-6 ساعت است که در صورت عیب کار کبد به 29-10 ساعت افزایش می یابد. دفع این دارو عمدتاً کلیوی است و تا 15 در صد از دارو ممکن است از راه مدفوع دفع شود. 20% از دارو بعد از مصرف واژینال به صورت سیستمیک جذب می شود.

مصرف این دارو در سه ماهه اول بارداری اکیدا ممنوع است و جزء گروه X طبقه بندی می شود. ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

نحوه استفاده از مترونیدازول

این دارو را طبق دستور پزشک از طریق خوراکی مصرف کنید. برای جلوگیری از ناراحتی معده، این دارو را با غذا یا یک لیوان پر آب یا شیر مصرف کنید. دوز بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان است.

برای بهترین اثر، این آنتی بیوتیک را در زمان‌های مساوی مصرف کنید.

مصرف این دارو را تا پایان کامل مقدار تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر علائم پس از چند روز ناپدید شوند. قطع زودهنگام دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود. اگر وضعیت شما ادامه یافت یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

اثرات جانبی مترونیدازول 

سرگیجه،سردرد، ناراحتی معده،حالت تهوع،استفراغ، از دست دادن اشتها، اسهال،یبوست، یا طعم فلزی در دهان شما ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث تیره شدن رنگ ادرار شما شود. این امر بی‌ضرر است و با قطع دارو از بین می‌رود.

به یاد داشته باشید که این دارو به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر عوارض جانبی جدی دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید، از جمله: علائم عفونت جدید (مانند گلودرد که از بین نمی‌رود، تب)، کبودی/خون‌ریزی آسان، درد معده / شکم،ادرار دردناک.

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی بسیار جدی فوراً به پزشک مراجعه کنید، از جمله: بی‌ثباتی، تشنج، تغییرات روانی/خلقتی (مانند گیجی)، مشکل در صحبت کردن، بی‌حسی/ سوزن سوزن شدن دست‌ها/پا‌ها، درد چشم، تغییرات ناگهانی بینایی، سردرد که شدید است یا از بین نمی‌رود، گردن سفت/درد دارد.

استفاده از این دارو برای دوره‌های طولانی یا مکرر ممکن است منجر به برفک دهان یا عفونت قارچی جدید شود. در صورت مشاهده لکه‌های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی،خارش / تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، فوراً به پزشک کمک کنید.

موارد احتیاط مصرف مترونیدازول

قبل از مصرف مترونیدازول، اگر به آن حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. یا سایر آنتی بیوتیک‌ها (مانند تینیدازول )؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.

قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به ویژه در موارد: بیماری کبد،بیماری کلیوی، برخی اختلالات خونی (تعداد کم سلول‌های خونی )، یک اختلال ژنتیکی نادر خاص ( سندرم کوکاین ).

در حین مصرف این دارو و حداقل تا 3 روز پس از اتمام این دارو از مصرف نوشیدنی ‌های الکلی و محصولات حاوی پروپیلن گلیکول خودداری کنید زیرا ممکن است ناراحتی/ گرفتگی شدید معده،تهوع،استفراغ،سردرد و گرگرفتگی ایجاد شود.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل یا ماری جوانا ( حشیش ) می‌تواند شما را بیشتر سرگیجه کند. رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا کاری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید تا زمانی که بتوانید آن را با خیال راحت انجام دهید. اگر از ماری جوانا (حشیش) استفاده می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

مترونیدازول ممکن است باعث شود واکسن‌های باکتریایی زنده ( مانند واکسن تیفوئید ) به خوبی کار نکنند. قبل از انجام هر گونه ایمن سازی / واکسیناسیون به متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود بگویید که از مترونیدازول استفاده می‌کنید.

مصرف این دارو در سه ماهه اول بارداری اکیدا ممنوع است و جزء گروه X طبقه بندی می شود. ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود. قبل از شیردهی در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید. اگر درمان تک دوز برای شما تجویز شود، ممکن است پزشک به شما دستور دهد که شیردهی را برای مدت کوتاهی پس از دوز قطع کنید. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی مترونیدازول

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو‌های شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل تمام تداخلات دارویی ممکن نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله دارو‌های نسخه‌ای/غیر نسخه‌ای و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع نکنید، متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: محصولات حاوی الکل (مانند شربت‌های سرفه و سرماخوردگی، افترشیو)، محصولات حاوی پروپیلن گلیکول، محلول لوپیناویر/ ریتوناویر،لیتیوم.

اگر از دی سولفیرام نیز استفاده می‌کنید یا در 2 هفته گذشته دی سولفیرام مصرف کرده‌اید، از مترونیدازول استفاده نکنید.

این دارو ممکن است با برخی از آزمایشات آزمایشگاهی تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان شما از مصرف این دارو مطلع هستند.

-اگر برای عفونت خاصی ( تریکومونیازیس ) تحت درمان هستید، ممکن است تمام شرکای جنسی نیز برای جلوگیری از عفونت مجدد نیاز به درمان داشته باشند. در طول درمان، از رابطه جنسی خودداری کنید یا همیشه از کاندوم لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید.

-این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً برای عفونت دیگری از آن استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

-اگر مدت طولانی‌تری از این دارو استفاده می‌کنید، آزمایشات آزمایشگاهی (مانند شمارش سلول‌های خونی ) ممکن است در حین مصرف این دارو انجام شود. تمام قرار‌های پزشکی و آزمایشگاهی را رعایت کنید. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده مترونیدازول 

اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی است، نوبت فراموش شده را نادیده بگیرید. دوز بعدی خود را در زمان منظم مصرف کنید. دوز را دوبرابر نکنید تا جبران کنید.

نگهداری مترونیدازول 

در دمای اتاق به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. در حمام نگهداری نکنید. تمام دارو‌ها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو‌ها را داخل توالت نریزید یا آن‌ها را در زهکشی نریزید مگر اینکه دستور داده شده باشد. این محصول را زمانی که تاریخ مصرف آن تمام شده یا دیگر مورد نیاز نیست، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی- قسمت دوم

در قسمت دوم خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف ما باز غذاهای لذیذ و گاه عجیبی از کشورهای مختلف می‌بینیم. این تصاویر توسط میدجرنی با اطلاعاتی که به آن داده‌اند، بازسازی شده‌اند.قسمت اول این پست را در اینجا ببینید.شیلیبلژیک:…

پرتره‌های بیماران از بیمارستان روان‌پزشکی بدنامی در بریتانیا در قرن نوزدهم

‌ این عکس‌ها چهره بیمارانی را نشان میدهد که در بیمارستان سلطنتی بیتلم در لندن - که یکی از بدنام‌ترین بیمارستان روانپزشکی بریتانیا در قرن نوزدهم به شمار می‌رفت- تحت درمان قرار گرفتند.عکاسی به نام هنری هیرینگ از تعداد زیادی از بیماران…

عکس‌هایی از ترسناک‌ترین ساختمان‌های دنیا – آلبوم عکس

چرا برخی از ساختمان‌ها و خانه‌ها خیلی ترسناک به نظر می‌رسند. اینها دسته از سکونت‌گاه‌ها طیف گسترده‌ای دارند:- آنهایی که سایه روشن شب ترسناک‌شان می‌کند و هنگام روز یک ساختمان تقریبا عادی هستند.- آنهایی که مدت‌ها متروک مانده‌اند و…

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند.اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

روش‌های بد نشستن روی صندلی و شیوه نشستن سالم روی صندلی در محیط کار

در موقعیت‌های مختلف یا در هنگام خستگی، روش‌های مختلفی برای نشستن روی صندلی از سوی ما استفاده می‌شود که برای بدن مفید نیستند. برخی از این موارد عبارتند از:خم شدن روی صندلی: وقتی روی صندلی خمیده می‌شوید، ستون فقرات شما به درستی حمایت…

چرا بعضی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند جذاب می‌شوند یا دست‌کم کمتر زشت به نظر می‌رسند؟ عکس‌های قدیمی…

خب، این هم بحثی است که نمی‌دانم شما تا حالا در موردش با کسی صحبت کرده‌اید یا خیر. برخی در جوانی واقعا چهره یا قامت غیرقابل تحملی دارند. مثلا زیاد زمخت هستند، بینی یا فک یا گوش‌های بزرگ دارند. تناسب چهره ندارند. کلا جزو زیباروها به حساب…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.