جو بایدن به استیو جابز مدال آزادی آمریکا اعطا می‌کند (یکی از معدود کسانی که بعد از مرگ این نشان مهم آمریکا را دریافت می‌کند)

0

دولت بایدن برندگان مدال آزادی ریاست جمهوری امسال را اعلام کرد. استیو جابز، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران فقید اپل، در میان لیست ۱۷ دریافت‌کننده قرار دارد. این جایزه هفته آینده در تاریخ ۷ جولای به جابز اختصاص داده می‌شود.

جابز به دلیل نقش مهم‌اش در تغییر شیوه ارتباط جهان و همچنین برای “تحول در صنایع کامپیوتر، موسیقی، فیلم و  فناوری بی‌سیم” شایسته این نشان تشخیص داده شده.

بیانیه رسمی نهاد ریاست جمهوری امریکا این است:

« استیو جابز (متوفی ۲۰۱۱) یکی از بنیانگذاران، مدیر اجرایی، و رئیس شرکت اپل، مدیرعامل پیکسار بود و نقش مهمی در شرکت والت دیزنی داشت. بینش، تخیل و خلاقیت او منجر به اختراعاتی شد که شیوه ارتباطات جهان را تغییر داده و می‌دهد و همچنین صنایع کامپیوتر، موسیقی، فیلم و بی‌سیم را متحول کرده است.»

مدال آزادی ریاست جمهوری بالاترین قدردانی از اشخاص غیرنظامی در ایالات متحده محسوب می‌شود. این نشان به کسانی ارائه می‌شود که «کمک‌های مثال زدنی به رفاه، ارزش‌ها، یا امنیت ایالات متحده، صلح جهانی، یا سایر تلاش‌های مهم اجتماعی، عمومی یا خصوصی داشته باشند.»

جابز در ۵ اکتبر ۲۰۱۱ پس از مدت‌ها مبارزه با سرطان پانکراس درگذشت. مدال آزادی‌های پس از مرگ نادر است اما بی‌سابقه نیست. امسال، جان مک کین و ریچارد ترومکا از دیگر دریافت‌کنندگان این نشان هستند که هر دو درگذشته‌اند.

بایدن علاقه دارد که روی نشان دادن آمریکا به عنوان سرزمین فرصت‌ها تاکید کند. ۱۷ نفر امسال این نشان را دریافت می‌کنند. آنها به گفته بیانیه کاخ سفید با کار سخت، پشتکار و ایمان نمودی ار روح ملت آمریکا بودند. آن‌ها بر موانع مهمی برای دستیابی به دستاورد‌های چشمگیر در هنر و علوم غلبه کرده‌اند، زندگی خود را وقف حمایت از آسیب‌پذیرترین افراد کرده‌اند، و با شجاعت برای ایجاد تغییر در جوامع خود – و در سراسر جهان – عمل کرده‌اند و در عین حال مسیر‌های درخشانی را برای نسل‌های آینده ایجاد کرده‌اند.

این جوایز در ۷ ژوئیه در کاخ سفید اهدا خواهد شد. در این اطلاعیه به افرادی که به نمایندگی استیو جابز حضور خواهند داشت اشاره‌ای نشده است. احتمال دارد لورن پاول جابز، همسر استیو جابز، این نشان را از طرف او دریافت کند.

لیست کامل دریافت‌کنندگان مدال آزادی ریاست جمهوری را می‌توانید در وب سایت کاخ سفید بیابید.

دنزل واشنگتن از دیگر اشخاص آشنا برای ما است که این نشان به او داده خواهد شد.

مارتین لوتر کینگ در سال ۱۹۷۷ و اسطوره موسیقی -الویس پریسلی- و ورزشکار مشهور بیسبال -بیب روث- هر دو در سال ۲۰۱۸، بعد از مرگ نشان آزادی گرفتند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.