اپل نتوانست در جدال قانونی با سواچ، یادگار گفتاری استیو جابز یعنی «یک چیز دیگر» را به عنوان نشان تجاری در انگلیس ثبت کند!

0

یادش به خیر آن زمان که جابز با شور و حرارت روی صحنه می‌رفت و محصولات اپل را مثل یک شومن ماهر، معرفی می‌کرد، یک چیز در سخنرانی‌هایش مد شده بود.

وقتی گمان می‌کردیم که کار رونمایی از همه محصولات یا برشمردن همه ویژگی‌های یک محصول تمام شده؛ می‌گفت One More Thing و به دنبالش یک محصول یا ویژگی ناگفته را بیان می‌کرد و حضار را به هیجان می‌آورد.

بعد مدتی طوری شد که وقتی شرکت‌کنندگان در همایش از رونمایی‌ها چندان راضی نبودند و امید داشتند که جابز، چیزی را برای آخر همایش نگه داشته، آخر همایش بلند زمزمه می‌کردند که : One More Thing – One More Thing!

الان البته مدتی است که تیم کوک و اعضای تیمش نتوانسته آن شور را به همایش‌ها بیاورند و کرونا هم پایانی شد برای همایش‌های حضوری!

اما جالب است بدانید که مدتی بود که سواچ Swatch – ساعت‌سازی سوئیسی- و اپل بدجوری به پرو پای هم پیچیده بودند.

تازه‌ترین درگیری این دو شرکت این بود که سواچ از همین شعار One More Thing استفاده می‌کرد. اپل هم در انگلیس علیه سواچ شکایت کرد.

اما اپل نتوانست در این جدال حقوقی پیروز بشود و حالا در انگلیس شعار One More Thing متعلق به سواچ شده!

قاضی با اینکه تایید کرد نوع استفاده سواچ مشکوک است، اما دلیل حقوقی هم برای توقف کار سواچ پیدا نکرد.

درگیری اپل و سواچ و کینه این دو از هم به زمانی برمی‌گردد که اپل تلاش کرد ساعت‌ساز شود. اپل نخست می‌خواست ساعتش را با عنوان آی‌واچ به بازار بفرستد، اما سواچ قبلا این نام تجاری را در چند کشور ثبت کرده بود و اپل ناکام ماند.

بعد از آن اپل خواست که در ساخت گوشی‌های خود از آلیاژ فلزی به نام Liquidmetal استفاده کند، اما باز سواچ قبل اپل پیشدستی کرده بود و قراردادهای انحصاری برای خرید و استفاده از آن بسته بود.

اپل البته در نهایت پاتک زد و بخش قابل ملاحظه‌ای از بازار سواچ را از آن خود کرد و به ساعت‌ساز سوئیسی نشان داد که برآورد اولیه‌اش که تصور می‌کرد ساعت هوشمند بازاری ندارد، چقدر اشتباه بوده است.

حالا خنده‌دار این است که دیگر این دو شرکت به دعوا با هم عادت کردند و عمدا کاری می‌کنند که طرف دیگر از آنها شکایت کند.

در دور بعدی سواچ از شعار Tick Different در تبلیغات خود استفاده کرد. به این معنی که مثلا ساعت‌های ما به صورت متفاوتی تیک و تاک می‌کنند! اما خوب می‌دانید که Tick Different خیلی شبیه شعار Think Different اپل است و هر کسی که کمترین آگاهی داشته باشد، یاد شعار اپل می‌افتد! اما اینجا هم اپل وقتی شکایت کرد، موفق نشد که کاری را پیش ببرد.

شکایت‌کشی جدید در مورد همین One More Thing بود.

حالا اگر تصور می‌کنید که در دادگاه وکلای سواچ حرف محکمه‌پسندی نداشته‌اند، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید، چون وکلای سواچ استدلال کرده‌اند که خود استیو جابز این شعار را شوی تلویزیونی محبوبی که رد دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی محبوب بود، برداشته است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.