اپل نتوانست در جدال قانونی با سواچ، یادگار گفتاری استیو جابز یعنی «یک چیز دیگر» را به عنوان نشان تجاری در انگلیس ثبت کند!

0

یادش به خیر آن زمان که جابز با شور و حرارت روی صحنه می‌رفت و محصولات اپل را مثل یک شومن ماهر، معرفی می‌کرد، یک چیز در سخنرانی‌هایش مد شده بود.

وقتی گمان می‌کردیم که کار رونمایی از همه محصولات یا برشمردن همه ویژگی‌های یک محصول تمام شده؛ می‌گفت One More Thing و به دنبالش یک محصول یا ویژگی ناگفته را بیان می‌کرد و حضار را به هیجان می‌آورد.

بعد مدتی طوری شد که وقتی شرکت‌کنندگان در همایش از رونمایی‌ها چندان راضی نبودند و امید داشتند که جابز، چیزی را برای آخر همایش نگه داشته، آخر همایش بلند زمزمه می‌کردند که : One More Thing – One More Thing!

الان البته مدتی است که تیم کوک و اعضای تیمش نتوانسته آن شور را به همایش‌ها بیاورند و کرونا هم پایانی شد برای همایش‌های حضوری!

اما جالب است بدانید که مدتی بود که سواچ Swatch – ساعت‌سازی سوئیسی- و اپل بدجوری به پرو پای هم پیچیده بودند.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

تازه‌ترین درگیری این دو شرکت این بود که سواچ از همین شعار One More Thing استفاده می‌کرد. اپل هم در انگلیس علیه سواچ شکایت کرد.

اما اپل نتوانست در این جدال حقوقی پیروز بشود و حالا در انگلیس شعار One More Thing متعلق به سواچ شده!

قاضی با اینکه تایید کرد نوع استفاده سواچ مشکوک است، اما دلیل حقوقی هم برای توقف کار سواچ پیدا نکرد.

درگیری اپل و سواچ و کینه این دو از هم به زمانی برمی‌گردد که اپل تلاش کرد ساعت‌ساز شود. اپل نخست می‌خواست ساعتش را با عنوان آی‌واچ به بازار بفرستد، اما سواچ قبلا این نام تجاری را در چند کشور ثبت کرده بود و اپل ناکام ماند.

بعد از آن اپل خواست که در ساخت گوشی‌های خود از آلیاژ فلزی به نام Liquidmetal استفاده کند، اما باز سواچ قبل اپل پیشدستی کرده بود و قراردادهای انحصاری برای خرید و استفاده از آن بسته بود.

اپل البته در نهایت پاتک زد و بخش قابل ملاحظه‌ای از بازار سواچ را از آن خود کرد و به ساعت‌ساز سوئیسی نشان داد که برآورد اولیه‌اش که تصور می‌کرد ساعت هوشمند بازاری ندارد، چقدر اشتباه بوده است.

حالا خنده‌دار این است که دیگر این دو شرکت به دعوا با هم عادت کردند و عمدا کاری می‌کنند که طرف دیگر از آنها شکایت کند.

در دور بعدی سواچ از شعار Tick Different در تبلیغات خود استفاده کرد. به این معنی که مثلا ساعت‌های ما به صورت متفاوتی تیک و تاک می‌کنند! اما خوب می‌دانید که Tick Different خیلی شبیه شعار Think Different اپل است و هر کسی که کمترین آگاهی داشته باشد، یاد شعار اپل می‌افتد! اما اینجا هم اپل وقتی شکایت کرد، موفق نشد که کاری را پیش ببرد.

شکایت‌کشی جدید در مورد همین One More Thing بود.

حالا اگر تصور می‌کنید که در دادگاه وکلای سواچ حرف محکمه‌پسندی نداشته‌اند، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید، چون وکلای سواچ استدلال کرده‌اند که خود استیو جابز این شعار را شوی تلویزیونی محبوبی که رد دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی محبوب بود، برداشته است.

منبع

   

پستهای اخیر

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

۷ کاری که خیلی‌ها نمی‌دانند با اپل واچ می‌شود انجام داد

اپل واچ بهترین ساعت هوشمند موجود در بازار است. دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. یک ردیاب تناسب اندام عالی و یک ساعت با طراحی شیک و زیبا است که کاملا در اکوسیستم اپل ادغام می‌شود. با وجود ویژگی‌های بسیار عالی که اپل واچ دارد و همه از…

مریخ‌نشین اینسایت ناسا در بحران – ناسا مجبور شد که اینسایت را به صورت اورژانسی به حالت خواب یا…

ظاهرا ناسا باید فناوری جدیدی برای صفحات خورشیدی سیاره‌نشین‌های خود پیدا کند. مطابق خبری که به تازگی منتشر شده، مریخ‌نشین 800 میلیون دلاری اینسایت دچار مشکل جدی شده است. اینسایت در سال 2018 در بخشی از مریخ به نام بخش بهشت یا Elysium…

بعد از چند سال هویت کسی که به درخواست اف بی آی ، آیفون تروریست‌های سن برناردینو را رمزگشایی و باز…

اگر یادتان باشد در سال 2015 در آمریکا یک حادثه تروریستی رخ داده بود که در آن سید رضوان فاروق و همسرش -تشفین مالک- به مردم در کالیفرنیای جنوبی در سن برناردینو تیراندازی کردند و 14 نفر را کشتند. این دو در پی درگیری با پلیس کشته شدند. اما…

هزینه یک ماه آمریکایی‌ها برای ویدئو گیم: مبلغ شگفت‌آور ۵.۶ میلیارد دلار

گاهی ما با دیدن جزئیات ویدئوگیم‌ها و آن همه وقت و انرژی و فناوری پشت سر هر یک از آنها ناخودآگاه از خودمان می‌پرسیم که جدا شرکت‌های سازنده‌شان با آن همه عوامل و هزینه تحقیق و توسعه، منتفع هم می‌شوند؟ ما به سبب دور بودن و بهتر است بگویم…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.