داستان طراحی روجلد کتاب «گتسبی بزرگ» و هنرمندی که آن را خلق کرد

0

تعداد کمی از رمان‌ها به شهرت رمان گتسبی بزرگ رسیده‌اند. این رمان کلاسیک که در ابتدا در سال ۱۹۲۵ منتشر شد، داستان یک میلیونر مرموز به نام جی گتسبی را روایت می‌کند که تمایل عاشقانه‌ای برای پیوستن دوباره به معشوق قدیمی‌اش دارد و در عین حال درباره طبقه اجتماعی، شیوه‌های رسیدن آسان به پول و رویای آمریکایی در کتاب می‌خوانیم. ا

این شاهکار اف. اسکات فیتزجرالد،  یکی از نمادین‌ترین جلد‌های ادبیات را دارد: یک چهره بدون بدن که بر روی منظره شهری شبانه معلق است.

این تابلوی گواش نمادین توسط یک طراح گرافیک اسپانیایی به نام فرانسیس کوگات طراحی شده است و  به نظر می‌رسد روح کتاب فیتزجرالد را به تصویر می‌کشد.

این در حالی است که احتمالا به طراح روجلد متن کامل کتاب داده نشده بود و او فقط خلاصه داستان را می‌دانست.

جالب است فیتزجرالد چندین طرح اولیه از طرح کوگات دریافت کرد و آنقدر از تصویر خوشحال شد که به سردبیرش گفت که به نسخه خطی بازگشت تا جلد را با محتوای کتاب پیوند دهد. پس ما با روجلدی طرف هستیم که خودش روی متن داستان هم تاثیر گذاشته است.

گتسبی بزرگ که در سال ۱۹۲۵ منتشر شد، مشهورترین رمان نویسنده آمریکایی -اسکات فیتزجرالد- است.

در داستان میلیونر مرموز نوکیسه و تازه به دوران رسیده به نام جی گتسبی عاشق دیزی بوکانان است و داستان از دیدگاه اول شخص راوی‌ای به نام نیک کاراوی روایت می‌شود.

طرح داستان تا حدی الهام گرفته از زندگی خود فیتزجرالد و دوران عاشقانه کوتاهی بود که او با جینورا کینگ داشت. اگرچه او عمیقاً او را دوست داشت، اما زمانی که خانواده کینگ متوجه شدند نویسنده جوان پولی ندارد، رابطه آن‌ها قطع شد. این باعث شد که فیتزجرالد به ارتش ایالات متحده آمریکا ملحق شود و پس از بازگشت به ثرت و شهرت برسد.

پس از یک سال نوشتن داستان‌های کوتاه و شروع‌های غلط، فیتزجرالد در سال ۱۹۲۴ شروع نوشتن گتسبی بزرگ کرد. در این مدت، ناشر او، پسران چارلز اسکریبنر، به دنبال هنرمندی بود تا جلد کتاب آینده را بسازد. آن‌ها یک هنرمند کمتر شناخته شده اصالتاً اهل بارسلونا به نام فرانسیس کوگات (۱۸۹۳-۱۹۸۱) را پیدا کردند که پرتره‌های پوستری برای ستاره‌های اپرا و تئاتر می‌کشید.

کوگات خلاصه‌ای از رمان و عنوان آن زمان رمان یعنی «در میان توده‌های خاکستر و میلیونر‌ها» را دریافت کرد و شروع به ساخت طرح‌های مختلفی با الهام از این عناصر کرد. این نقشه‌های اولیه، چهره‌ای را نشان می‌دهد که بر فراز منظره‌ای از شهر نیویورک معلق است.

پس از چند بازنگری، کوگیت جلد نهایی را با گواش تکمیل کرد و اسم آن را چشمان آسمانی گذاشت.

نقاشی چشمان آسمانی کوگات، باریکه درخشان و زرد و قرمز شهر نیویورک را به تصویر می‌کشد که در آسمان آبی غرق شده است که در آن صورت فلپر مستقیماً به بیننده نگاه می‌کند.

عناصر کلیدی نیویورک پر زرق و برق دهه ۱۹۲۰ در طراحی پیداست.

توصیفی از دیزی به عنوان «دختری که صورت بی‌جسمش در امتداد قرنیز‌های تاریک و علائم کورکننده شناور بود» که در کتاب وجود دارد به وضوح به تاثیر ورجلد اشاره می‌کند.

تعدادی از روجلدهای ترجمه فارسی:

نوشته‌های مرتبط:

گتسبی بزرگ: طراحی فونت‌ها

معرفی کتاب و فیلم: گتسبی بزرگ

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.