دانشمندان دریافتند که اولین مومیایی زن باردار مصر باستان مبتلا به سرطان بوده است

0

اسکن‌ها نشان می‌دهند که اولین مومیایی باردار مصری باستان با قدمت ۲۰۰۰ ساله احتمالاً در اثر بیماری نادری در هفته ۲۸ بارداری در اثر سرطان نادری درگذشته است.

محققان لهستانی در حال انجام اسکن از جمجمه جسد باستانی بودند که علائم غیرعادی را در بدن او کشف کردند و مشخص شد که او در اثر سران نازوفارنکس  درگذشته است.

سرطان نازوفارنکس نوع نادری از سرطان است که قسمتی از گلو را که پشت بینی را به پشت دهان وصل می‌کند، درگیر می کند.

قبلاً می‌دانستیم که این زن ملقب به «بانوی مرموز» در هفته ۲۸ بارداری خود درگذشته، اما اکنون محققان علت مرگ را مشخص کرده‌اند.

در لهستان، در جمجمه ضایعاتی که به احتمال زیاد توسط یک تومور ایجاد شده بود و نقایص بزرگی در استخوان‌های این قسمت، پیدا شد که مربوط به روند مومیایی کردن نبود.

پروفسور رافال استک بر این باور است که سن کم مومیایی و فقدان دلیل دیگری برای مرگ نشان دهنده محتمل بودن سرطان برای مرگ است.

اکنون دانشمندان قصد دارند نمونه‌های بافتی را جمع آوری کرده و با نمونه‌های سرطانی دیگر مومیایی‌های مصری مقایسه کنند.

بانوی اسرارآمیز در مقبره‌های سلطنتی در تبس در جایگاه مومیایی‌ها نخبگان جامعه مصر باستان یافته شده. این محل در در اوایل دهه ۱۸۰۰ کشف شد و قدمت آن به قرن اول قبل از میلاد باز می گردد، زمانی که کلئوپاترا ملکه بود و شهر تبس محل استقرار او بود.

سال گذشته در معاینه با استفاده از سی تی اسکن مشخص شد  که این زن بین ۲۰ تا ۳۰ سال سن داشته و در هفته ۲۶ تا ۳۰ بارداری خود درگذشته است.

جنین او از رحمش بیرون نیاورده شده بود و جداگانه  مومیایی نشده بود، همانطور که در موارد دیگر کودکان مرده به دنیا آمده مرسوم بود. ممکن است مصریان تصور شود که هنوز جنین بخشی جدایی ناپذیر از بدن مادرش بوده.

البته این اولین بار نیست که سرطان در یک مومیایی شناسایی می‌شود. در سال ۲۰۱۷، دانشمندان قدیمی‌ترین مورد شناخته شده سرطان سینه و بیماری مالتپیل میلوما، نوعی سرطان مغز استخوان، را در دو مومیایی باستانی کشف کرده بودند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.