شگفت‌انگیز: مومیایی‌هایی با زبان‌های طلایی در یک گورستان مصر باستان کشف شد

0

باستان شناسان مومیایی‌های باستانی متعددی را در مصر کشف کرده‌اند که ورقه‌ای از طلا به شکل زبان در محل زبان آنها قرار داده شده.

این اکتشاف در گورستان کوویسنا Quweisna یا کوئسنا در دلتای مرکزی نیل انجام شد. این مکان که در سال ۱۹۸۹ کشف شد و تصور می‌شود که در دوره‌های بطلمیوسی و رومی، یعنی از حدود ۳۰۰ قبل از میلاد تا ۶۴۰ پس از میلاد استفاده می‌شده است. همچنین استخوان‌های برخی از اسکلت‌های کشف‌شده با لعاب طلایی پوشیده شده بود.

زبان های طلایی با وجود اینکه قبلاً هم پیدا شده بودند، حالت معماگونه‌ای دارند.

در آغاز سال ۲۰۲۱، محققان در حال حفاری در یک مکان ۲۰۰۰ ساله در مصر جمجمه‌ای را کشف کردند که در دهان  آن یک زیور زبانی براق وجود داشت.

در انتهای سال ۲۰۲۱، یک مرد، یک زن و یک مومیایی کودک دوباره با زبان‌های طلایی پیدا شدند که قدمت آن به بیش از ۲۵۰۰ سال می‌رسد.

در زمانی که این اکتشافات انجام شد، وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر مشکوک بود که طلاها مدت‌ها پیش توسط مومیایی‌سازان در آنجا قرار داده شده بود تا اطمینان حاصل شود که مردگان می‌توانند در زندگی پس از مرگ حرکت کنند.

در مصر باستان، این اندیشه وجود داشت که با زبان طلایی اُزیریس – ایزد جهان زیرزمینی و زندگی پس از مرگ در اساطیر مصر باستان- را راحت‌تر بشود متقاعد کرد!

البته از جهان اموات در مصر باستان گاهی به عنوان “سرزمین خاموش” یاد می‌شد و خود ازیریس “ارباب سکوت” نامیده می‌شد.

مصریان باستان بر این باور بودند که ازیریس از سر و صدا متنفر است، به همین دلیل است که در طول مراسم تشییع جنازه در مصر باستان سکوت اعمال می‌شد.

تنها زمانی که دهان یک مومیایی برای آماده شدن برای زندگی پس از مرگ باز می‌شد، موسیقی پخش می‌شد یا صدایی برمی‌خاست.

شاید مصربان باستان تصور می‌کردند که با اهدای زبان طلایی به مومیایی ها این امکان را می‌‌دهند که بدون ایجاد سر و صدا با ازیریس صحبت کنند. اما اگر اینطور است، پس چرا فقط برخی از مومیایی‌ها با زبان‌های طلایی دفن شده‌اند؟

طلا یک ماده محبوب در مصر باستان برای ساختن زیورآلات برای مراسم تدفین بود. این عنصر درخشنده را گوشت خدایان، به ویژه پوست خدای خورشید Ra، می‌دانستند و با مفهوم ابدیت همراه بود.

Ra رهبر همه خدایان مصر باستان، خالق همه چیز بود و  با ازیریس متحد بود. Ra نمایانگر بخش نور خورشید از روز بود، در حالی که ازیریس نمایانگر ساعات تاریکی بود.

شاید یک زبان طلایی نشان‌دهنده خط سیری به سوی نور باشد، حتی در تاریکی سرد جهان مادون.

ما بدون داشتن شواهد بیشتر، تنها کاری که می توانیم انجام دهیم حدس و گمان است.

مقامات وزارت مصر می گویند مومیایی‌های کشف شده در وضعیت بدی هستند و اسرار آنها نیز همراه با آنها در حال از بین رفتن است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.