احتمالاً بهتر است مدل پایه مک بوک پرو M۲ را نخرید! چرا؟

0

مدل پایه مک بوک پروی ۱۳ اینچی با ۲۵۶ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی و ۸ گیگابایت رم در حال حاضر برای خرید در دسترس است. اما احتمالاً نباید آن را بخرید. با انتشار جزئیات بیشتر در مورد سرعت کند آن در مقایسه با نسخه‌های با مشخصات بالاتر M۲ و حتی مدل M۱، به طور فزاینده‌ای مشخص می‌شود که ارزان‌ترین مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی M۲ واقعاً چیز جالبی نیست.

در اوایل این هفته، ویدئو‌هایی از Max Tech و Created Tech منتشر شد که نشان می‌دادند که حافظه در مدل پایه M۲ در مقایسه با نسخه M۱ کندتر است. مسئله قابل توجه است وقتی بدانید که  ۵۰ درصد سرعت خواندن SSD و ۳۰ درصد سرعت نوشتن آن کندتر است.

اپل ترجیح داد به جای دو چیپ ۱۲۸ گیگابایتی که در M۱ یافت می‌شود، فقط از یک چیپ حافظه فلش ۲۵۶ گیگابایتی NAND استفاده کند. این حرکت، احتمالاً برای صرفه‌جویی در هزینه بود، پس خواندن و نوشتن نمی‌توانند به صورت موازی در دو تراشه اتفاق بیفتند و همه چیز باید فقط از طریق تک حافظه انجام شود و همین امر تراشه M۲ را تحت فشار قرار می‌دهد.

به تازگی، Max Tech مدل پایه مک بوک پرو ۸ گیگابایت رم / ۲۵۶ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی را با مک بوک پرو ۱۳ اینچی M۲ گران‌تر با ۵۱۲ گیگابایت حافظه و ۱۶ گیگابایت رم آزمایش کرده و مشخص شده که مدل پایین‌تر، سرعت پایین‌تری دارد! باز به این دلیل که دستگاه با مشخصات بالاتر از دو تراشه NAND ۲۵۶ گیگابایتی به جای یک تراشه استفاده می‌کند، بنابراین فرآیند‌ها می‌توانند به صورت موازی در بین دو تراشه اجرا شوند.

اما کاهش سرعت نیز به دلیل کمبود رم است:

بخشی از دلیل اینکه مک‌های M۱ و M۲ می‌توانند تنها با ۸ گیگابایت حافظه کنار بیایند، این است که SSD‌های فوق‌العاده سریعی دارند که پردازنده می‌تواند از آن برای رم استفاده کند. اما وقتی حافظه فیزیکی شما کند می‌شود، لپ تاپ دیگر نمی‌تواند به عنوان آلترناتیو رم از آن استفاده کند.

به عنوان مثال، هنگامی که Max Tech  تصویر ۴۲ مگاپیکسلی را در لایت روم مک ها‌ آزمایش کرد، مک بوک پرو ۸ گیگابایتی / ۲۵۶ گیگابایتی این کار را در عرض دو دقیقه انجام داد. اما مک بوک پرو ۱۶/۵۱۲ گیگابایتی این کار را در یک دقیقه و هفت ثانیه انجام داد. پس با رم و حافظه بیشتر، سرعت واقعا بیشتر شده بود.

M۲ MacBook Pro در حال حاضر با سردی استقابل خریداران روبرو شده است. پس می‌ارزد که چند هفته بیشتر منتظر بمانید. اما خب باید فکر هزینه بیشتر را هم بکنید! چون این مدل قیمت حدود ۱۵۰۰ دلاری دارد. یعنی حدود ۲۰۰ دلار بیشتر باید بدهید.

البته چیزهایی که گفتم بیشتر در مخاطب جهانی مک بوک پرو صدق می‌کند. برای کاربر ایرانی علاقه‌مند به مک شاید خرید مدل M1 اقتصادی‌تر باشد. مگر اینکه پردازش و سرعت رندر برایش خیلی مهم باشد که در این صورت باید سراغ مدل ۱۵۰۰ دلاری برود و کمی منتظر بماند. اما در هر حال بهتر است ۱۳۰۰ دلار پول خود را صرف لپ تاپی نکند که احتمالا سرخورده‌اش می‌کند!

منبع: ورج

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.