آیا ماهی قلب دارد؟

0

گاهی اوقات برای ما بسیار مشکل است که تصور کنیم جانورانی که اصلاً شبیه ما نیستند، دارای ارگانهایی باشند که کارشان شبیه کار دستگاههای بدن ما می‌باشد. بسیاری از مردم فکر می کنند که چون ماهی خونسرد است و در آب زندگی می‌کند، بنابراین دستگاه های بدنش بسیار متفاوت بوده و حس مشخصی ندارد. کالبد شکافی بدن ماهی نشان می‌دهد که بسیار شبیه حیوانات خونگرم بزرگتر از خود می باشد. در حقیقت بسیاری از دانشمندان بر این باورند که زندگی از آب به خشکی وارد شده، یعنی ابتدا پیدایش حیات در آب بوده است. ماهیان تنفس کرده و غذا را هضم می‌کنند. آنها دارای سیستم عصبی‌اند و در برابر درد متاثر شده و نیز به بیماری مبتلا می‌شوند دارای حس لامسه قوی بوده و حس چشایی آنها نیز مانند حس لامسه خوب است.

آنها دارای ۲ ارگان کوچک بویایی‌اند که درون بدنشان قرار دارد. حتی گوش نیز دارند، ولی درون بدن شان قرار دارد ماهی گوش خارجی نداشته چشمان آنها شبیه سایر مهره داران کوچک بویایی اند که درون بدن شان قرار دارد. ماهی گوش خارجی نداشته، چشمان آنها شبیه سایر مهره‌داران است، ولی ساختمانش، پیچیدگی کمتری دارد.

بنابراین می‌بینید که ماهی نیز مانند شما دارای سیستم‌هایی است که کارهای مختلف را انجام می‌دهد. بیائید کار دو نمونه از این دستگاهها را به اختصار مورد توجه قرار دهیم غذای ماهی از طریق مری عبور کرده و وارد معده که دارای غدد گوارشی است، می‌شود، در آنجا عمل هضم آغاز و سپس غذا وارد روده شده و در آنجا کم کم جذب خون می‌شود.

انواع مختلف ماهیها دارای سیستم‌های گوارشی گوناگون می‌باشند و غذای آنها را که از مواد سبزینه تا سایر ماهیان متغیر است، هضم می‌کند. ماهی درست مانند ما غذا را به عنوان سوخت مصرف می‌کند تا بتواند زندگی کرده، رشد و حرکت کند. سیستم گردش خون این جانور، غذا و اکسیژن را به همه ارگانهای بدن می‌رساند. قلب ماهی مانند قلب انسان همچون تلمبه‌ای جریان خون را کنترل می‌کند. قلب او در پشت و پائین دستگاه تنفس قرار گرفته و دارای ۳ تا ۴ بطن می‌باشد که مانند قلب ما به طور منظم منقبض می‌شوند. ماهیها دارای هزاران نوع مختلفند که هر کدام به شکلی از زندگی سازگار شده‌اند ولی با ارگانها، احساسات و سیستم‌هایی نظیر آنچه گه ما داریم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.