الگوریتمی که می‌تواند جرم‌های آینده را با دقت ۹۰ درصد پیش‌بینی کند! عملی شدن دنیای گزارش اقلیت؟

0

در فیلم گزارش اقلیت Minority Report به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و بازی تام کروز، داستان در سال ۲۰۵۴ رخ می‌دهد. در این زمان سیستمی اختراع شده که می‌تواند جرائم را پیش از وقوع پیش‌بینی کند و بدین ترتیب مأموران اجرایی پیش از وقوع جنایت جلوی آن را می‌گیرند و مدت‌ها است که دیگر جنایتی رخ نداده‌. اما همین سیستم پیچیده هم ممکن است فریب بخورد …

اما ظاهرا ما ۳ دهه زودتر از زمان وقوع داستان این فیلم، ما به سوی عملی کردن آن پیش خواهیم رفت. البته نه به آن صورت که در داستان فیلم تخیل شده است.

پروفسور ایشانو چاتوپادیای، آزمایشگاه ZeD در دانشگاه شیکاگو را رهبری می‌کند و در آنجا الگوریتم‌ها و داده‌ها را مطالعه می‌کند و توسعه می‌دهد. او هوش مصنوعی‌ای ساخته که می‌تواند جنایات را چند روز قبل از وقوع واقعی پیش‌بینی کند. گفته می‌شود که الگوریتم او یک هفته قبل از وقوع یک سری جرم با موفقیت آنها را پیشبینی کرده.

او در این مورد می‌گوید: «شهر شیکاگو و هفت شهر دیگر که روی آنها متمرکز بودیم، شروع به انتشار گزارش رویداد‌های جرم و جنایت کرده بودند. در شیکاگو، این‌ گزارش‌ها  با یک هفته تأخیر به روز می‌شوند. این گزارش‌ها حاوی اطلاعاتی درباره آنچه اتفاق افتاده، نوع جنایت، محل وقوع، طول و عرض جغرافیایی و زمان رخداد است.

بنابراین ما با با استفاده از این گزارش‌ها، شهر را به صورت دیجیتالی به مناطق کوچک ۳۰۰ متر مربعی تقسیم کردیم و مستند کردیم که جرم‌های خشن و قتل و دزدی در کدام از این بلوک‌ها رخ داده است.»

سپس الگوریتم آنها چگالی جرم‌ها و تاثیر بر آنها بر یکدیگر را در یک مدل پیچیده بررسی کردند.

و سرانجام مدل آنها به جایی رسید که از یک هفته قبل می‌تواند بگوید در یک بلوک خاص با اختلاف زمانی مثبت یا منفی یک روز احتمالا چه جرمی رخ خواهد داد!

مردم نگرانند که از این الگوریتم به عنوان ابزاری برای زندانی کردن افراد قبل از ارتکاب جرم استفاده شود. این امر اتفاق نمی‌افتد، زیرا اصلا الگوریتم توانایی انجام آن را ندارد.

این الگوریتم فقط یک رویداد را در یک مکان خاص پیش‌بینی می‌کند. این الگوریتم به شما نمی‌گوید که چه کسی قرار است رویداد را انجام دهد یا جزئیات آن چطور هستند.

در شیکاگو، اکثر افرادی که جان خود را در جنایات خشونت‌آمیز از دست می‌دهند، عمدتاً به دلیل خشونت گروهی جان می‌سپارند. یعنی اکثر قتل‌ها چیزهای پیچیده‌ در حد داستان‌های شرلوک هولمز نیستند. از یک هفته قبل می‌شود احتمال رخ دادن آن را پیشبینی کرد و با تشدید اجرای قانون و اعزام افسران پلیس به آنجا با آنها مقابله کرد، اما راه‌های دیگری نیز برای مداخله اجتماعی وجود دارد تا احتمال وقوع جرم در واقع کاهش یابد و در حالت ایده‌آل، هرگز اتفاق نیفتد.

کاری که این دانشمندان می‌خواهند انجام دهند این است که نوعی بهینه‌سازی سیاست را سبب شوند. آنها می‌گویند که تنها داشتن الگوریتم کافی نیست. آنها از شهردار یا مدیران می‌خواهند که از مدل تولید شده برای انجام شبیه‌سازی‌ها و اطلاع‌رسانی در مورد سیاست‌های خود استفاده کنند.

البته سابق بر این هم الگوریتم‌هایی با همین هدف ایجاد شده بودند، اما از آنها انتقاد شده بود که سوگیری دارند و روی پروفایل‌های نژادی خاصی تمرکز دارند.

روش‌هایی که قبلاً امتحان شده‌اند عبارتند از یادگیری ماشینی مستقیم و ابزار‌هایی که در آنها کلان داده‌ها  با یک شبکه عصبی پیچیده تحلیل می‌شوند.

مشکل این رویکردها این بود که روی برخی ویژگی‌ها مهم تمرکز داشتند و با در نظر گرفتن بقیه، منجر به دادن نتایج گمراه‌کننده‌ می‌شدند. این اتفاق در اداره پلیس شیکاگو [در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۶] رخ داد. آن‌ها با استفاده از معادله‌ای شامل ویژگی‌هایی مانند سابقه دستگیری، افرادی را در فهرست قرار می‌دادند که احتمالاً مرتکب یا قربانی خشونت‌های مسلحانه بودند و این باعث شد که بخش بزرگی از سیاهپوستان در لیست قرار بگیرند.

اما در الگوریتم جدید دانشمندان تلاش می کنند که فقط از گزارش‌های رویداد استفاده کنند و خود عوامل تصمیم نمی‌گیرند که چه ویژگی‌هایی جرم‌خیزی را در الویت قرار بدهند. ورودی دستی بسیار کمی وجود دارد. پس سوگیری کهش پیدا می‌کند.

اما باز هم مردم نگران هستند. چون دیگر شیوه کار سیستم‌های هوش مصنوعی برای مدل‌سازی‌ سیستم‌های پیچیده‌ به سادگی نمی‌تواند توسط انسان‌ها درک شود و آنهاشبیه جعبه سیاه به نظر می‌رسند. در سیستم‌های تحلیل قدیمی ما با معادلات دیفرانسیلی و ریاضی قابل درک سر و کار داشتیم، اما الان شبکه عصبی غول پیکری داریم.

سازندگان الگوریتم جدید می‌گویند که:

«ما یک مدل واقعاً پیچیده داریم، مدلی که نمی‌توانید به سادگی به آن نگاه کنید و عوامل تاثیرگذار در پیشبینی‌های آن را حدس بزنید. از آنجا که الگوریتم جدید گزارش‌های رویدادهای جرم را در تعامل با عوامل اجتماعی-اقتصادی و جمعیت‌شناسی قرار می‌دهد، شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک نوع الگوی ساده از کارکرد آن را درک کنید.»

منبع: ساینس فوکوس

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

۱۰ شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

عکس این درخت‌های عجیب در دوره جنگ جهانی دوم اصلا ویرایش نشده‌اند!

این عکس شگفت‌انگیز جنگ جهانی دوم ممکن است عکس ویرایش شده یا فیک به نظر برسد. اما واقعا این طور نیست. در این عکس سورئال، که بخشی از آرشیو عکاسی نیرو‌های دفاع فنلاند است، یک ماشین ارتش فنلاند در امتداد جاده‌ای در چند مایلی مرز با اتحاد…

در مورد این عکس‌ها فقط می‌توانیم بگوییم چیزها به نحو عجیب یا خنده‌داری، سر جای خودشان نیستند!

ما در طول زندگی آدم زیاد دیده‌ایم که سر جای خود نبوده، اما در مورد اشیا، گاهی نبودن آنها در سر جای خودشان یا کاربرد بدیع آنها برای خودش یک طنز و شگفتی می‌شود، در این سری عکس‌های می‌خواهیم تعدادی از این موارد را با هم مرور کنیم: راهی…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند. دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

طراحی‌ها و معماری‌های نبوغ‌آمیز و عالی که باید تحسین‌شان کرد

همان طور که در برخی پست‌های قبلی از طراحی‌ها و معماری بد گفتیم (در اینجا و اینجا برای مثال) سوی مخالف آنها هم وحود دارد. یعنی طراح یا معماری صنعتی به کاربرد و جنبه زیباشناختی اماکن و اشیا دقیقا فکر کرده و چیزی دلخواه و هماهنگ با محیط پدید…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5