الگوریتمی که می‌تواند جرم‌های آینده را با دقت 90 درصد پیش‌بینی کند! عملی شدن دنیای گزارش اقلیت؟

0

در فیلم گزارش اقلیت Minority Report به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و بازی تام کروز، داستان در سال ۲۰۵۴ رخ می‌دهد. در این زمان سیستمی اختراع شده که می‌تواند جرائم را پیش از وقوع پیش‌بینی کند و بدین ترتیب مأموران اجرایی پیش از وقوع جنایت جلوی آن را می‌گیرند و مدت‌ها است که دیگر جنایتی رخ نداده‌. اما همین سیستم پیچیده هم ممکن است فریب بخورد …

اما ظاهرا ما 3 دهه زودتر از زمان وقوع داستان این فیلم، ما به سوی عملی کردن آن پیش خواهیم رفت. البته نه به آن صورت که در داستان فیلم تخیل شده است.

پروفسور ایشانو چاتوپادیای، آزمایشگاه ZeD در دانشگاه شیکاگو را رهبری می‌کند و در آنجا الگوریتم‌ها و داده‌ها را مطالعه می‌کند و توسعه می‌دهد. او هوش مصنوعی‌ای ساخته که می‌تواند جنایات را چند روز قبل از وقوع واقعی پیش‌بینی کند. گفته می‌شود که الگوریتم او یک هفته قبل از وقوع یک سری جرم با موفقیت آنها را پیشبینی کرده.

او در این مورد می‌گوید: «شهر شیکاگو و هفت شهر دیگر که روی آنها متمرکز بودیم، شروع به انتشار گزارش رویداد‌های جرم و جنایت کرده بودند. در شیکاگو، این‌ گزارش‌ها  با یک هفته تأخیر به روز می‌شوند. این گزارش‌ها حاوی اطلاعاتی درباره آنچه اتفاق افتاده، نوع جنایت، محل وقوع، طول و عرض جغرافیایی و زمان رخداد است.

بنابراین ما با با استفاده از این گزارش‌ها، شهر را به صورت دیجیتالی به مناطق کوچک 300 متر مربعی تقسیم کردیم و مستند کردیم که جرم‌های خشن و قتل و دزدی در کدام از این بلوک‌ها رخ داده است.»

سپس الگوریتم آنها چگالی جرم‌ها و تاثیر بر آنها بر یکدیگر را در یک مدل پیچیده بررسی کردند.

و سرانجام مدل آنها به جایی رسید که از یک هفته قبل می‌تواند بگوید در یک بلوک خاص با اختلاف زمانی مثبت یا منفی یک روز احتمالا چه جرمی رخ خواهد داد!

مردم نگرانند که از این الگوریتم به عنوان ابزاری برای زندانی کردن افراد قبل از ارتکاب جرم استفاده شود. این امر اتفاق نمی‌افتد، زیرا اصلا الگوریتم توانایی انجام آن را ندارد.

این الگوریتم فقط یک رویداد را در یک مکان خاص پیش‌بینی می‌کند. این الگوریتم به شما نمی‌گوید که چه کسی قرار است رویداد را انجام دهد یا جزئیات آن چطور هستند.

در شیکاگو، اکثر افرادی که جان خود را در جنایات خشونت‌آمیز از دست می‌دهند، عمدتاً به دلیل خشونت گروهی جان می‌سپارند. یعنی اکثر قتل‌ها چیزهای پیچیده‌ در حد داستان‌های شرلوک هولمز نیستند. از یک هفته قبل می‌شود احتمال رخ دادن آن را پیشبینی کرد و با تشدید اجرای قانون و اعزام افسران پلیس به آنجا با آنها مقابله کرد، اما راه‌های دیگری نیز برای مداخله اجتماعی وجود دارد تا احتمال وقوع جرم در واقع کاهش یابد و در حالت ایده‌آل، هرگز اتفاق نیفتد.

کاری که این دانشمندان می‌خواهند انجام دهند این است که نوعی بهینه‌سازی سیاست را سبب شوند. آنها می‌گویند که تنها داشتن الگوریتم کافی نیست. آنها از شهردار یا مدیران می‌خواهند که از مدل تولید شده برای انجام شبیه‌سازی‌ها و اطلاع‌رسانی در مورد سیاست‌های خود استفاده کنند.

البته سابق بر این هم الگوریتم‌هایی با همین هدف ایجاد شده بودند، اما از آنها انتقاد شده بود که سوگیری دارند و روی پروفایل‌های نژادی خاصی تمرکز دارند.

روش‌هایی که قبلاً امتحان شده‌اند عبارتند از یادگیری ماشینی مستقیم و ابزار‌هایی که در آنها کلان داده‌ها  با یک شبکه عصبی پیچیده تحلیل می‌شوند.

مشکل این رویکردها این بود که روی برخی ویژگی‌ها مهم تمرکز داشتند و با در نظر گرفتن بقیه، منجر به دادن نتایج گمراه‌کننده‌ می‌شدند. این اتفاق در اداره پلیس شیکاگو [در سال 2014-2016] رخ داد. آن‌ها با استفاده از معادله‌ای شامل ویژگی‌هایی مانند سابقه دستگیری، افرادی را در فهرست قرار می‌دادند که احتمالاً مرتکب یا قربانی خشونت‌های مسلحانه بودند و این باعث شد که بخش بزرگی از سیاهپوستان در لیست قرار بگیرند.

اما در الگوریتم جدید دانشمندان تلاش می کنند که فقط از گزارش‌های رویداد استفاده کنند و خود عوامل تصمیم نمی‌گیرند که چه ویژگی‌هایی جرم‌خیزی را در الویت قرار بدهند. ورودی دستی بسیار کمی وجود دارد. پس سوگیری کهش پیدا می‌کند.

اما باز هم مردم نگران هستند. چون دیگر شیوه کار سیستم‌های هوش مصنوعی برای مدل‌سازی‌ سیستم‌های پیچیده‌ به سادگی نمی‌تواند توسط انسان‌ها درک شود و آنهاشبیه جعبه سیاه به نظر می‌رسند. در سیستم‌های تحلیل قدیمی ما با معادلات دیفرانسیلی و ریاضی قابل درک سر و کار داشتیم، اما الان شبکه عصبی غول پیکری داریم.

سازندگان الگوریتم جدید می‌گویند که:

«ما یک مدل واقعاً پیچیده داریم، مدلی که نمی‌توانید به سادگی به آن نگاه کنید و عوامل تاثیرگذار در پیشبینی‌های آن را حدس بزنید. از آنجا که الگوریتم جدید گزارش‌های رویدادهای جرم را در تعامل با عوامل اجتماعی-اقتصادی و جمعیت‌شناسی قرار می‌دهد، شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که یک نوع الگوی ساده از کارکرد آن را درک کنید.»

منبع: ساینس فوکوس


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

بال‌های پرنده نورثروپ: کاوشی در هواپیمای XB-۳۵ افسانه‌ای با عکس‌های کمتر دیده شده

نورتروپ XB-۳۵ گواهی‌ای بر روح پرشهامت نوآوری در صنعت هوانوردی در اوایل دهه ۱۹۴۰ بود.XB-۳۵ که توسط شرکت نورتروپ Northrop با همکاری نیروی هوایی ارتش ایالات متحده توسعه یافت، یک هواپیمای آزمایشی بود که مرز‌های مهندسی هوانوردی را جابجا کرد.…

شوخی با بناهای معروف و عجائب معماری دنیا یا میدجرنی – گمشده در ترجمه!

کاریکاتور شخصیت‌های مشهور را بسیار کشیده‌اند و دیده‌ایم، اما کشیدن کاریکاتور بناهای معروف زحمت بیشتری دارد. اما میدجرنی می‌تواند این زحمت را بسیار کمتر کند.کاربر شبکه اجتماعی دریت به نام mossymayn به تازگی این کار را کرده است:دروازه…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.