این فناوری پزشکی قانونی نشان می‌دهد که آیا اثر انگشت روی متن واقعا مجرمانه است یا خیر

0

حتی اگر اثر انگشت شخصی روی یک سند مجرمانه پیدا شود، آن شخص ممکن است ادعا کند که قبل از اینکه مجرم واقعی چیزی را روی آن چاپ کند یا بنویسد، فقط دستانش با ورق کاغذ سفید برخورد داشته است. با این حال، اکنون می‌توان از یک تکنیک جدید برای بررسی اینکه آیا واقعاً چنین بوده، استفاده کرد.

این فرآیند توسط پروفسور پل کلی از دانشگاه لافبورو و دکتر روبرتو کینگ دانشجوی دکترای سابق وی، با استفاده از ابزار‌های پزشکی قانونی موجود توسعه یافت.

فرآیند بررسی با اعمال یک لایه نازک ژلاتین بر روی اثرهای انگشت آغاز می‌شود. سپس آن لایه ژلاتین برداشته می‌شود و اثر انگشت با آن بلند می‌شود و داخل یک محفظه خلأ پر از بخار «دی سولفور دی نیترید» قرار می‌گیرد.

همانطور که بخار با مواد شیمیایی بلند شده مانند روغن پوست واکنش نشان می‌دهد، اثر انگشت روی سطح ژلاتین قابل مشاهده می‌شود. اگر اثر انگشت واقعاً قبل از چاپ متن اعمال شده باشد، کاراکتر‌های چاپ شده روی اثر انگشت قابل مشاهده خواهند بود، زیرا جوهر چاپگر قسمت‌هایی از آن را از ژلاتین پوشانده است. اما اگر اثر انگشت پس از چاپ متن اعمال شده باشد، اثر انگشت کامل خواهد شد، زیرا هیچ کدام از آن‌ها ماسکه و پوشانده نشده است.

نکته مهم این است که اثر انگشت برداشته شده و سند اصلی دست نخورده باقی می‌مانند، بنابراین در صورت لزوم می‌توان آن‌ها را تحت آزمایش‌های پزشکی قانونی بیشتری قرار داد.

کلی می‌گوید: «تکنیک‌های عادی فقط وجود اثر انگشت را نشان می‌دهند، اما این روش به ما اجازه می‌دهد نشان دهیم که کسی سند را پس از چاپ متن لمس کرده‌. »  بسته به مورد، این می‌تواند برای متهم خوب یا بد باشد.

مقاله‌ای در مورد این تحقیق اخیراً در مجله Scientific Reports منتشر شده است.

منبع: دانشگاه لافبورو

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.