تلسکوپ جیمز وب عکس زیبایی از کهکشان چرخ گرفت

0

تلسکوپ فضایی جیمز وب به تازگی عکس زیبایی از کهکشان چرخ یا Cartwheel گرفته. این عکس یک تصویر ترکیبی است که با دوربین فروسرخ نزدیک (NIRCam) و دوربین فروسرخ  میانی (MIRI) گرفته شده.

تصویر این دو دوربین در این تصویر ترکیب شده‌اند، زیرا با هم جزئیاتی را نشان می‌دهند که دیدن آن‌ها به تنهایی در تصاویر منفرد دشوار است. داده‌های MIRI قرمز رنگ است در حالی که داده‌های NIRCam آبی، نارنجی و زرد را می‌بینند.

در میان گرد و غبار قرمز، نقاط آبی زیادی وجود دارد که ستاره‌های منفرد یا مناطق تشکیل ستاره هستند.

کهکشان چرخ Cartwheel در نتیجه یک برخورد پر سرعت که حدود ۴۰۰ میلیون سال پیش رخ داد، شکل گرفت. این کهکشان شبیه چرخ، دو حلقه تشکیل شده است: یک حلقه داخلی روشن و یک حلقه بیرونی رنگارنگ، که هر دو از مرکز موج شوک برخورد به سمت بیرون منبسط می‌شوند.

علی‌رغم وقوع ضربه، بسیاری از ویژگی‌های کهکشان بزرگ و مارپیچی که قبل از برخورد وجود داشت، از جمله بازو‌های چرخان آن باقی مانده است.

این امر باعث می‌شود که «پره‌هایی» ببینیم که الهام‌بخش نام کهکشان Cartwheel هستند. این پره‌ها رگه‌های قرمز روشنی هستند که بین حلقه‌های داخلی و خارجی دیده می‌شوند. این رنگ‌های قرمز درخشان، نه تنها در سرتاسر Cartwheel، بلکه کهکشان مارپیچی همراه  آن در بالا سمت چپ، توسط غبار درخشان و غنی از هیدروکربن ایجاد می‌شوند.

شکلی که کهکشان Cartwheel در نهایت با توجه به این دو نیروی رقیب به خود خواهد گرفت، هنوز به مانند یک راز برای دانشمندان باقی مانده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب دو دهه طول کشید تا ساخته شود و در دسامبر سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شد. هزینه تولید این تلسکوپ بیش از ۱۰ میلیارد دلار است و نتیجه تلاشی عظیم است که با مشارکت هزاران دانشمند و مهندس، همراه با بیش از ۳۰۰ شریک، از ۱۴ کشور و  مشارکت ۲۹ ایالت آمریکا به نتیجه رسید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.