چرا مواد پاک‌کننده و سم‌زدا واقعا عملکرد ندارند؟

0

شربتِ کایان و لیمو را کنار بگذارید و از دم‌نوش گیاهی یک قدم فاصله بگیرید. طبقِ گفته‌ی دکتر جِن گانتر، مواد پاک‌کننده و سم‌زدا مانند این‌ها، سم‌ها را از بین نمی‌برند و بعضی از آن‌ها ممکن است سلامت شما را به خطر بیاندازند. یادبگیرید که بدنِ شما چطور خودش را از شرِ مواد خطرناک خلاص می‌کند و شما چه کاری می‌توانید بکنید که سیستمتان منظم کار کند.

«آیا باید پاک‌سازی انجام دهم؟» من می‌شنوم که مردم این سوال را زیاد می‌پرسند. اگر امیدوارید که سم‌ها را از بدنتان خارج کند، بدانید که این اتفاق نمی‌افتد.

سم‌زدایی و پاک‌سازی بسیار محبوب هستند. در فرم‌های مختلفی می‌آیند، از لیموناد‌های زغالی تا چای‌‌های سم‌زدا، و اکثراً برچسب‌هایی با قیمت سنگین دارند.

ایده‌ی پاک‌سازی چیز تازه‌ای نیست — صدها سال در جریان بوده. قرن‌ها، پزشکی و دین عمیقاً در هم تنیده بودند، و تمرکز زیادی بر پاک‌کردن بدن از شر ناخالصی‌ها و بیماری‌های مربوط به طبع نامتعادل بوده. حجامت، تطهیر، روزه گرفتن — همه درمان‌های خوبی به شمار می‌رفتند. امروزه، صنعت سلامت علاقه‌ی ما به خلاص کردن خودمان از چیزها را نشان گرفته. آن‌ها کلمه‌ «سم‌زدایی» را برداشته‌اند، درمان پزشکی برای افرادی که به مواد و الکل معتادند، و از آن برای بازار پاک‌کننده‌ها استفاده کرده‌اند. به شکلی بیانش می‌کنند که انگار ریختنِ مایع تمیز‌کننده در لوله‌هاست، که از شر چیزهای کثیف خلاص می‌شوید. ولی دلیل این که به گوش ما درست به نظر می‌رسد در عدم درک ما ریشه دارد از این که کبد چطور کار می‌کند.

کبد در قسمت بالاییِ شکم قرار دارد. اندازه‌اش چیزی حدودِ نصفِ توپِ فوتبال است — فوتبال آمریکایی — و سه پوند وزن دارد. کارهای بسیار بسیار زیادی انجام می‌دهد که بدنمان کار کند، از کمک به سیستم ایمنی گرفته، تا درست کردن پروتئین برای انعقاد خون، تا فرستادن کلسترولی که برای تولید هورمون نیاز داریم. کبد یک ارگان کلیدی برای مقابله با مواد زیان‌بار است. می‌توانید به آن به چشمِ یک کارخانه نگاه کنید. کبد موادِ مغذی‌ای که ما مصرف می‌کنیم را می‌گیرد، غذا، نوشیدنی، دارو، آن‌ها را می‌شکند تا جوری بسته‌بندی شود که کاربردی باشد — مثلِ کلسترول و پروتئین — یا از طریق صفرا یا کلیه دفع کند، اکثراً به شکلِ ادرار.

بیایید نگاه کنیم وقتی کبد با موادی روبرو می‌شود چه اتفاقی می‌افتد. الکل چطور؟ ماده‌ای است که در مقادیر کوچک و متعادل خوب است ولی مقادیر زیادش سمی می‌شود. وقتی می‌نوشیم، الکل از کبد می‌گذرد، و کبد در سه مرحله آن را می‌شکند. اول، آنزیم‌ها الکل را به استالدئید تبدیل می‌کنند، ماده‌ای که به مرور زمان می‌تواند به سلول‌ها آسیب بزند. ولی استالدئید فوراً به استات تبدیل می‌شود، ماده‌ی میانی‌ای بسیار متعادل‌تر، قبل از این که به کربن دی‌اکسید و آب بشکند. این‌ها موادی هستند که بدنمان می‌تواند کنترل کند.

حال بیایید یک پاک‌کننده معروف را ببینیم — محلولِ کایان، فلفل، آب لیمو، که به کبدتان کمک کند سم‌ها را دور بریزد. شما می‌نوشیدش، هضم می‌شود، مواد مغذی در خون جذب می‌شوند و به کبد می‌رسند. کبد این مواد مغذی را مثل سایر چیز‌ها پردازش می‌کند. هرچیز قابلِ استفاده‌ای که از لیمو و فلفل بدست آمده را بسته‌بندی می‌کند و در سراسر بدن پخشش می‌کند. هرچیزی که نمی‌تواند استفاده کند هدر می‌رود. هیچ چیز جادویی در موردِ ترکیب کایان و لیمو وجود ندارد. انجام پاک‌سازی، «لوله‌ها را تمیز نمی‌کند»، و باعث نمی‌شود که کبدتان بهتر و سریع‌تر کار کند. در بهترین حالت، شما با پاک‌کننده چند پوند وزن کم می‌کنید، چون زیاد چیزی نمی‌خورید. در بدترین حالت، ممکن است وارد حالت قحطی شوید. ممکن است تعادل الکترولیتتان را به هم بزنید، حتی اگر فلور روده‌ای و کارکرد روده را در نظر نگیریم.

واضحاً، داشتن کبدی سالم بسیار مهم است. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید: سیگار نکشید، رژیم متعادلی داشته باشید، مرتب ورزش کنید و خوب بخوابید. ولی چیزهای دیگری برای کبد هست که می‌توانید انجام دهید. زیاد الکل مصرف نکنید، زیرا به مرور زمان می‌تواند مشکلات فراوانی را ایجاد کند، از بیماریِ کبدِ چرب تا سیروزِ کبدی، تا سرطان کبد. برچسب‌های هشدارِ روی داروها را بخوانید چون بعضی از آن‌ها می‌توانند با عدم مصرف صحیح به کبدتان آسیب بزنند. احتمالا در مورد هپاتیت شنیده‌اید، که می‌تواند توسط یک عفونت ویروسی در کبد ایجاد شود و بسیار جدی باشد. اگر تا به حال نزدید، واکسن هپاتیت ب را بزنید. و اگر بزرگسالی هستید که تا به حال برای هپاتیت سی تست نشده‌اید در نظر بگیرید با دکترتان در مورد گزینه‌های آزمایش صحبت کنید، زیرا بسیاری افراد نمی‌دانند که آن را دارند. در آخر، در مصرف مواد مکمل و گیاهان دارویی مراقب باشید، به طور خاص هر چه که به عنوان بدنساز عرضه می‌شود یا ماده‌ی مکمل کاهش وزن، زیرا آن‌طور که شما فکر می‌کنید به درستی تنظیم نشده‌اند. بیست درصدِ صدمات کبدِ ناشی از مصرف دارو در ایالات متحده در حقیقت به خاطر این نوع مکمل‌هاست. پس قبل از مصرف، با دکترتان مشورت کنید.

بسیاری از چیزها، تحت عنوانِ مراقبت از خود فروخته می‌شوند و پاک‌کننده‌ها از این قاعده مستثنی نیستند، ولی من باور دارم که بهترین مراقبت از خود یادگیریِ بیشتر درباره‌ی بدنمان است. به این شکل می‌توانیم تمامِ سر و صداها را دور بریزیم و درباره‌ی آن‌چه واقعا نیاز داریم تصمیمات آگاهانه بگیریم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.