واقعا شادی واقعی چیست؟ ۴ مرحله و سطح شادی کدام‌ها هستند؟ به صورت معکوس چرا شاید واقعی گاهی برای اعضای یک جامعه غیرممکن می‌شود؟

0

یکی از سوالات رایج مردم که آن را در هر جایی جستجو می‌کنند این است که “چگونه می‌توانم شادتر باشم؟” چیزی در زندگی آنها نامتعادل است و آنها به دنبال راهی هستند تا دوباره احساس کنند که خودشان هستند.

در این موارد، روانشناسان  به این نکته اشاره می کنند که شادی مانند یک کلید برق نیست. نمی‌توان آن را به یک دستور روشن کنیم. با این حال، چند چک لیست وجود دارد که می‌توانیم برای تشخیص و رفع مشکل از آن‌ها استفاده کنیم.

در اینجا چهار «سطح» شادی آورده شده  که وقتی به دنبال راهی برای کشف دوباره شادی زندگی خود هستید، باید با آنها هماهنگ شوید.

۱-  باید حس هدف داشتن داشته باشید تا شادی واقعی را تجربه کنید

تحقیقات روانشناسی بارها نشان داده‌اند که داشتن یک زندگی هدفمند برای رضایت از زندگی ضروری است. به عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در مجله روانشناسی مثبت نشان داده که افرادی که در برخی از ایالت های ایالات متحده زندگی می کنند (به عنوان مثال، آلاسکا، هاوایی و وایومینگ) زندگی خود را هدفمندتر از کسانی که در ایالت‌های دیگر زندگی می کنند (مانند کنتاکی، ورمونت، و نیویورک) – و مردم در آن ایالت‌ها شادتر و سالم‌تر هستند.

چگونه متوجه می شوید که زندگی هدفمندی دارید؟ این سوالات را از خود بپرسید:

۱- آیا کاری را که هر روز انجام می دهید دوست دارید؟

۲- آیا اخیراً به برخی از اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید رسیده اید؟

۳- آیا م‌ توانید به طور منظم از نقاط قوت خود استفاده کنید؟

اگر به یک یا چند سوال بالا “نه” پاسخ دادید، بهتر است به دنبال راه‌هایی برای افزایش احساس هدف خود باشید. این می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند پیگیری پروژه‌ای که همیشه به آن علاقه داشته‌اید یا وقت بیشتری برای کمک به دیگران اختصاص دهید. یک مطالعه اخیر منتشر شده در PLOS-ONE نشان داد که افرادی که با پشتکار تلاش می‌کنند تا تغییر مثبتی در زندگی دیگران ایجاد کنند، به احتمال زیاد زندگی خود را هدفمند و معنادار می‌بینند.

۲-  شادی بدون غنای روانی غیرممکن است

غنای روانشناختی با سایر اشکال شادی متفاوت است زیرا به یک زندگی متنوع اشاره دارد. مقاله ای در سال ۲۰۲۰ منتشر شده در روانشناسی فلسفی آن را اینگونه تعریف می کند:

«زندگی با پیچیدگی مشخص می‌شود، که در آن افراد چیزهای جالب مختلفی را تجربه می‌کنند و از طریق تجربیات دست اول یا تجارب جانشین، احساسات عمیق مختلفی را احساس می‌کنند و از آنها قدردانی می‌کنند. یک زندگی روان‌شناختی غنی را می‌توان با یک زندگی خسته‌کننده و یکنواخت مقایسه کرد، که در آن فرد احساس محدودی دارد یا احساس می‌کند که زندگی‌اش با روال‌هایی تعریف می‌شود که چندان جالب نیستند.»

آیا اخیراً در زندگی خود تنوع کافی داشته‌اید؟ آیا ابتکار عمل برای قرار گرفتن در معرض افراد، مکان‌ها و ایده‌های جدید را به دست گرفته‌اید؟ یا آیا در یک روال یکنواخت گیر کرده اید؟ اینها سؤالات مهمی هستند که باید هنگام تأمل در وضعیت فعلی شادی خود از خود بپرسید.

۳- برای شادی باید حس تعلق داشتن داشته باشید

احساس تعلق  ممکن است برگ برنده خوشبختی ما باشدو وقتی کسی احساس می کند به حاشیه رانده، شنیده نمی‌شود و خواسته نمی‌شود، خوشحال بودن تقریبا غیرممکن است.

تحقیقات این نتیجه را تایید می‌کند. یک مطالعه که در گزارش جهانی شادی سال گذشته پوشش داده شد، میزان تأثیر ۱۱ ویژگی زیر بر شادی در محیط کار را بررسی کرد:

 1. احساس می‌کنیم در محل کار به اهداف خود می‌رسیم
 2. داشتن یک حس واضح از هدف
 3. احساس قدردانی
 4. احساس تعلق داشتن
 5. داشتن انعطاف‌پذیری زمان و مکان
 6. کار در محیطی فراگیر و محترمانه
 7. یادگیری در محل کار
 8. داشتن مدیری که به ما کمک می‌کند موفق شویم
 9. دستمزد ما منصفانه پرداخت می‌شود
 10. احساس حمایت
 11. اعتماد به همکارانمان

آنها دریافتند که “احساس تعلق” مهمترین عامل است. انعطاف پذیری، فراگیر بودن و هدف نیز رتبه بالایی داشتند.

اگر با احساس تعلق  دست و پنجه نرم می کنید – چه در محل کار، چه در خانه یا در جامعه خود – ممکن است بهتر باشد شبکه اجتماعی خود را گسترش دهید تا افراد با سلیقه‌ها و علایق مشابه را نیز در بر بگیرد. این درمان همچنین می‌تواند به کاهش احساس انزوای شما کمک کند.

۴- شادی لذت‌بخش

همه ما نیاز داریم که هر چند وقت یکبار یک سرگرمی خوب و قدیمی داشته باشیم. نویع سرگرمی شبیه به بچه‌ها را تجربه کنید و در حال لذت ببرید. روانشناسان به آن شادی لذت‌جو hedonic happiness می‌گویند.

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در شنریه روانشناسی اجتماعی و علوم شخصیتی، فرکانس شادی (یعنی چند بار احساس شادی  در ماه،هفته، یک بار در روز، حدود ۲ تا ۳ بار در روز یا بیش از ۳ بار در روز داشته باشید) به طور قابل اعتمادی با سطوح بالاتر رضایت از زندگی مرتبط بود.

برای افزایش فرکانس شادی خود چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

انواع چیزهایی را که برای شما لذت اندکی به ارمغان می‌آورد را شناسایی کنید. این می‌تواند  به معنای شرکت در فعالیت های اوقات فراغت، معاشرت، عبادت، ورزش، استراحت و غیره باشد.برای انجام بیشتر آنها تلاش کنید.

نتیجه

توصیه‌هایی که روانشناسان برای کمک به افزایش شادی افراد ارائه می‌کنند ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما عده قلیلی از مردم آگاهانه از آنها استفاده می‌کنند.

مدتی را به فکر کردن در مورد (۱) هدف بیشتر در زندگی خود بپردازید، (۲) با افزودن تنوع به برنامه روزانه خود به زندگی خود بچسبانید، (۳) احساس تعلق خود را افزایش دهید، و (۴)  ارزش تفریح های ​​خوب و قدیمی را دست کم نگیرید.

منبع: فوریس

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

نقشه واقعی جهان: این نقشه‌های هوشمندانه، اندازه واقعی کشورهای روی کره زمین را نشان می‌دهند

وقتی به نقشه جهان نگاه می کنید، منطقی است که فرض کنید گرینلند و آفریقا از نظر اندازه مشابه هستند. اما در واقعیت، قاره آفریقا ۱۴ برابر وسعت خشکی یخی شمال است. با احتساب تعدادی از جزایر فراساحلی، مساحت کل گرینلند ۲.۱۶ میلیون کیلومتر مربع…

ابر تورم آلمان در سال ۱۹۲۳ چه بر سر مردم آورد؟

به زمانی می‌رویم که یک آلمانی طبقه متوسط، ​​میلیاردها مارک در جیب خود حمل می‌کرد اما هنوز نمی‌توانست چیزی بخرد. یک قرص نان ۲۰۰ میلیارد مارک قیمت داشت. با حقوق بازنشستگی یک هفته‌ای حتی یک فنجان قهوه را نمی‌شد خرید. سقوط آزاد ادامه داشت و…

آیا تا حالا عکس‌های باکیفیت از فضای داخلی پنهان سازهای موسیقی مختلف دیده بودید؟!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که داخل سازها و آلات موسیقی چگونه است؟ در کودکی و نوجوانی بسیار پیش آمده بود که وسایل الکترونیکی را باز کرده باشیم. اما خب آنها پیج داشتند و ما خودمان را متقاعد می‌کردیم که دوباره می‌توانیم سر هم‌شان…

معماری‌هایی که واقعا شایسته تحسین هستند و ستایش هنری ما را برمی‌انگیزند

تناسب اجزا، انحناها، هماهنگی با فرهنگ و شرایط اقلیمی، عظمت، رنگ‌ها یا نشانه‌های قدمتی که ما را به خلسه‌های پر از تخیل می‌برند، هر کدام از اینها ممکن است یک عمارت را شاخص و برجسته کنند. در این پست بناهایی را با هم مرور می‌کنیم که هر یک از…

بهترین سریال های هندی | ۴۹ سریال هندی تماشایی به همراه توضیحات

محتوای شرقی به صورت عام و فیلم‌ها و سریال‌های هندی به صورت خاص طرفداران خاص خودشان را دارند. به خصوص با توجه به کم‌مایه شدن سینما و تلویزیون آمریکا روز به روز افراد بیشتری رو به سریال‌های کره‌ای یا سینمای مستقل‌تر کشورهایی مثل اسپانیا و…

روش‌های بد نشستن روی صندلی و شیوه نشستن سالم روی صندلی در محیط کار

در موقعیت‌های مختلف یا در هنگام خستگی، روش‌های مختلفی برای نشستن روی صندلی از سوی ما استفاده می‌شود که برای بدن مفید نیستند. برخی از این موارد عبارتند از: خم شدن روی صندلی: وقتی روی صندلی خمیده می‌شوید، ستون فقرات شما به درستی حمایت…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5