واقعا شادی واقعی چیست؟ ۴ مرحله و سطح شادی کدام‌ها هستند؟ به صورت معکوس چرا شاید واقعی گاهی برای اعضای یک جامعه غیرممکن می‌شود؟

0

یکی از سوالات رایج مردم که آن را در هر جایی جستجو می‌کنند این است که “چگونه می‌توانم شادتر باشم؟” چیزی در زندگی آنها نامتعادل است و آنها به دنبال راهی هستند تا دوباره احساس کنند که خودشان هستند.

در این موارد، روانشناسان  به این نکته اشاره می کنند که شادی مانند یک کلید برق نیست. نمی‌توان آن را به یک دستور روشن کنیم. با این حال، چند چک لیست وجود دارد که می‌توانیم برای تشخیص و رفع مشکل از آن‌ها استفاده کنیم.

در اینجا چهار «سطح» شادی آورده شده  که وقتی به دنبال راهی برای کشف دوباره شادی زندگی خود هستید، باید با آنها هماهنگ شوید.

۱-  باید حس هدف داشتن داشته باشید تا شادی واقعی را تجربه کنید

تحقیقات روانشناسی بارها نشان داده‌اند که داشتن یک زندگی هدفمند برای رضایت از زندگی ضروری است. به عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در مجله روانشناسی مثبت نشان داده که افرادی که در برخی از ایالت های ایالات متحده زندگی می کنند (به عنوان مثال، آلاسکا، هاوایی و وایومینگ) زندگی خود را هدفمندتر از کسانی که در ایالت‌های دیگر زندگی می کنند (مانند کنتاکی، ورمونت، و نیویورک) – و مردم در آن ایالت‌ها شادتر و سالم‌تر هستند.

چگونه متوجه می شوید که زندگی هدفمندی دارید؟ این سوالات را از خود بپرسید:

۱- آیا کاری را که هر روز انجام می دهید دوست دارید؟

۲- آیا اخیراً به برخی از اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید رسیده اید؟

۳- آیا م‌ توانید به طور منظم از نقاط قوت خود استفاده کنید؟

اگر به یک یا چند سوال بالا “نه” پاسخ دادید، بهتر است به دنبال راه‌هایی برای افزایش احساس هدف خود باشید. این می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند پیگیری پروژه‌ای که همیشه به آن علاقه داشته‌اید یا وقت بیشتری برای کمک به دیگران اختصاص دهید. یک مطالعه اخیر منتشر شده در PLOS-ONE نشان داد که افرادی که با پشتکار تلاش می‌کنند تا تغییر مثبتی در زندگی دیگران ایجاد کنند، به احتمال زیاد زندگی خود را هدفمند و معنادار می‌بینند.

۲-  شادی بدون غنای روانی غیرممکن است

غنای روانشناختی با سایر اشکال شادی متفاوت است زیرا به یک زندگی متنوع اشاره دارد. مقاله ای در سال 2020 منتشر شده در روانشناسی فلسفی آن را اینگونه تعریف می کند:

«زندگی با پیچیدگی مشخص می‌شود، که در آن افراد چیزهای جالب مختلفی را تجربه می‌کنند و از طریق تجربیات دست اول یا تجارب جانشین، احساسات عمیق مختلفی را احساس می‌کنند و از آنها قدردانی می‌کنند. یک زندگی روان‌شناختی غنی را می‌توان با یک زندگی خسته‌کننده و یکنواخت مقایسه کرد، که در آن فرد احساس محدودی دارد یا احساس می‌کند که زندگی‌اش با روال‌هایی تعریف می‌شود که چندان جالب نیستند.»

آیا اخیراً در زندگی خود تنوع کافی داشته‌اید؟ آیا ابتکار عمل برای قرار گرفتن در معرض افراد، مکان‌ها و ایده‌های جدید را به دست گرفته‌اید؟ یا آیا در یک روال یکنواخت گیر کرده اید؟ اینها سؤالات مهمی هستند که باید هنگام تأمل در وضعیت فعلی شادی خود از خود بپرسید.

۳- برای شادی باید حس تعلق داشتن داشته باشید

احساس تعلق  ممکن است برگ برنده خوشبختی ما باشدو وقتی کسی احساس می کند به حاشیه رانده، شنیده نمی‌شود و خواسته نمی‌شود، خوشحال بودن تقریبا غیرممکن است.

تحقیقات این نتیجه را تایید می‌کند. یک مطالعه که در گزارش جهانی شادی سال گذشته پوشش داده شد، میزان تأثیر 11 ویژگی زیر بر شادی در محیط کار را بررسی کرد:

 1. احساس می‌کنیم در محل کار به اهداف خود می‌رسیم
 2. داشتن یک حس واضح از هدف
 3. احساس قدردانی
 4. احساس تعلق داشتن
 5. داشتن انعطاف‌پذیری زمان و مکان
 6. کار در محیطی فراگیر و محترمانه
 7. یادگیری در محل کار
 8. داشتن مدیری که به ما کمک می‌کند موفق شویم
 9. دستمزد ما منصفانه پرداخت می‌شود
 10. احساس حمایت
 11. اعتماد به همکارانمان

آنها دریافتند که “احساس تعلق” مهمترین عامل است. انعطاف پذیری، فراگیر بودن و هدف نیز رتبه بالایی داشتند.

اگر با احساس تعلق  دست و پنجه نرم می کنید – چه در محل کار، چه در خانه یا در جامعه خود – ممکن است بهتر باشد شبکه اجتماعی خود را گسترش دهید تا افراد با سلیقه‌ها و علایق مشابه را نیز در بر بگیرد. این درمان همچنین می‌تواند به کاهش احساس انزوای شما کمک کند.

۴- شادی لذت‌بخش

همه ما نیاز داریم که هر چند وقت یکبار یک سرگرمی خوب و قدیمی داشته باشیم. نویع سرگرمی شبیه به بچه‌ها را تجربه کنید و در حال لذت ببرید. روانشناسان به آن شادی لذت‌جو hedonic happiness می‌گویند.

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در شنریه روانشناسی اجتماعی و علوم شخصیتی، فرکانس شادی (یعنی چند بار احساس شادی  در ماه،هفته، یک بار در روز، حدود 2 تا 3 بار در روز یا بیش از 3 بار در روز داشته باشید) به طور قابل اعتمادی با سطوح بالاتر رضایت از زندگی مرتبط بود.

برای افزایش فرکانس شادی خود چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

انواع چیزهایی را که برای شما لذت اندکی به ارمغان می‌آورد را شناسایی کنید. این می‌تواند  به معنای شرکت در فعالیت های اوقات فراغت، معاشرت، عبادت، ورزش، استراحت و غیره باشد.برای انجام بیشتر آنها تلاش کنید.

نتیجه

توصیه‌هایی که روانشناسان برای کمک به افزایش شادی افراد ارائه می‌کنند ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما عده قلیلی از مردم آگاهانه از آنها استفاده می‌کنند.

مدتی را به فکر کردن در مورد (1) هدف بیشتر در زندگی خود بپردازید، (2) با افزودن تنوع به برنامه روزانه خود به زندگی خود بچسبانید، (3) احساس تعلق خود را افزایش دهید، و (4)  ارزش تفریح های ​​خوب و قدیمی را دست کم نگیرید.

منبع: فوریس


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آیا می‌توانید در این عکس شیر کوهی را در حال تعقیب الک (گوزن شمالی) ببینید؟

یک دوربین خودکار راه‌اندازی شده توسط سرویس حیات وحش ایالات متحده، عکس‌هایی از یک شیر کوهی را در حال تعقیب یک گوزن شمالی ثبت کرد. از این عکس‌ها مشخص است که این شکارچی بسیار دشوار است.پس اگر گوزن بزرگ شکار شده باشد و متوجه خطر نشده باشد،…

اگر در این لحظات تاریخی حساس، شخصیت‌های مهم عکس سلفی می‌گرفتند

عکس سلفی به مفهوم کنونی آن مدت یک دهه است که مرسوم شده و به مفهوم گرفتن عکس آینه‌ای یا تکنیک‌های گرفتن عکس با شاتر زمان‌دار قدمت آن به زمان عکاسی برمی‌گردد.اما تصور کنید که در این لحظات مهم تاریخی، شخصیت‌ها دست به دوربین می‌شدند و به…

۱۰ واقعیت جذاب درباره جی رابرت اوپنهایمر -پدر بمب اتمی و سوژه فیلم جدید کریستوفر نولان

جولیوس رابرت اوپنهایمر بیشتر به عنوان فیزیکدانی شناخته می‌شود که به ساخت اولین بمب اتمی کمک کرد. اما سنگ‌ها و کانی‌ها عشق اول او بودند و او همچنین شاعرمسلک بود.اوپنهایمر آزمایشگاهی را رهبری کرد که اولین بمب اتمی را ساخت و با موفقیت…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند.مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…

21 مهارتی که ای کاش در مدرسه یا جای دیگر مقدمات آنها را به ما می‌آموختند!

درس و دانشگاه بسیارند، اما وقتی وارد کار واقعی و زندگی می‌شوید می‌بینید که مهارت‌های زیادی لازم دارید تا تبدیل به یک آدم موفق شوید یا به آرامش و خوشبختی بیشتری در زندگی برسید. گاهی دوره‌های آموزشی خوبی برای آنها وجود دارد و گاهی هم باید…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.