نتیجه تقلید و هول کردن بیجای متا و اینستاگرام: اسناد داخلی نشان می‌دهد که خود اینستاگرام می‌داند فرمت ریلز با شکست مواجه شده

0

طبق اسناد داخلی که وال استریت ژورنال به دست آورده و بررسی کرده، قماراینستاگرام روی Reels به عنوان راهی برای مقابله با تیک تاک، نتیجه خوبی در بر نداشته. ریلز  کمتر از یک دهم میزان درگیر شدن ویدیو‌های TikTok را دارند و این تعداد در حال کاهش است.

این سند با عنوان «Creators x Reels State of the Union 2022» به صورت داخلی در متا در ماه آگوست منتشر شد و نشان می‌دهد که میزان تعامل با ریلز نه تنها نزدیک به آنچه در تیک تاک دیده می‌شود نرسیده، بلکه در حال کاهش است و ۱۳.۶ درصد در عرض یک ماه کاهش یافته. این گزارش نشان می‌دهد که “اکثر کاربران با ریلز هیچ تعاملی ندارند.”

یک مشکل اساس ریلز اینستاگرام ظاهراً محتوای اصلی است، حداقل تا حدی.

این سند خاطرنشان می‌کند که تقریباً یک سوم محتوای اینستاگرام در جای دیگری ساخته شده و مجدداً در پلتفرم ارسال می‌شود که معمولاً با یک واترمارک در گوشه‌ای نشان داده می‌شود.یعنی محتواهای اینستاگرام در موارد زیادی اصلی نیستند.

متا سال گذشته یک برنامه پرداخت ۱ میلیارد دلاری برای سازندگان را برای تلاش برای تقویت محتوای اصلی اعلام کرد، اما وال استریت ژورنال می‌گوید که تا کنون تنها ۱۲۰ میلیون دلار از آن را پرداخت کرده است.

دیوی نراسیمهان، سخنگوی متا این گزارش را کم اهمیت جلوه داد و ب گفت که ساعات تماشای ذکر شده در سند “منسوخ شده و رمبوط به آمار جهانی نیست” و در حالی که او از افشای سایر اعداد خودداری کرد، گفت که تعامل ریلز همچنان ماه به ماه ادامه دارد.

دسامبر گذشته، آدام موسری، رئیس اینستاگرام گفت که در سال ۲۰۲۲ تمرکز زیادی روی ویژگی‌های ویدیویی مانند ریلز در برنامه خواهد داشت و تا ماه گذشته به این وعده عمل کرد. در ماه ژوئیه، اینستاگرام شروع به آزمایش تبدیل همه پست‌های ویدیویی به ریلزکرد و یک فید تمام‌صفحه مانند تیک تاک را آزمایش کرد،

در میان واکنش‌های شدید در اواخر همان ماه، برنامه خود را دو برابر کرد، تا اینکه چند روز بعد با اعتراض سلبریتی‌های بزرگ مانند کیم کارداشیان، این برنامه‌ها را به عقب انداخت تا اینستاگرام عملا کلون تیک تاک نشود. این هم طنز سیاه دوره ماست که سخن نویسندگان و اهل فکر در مورد بیهوده بودن این تغییرات به هیچ گرفته نشد، اما شخص دیگری به صرف دنبال‌کننده زیاد و انحناهای غلوآمیز بدن، سیاست یک شرکت را تغییر می‌دهد!

اما از آن سو، اینستاگرام، تجلی ضرب المثل ایرانی کلاغی که می‌خواست که راه رفتن کبک را یاد بگیرد، اما راه رفتن خودش هم یادش رفت، شده!

اینستاگرام دیگر تمرکزی روی بهبود نمایش عکس نکرد و روی ویدئوها تمرکز کرد و الان گزارش‌ها نشان می دهد اینستاگرام می‌تواند بازار عکس را هم از دست بدهد و به تیک تاک در این بخش هم ببازد.

در اوایل این ماه، موسری اعتراف کرد که این شرکت اشتباه کرده و «بیش از حد به سمت ویدیو رفته است». متأسفانه، ممکن است برای بازگرداندن طرفدارانی که از شرکت درخواست کرده بودند تا در استراتژی خود در سال گذشته تجدید نظر کند، خیلی دیر شده باشد.

این گزارش جدید اکنون نشان می‌دهد که متا از لحاظ داخلی با این واقعیت دست و پنجه نرم می‌کند که تلاش‌هایش برای تبدیل اینستاگرام به تیک تاک نه تنها باعث خشم میلیون‌ها کاربر این برنامه شد، بلکه این کار را بدون اینکه بتواند به تعامل رقیب تیک تاک نزدیک شود، انجام داد. به طور خلاصه، این یک وضعیت باخت – باخت بود و همچنان ادامه دارد.


اینستاگرام نیاز به فکر بکر برای توسعه و اضافه کردن ویژگی‌هایی دارد که پیش از این هیچ شبکه اجتماعی نداده بود. بهبود وضعیت کپشن‌ها، امکان نوشتن میکروبلاگ، اشتراک دوباره پست‌ها به صورت حساب‌شده چیزهایی هستند که من شخصا دوست دارم. اما هر چیزی باید حساب‌شده به اینستاگرام اضافه شود. اما فعلا با این مدیریت تقلیدکار که مدام به تیک تاک نگاه می‌کند، هیچ امیدی نه برای این برنامه‌ها و نه هیچ برنامه دیگری نیست. هرچند که ممکن است برنامه صیانت خودمان، کل دغدغه‌هایمان را برای اینستاگرام به کل از بین ببرد!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.