پالت: یک ابزار کاملا رایگان که با هوش مصنوعی، عکس‌های سیاه و سفید شما را رنگی می‌کند!

0

یک ابزار جدید اینترنتی متکی به هوش مصنوعی به نام Palette قادر است هر عکس سیاه و سفیدی را رنگی کند. ایجادکننده آن، آنقدر به نتایج اطمینان دارد که آن را “Dall-E of color” نامیده است.

پالت که توسط هنرمند فرانسوی ساکن در گوگل به نام امیل والتر توسعه داده شده، بر اساس “تحقیقات منتشر نشده” است و از فرآیند هوش مصنوعی متن به تصویر (AI) مشابهی مانند Stable Diffusion، Midjourney و Dall-E استفاده می‌کند، اما بر رنگ‌آمیزی متمرکز شده است.

والنر اوایل این ماه Pallete را در ردیتبه اشتراک گذاشت و کاربران این شبکه اجتماعی از او حمایت زیادی کردند. پست او حدود یک میلیون بازدید داشت و باعث شد بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر این پلتفرم را امتحان کنند.

«من پنج سال است که مدل‌های رنگ‌آمیزی هوش مصنوعی را هم به عنوان یک سرگرمی و هم در یک ظرفیت حرفه‌ای ایجاد می‌کنم. به دلایل زیادی آن را جذاب می‌دانم. من کنجکاو هستم که عکس‌های سیاه و سفید رنگی چگونه هستند. اغلب می‌توانید جزئیات جدید را ببینید و حال و هوای کلی تصویر تغییر می‌کند.»

برخی از محققان تاریخی عمل رنگی‌سازی را چیزی زبان‌آور از نظر وفاداری و دقت تاریخی عکاسی می‌دانند، اما والنر استدلال می‌کند که خلاف آن صادق است.

“این یک راه سرگرم‌کننده برای یادگیری در مورد تاریخ است. از نظر فنی هم جالب است. این مدل هم باید همه چیز را در مورد جهان یاد بگیرد، هم بایستی  زبان انسان را نیز فرابگیرد تا مردم بتوانند عکس‌ها را با کلمات ویرایش کنند. دیدن این مدل از ابتدا و یادگیری مفاهیم پیشرفته در مورد جهان بسیار جذاب است.»

والنر می‌گوید که ایده این سیستم پس از اینکه او شخصاً چندین روش رنگ‌آمیزی مبتنی بر هوش مصنوعی را امتحان کرد، به وجود آمد.

اکثر رنگ‌آمیزی‌‌های هوش مصنوعی به طور متوسط ​​رنگ‌سازی را به‌دست می‌آورند که منجر به رنگ‌های قهوه‌ای و رنگ‌های بنفش و قرمز برای لباس‌ها و اتومبیل‌ها می‌شود. با پیشرفت فناوری هوش مصنوعی متن به تصویر، من متوجه فرصتی شدم که هم رنگ‌بندی‌های پر جنب و جوش‌تر و هم پویاتر ایجاد کنم، و هم مردم را قادر به ویرایش رنگ‌سازی کنم. »

“ویرایش عکس‌ها به ویژه زمانی که رنگ اشیاء خاص را می‌دانید و برای دقت تاریخی مهم است.”

پالت به اندازه کافی هوشمند است که نه تنها به یک تصویر رنگ اضافه می‌کند، بلکه با شرایط نوری متغیر سازگار می‌شود. والنر می‌گوید که تصور نمی‌کرد آنقدر هوشمند باشد و حتی وقتی دید که کار می‌کند شگفت‌زده شد.

اولین باری که شرایط نور را تنظیم کردم، واقعاً شگفت‌زده شدم. من به صراحت آن را برای انطباق با شرایط نوری مختلف آموزش ندادم، اما آن را به عنوان یک محصول جانبی از ترجمه تصاویر سیاه و سفید به رنگ یاد گرفتم. برنامه هوش مصنوعی من نه تنها نور صبح و غروب خورشید را یاد گرفت، بلکه با زمان روز نیز سازگار شد. شما می‌توانید به سادگی نور را با یک پیام متنی توصیف می‌کنید.

والنر می‌گوید که برنامه‌اش در حالی که بهتر از آنچه او انتظار داشت کار می‌کند، جایگزین رنگ‌آمیزی حرفه‌ای نمی‌شود.

یک تصور غلط رایج در مورد رنگ‌‌آمیزی این است که یک تصویر سیاه و سفید فقط می‌تواند با یک تصویر رنگی مطابقت داشته باشد. در واقع، این اطلاعات از بین رفته است و ما باید آن را حدس بزنیم.

«در حالی که می‌توانید بر اساس آمار حدس‌های علمی بسازید، بیشتر رنگ‌آمیزی‌ها نتیجه انجام تحقیقات و انتخاب‌های هنری است. تحقیقات مورد نیاز برای ایجاد رنگ‌بندی‌های دقیق تاریخی، همچنان به تحقیق زمینه‌ای و دستی نیاز دارد. با این حال، با یک اعلان متنی و فیلتر‌ها، هم کاربرد تحقیق آسان‌تر کی‌شود و هم دیدگاه‌های هنری مختلف آزمایش می‌شود. »

والنر می‌گوید پالت برای همه در سراسر جهان در دسترس است و با اکثر مرورگر‌ها سازگار است. او همچنین می‌گوید تصاویری که با استفاده از پالت ایجاد می‌شوند، پس از تکمیل رنگ‌بندی از سرور‌های او حذف می‌شوند و حق چاپ رنگ‌سازی‌ها متعلق به کاربران پلتفرم است.

سه عکس اول مجموعه صد عکس ایران قدیمی از نشریه تایم هستند که برای آزمایش به این ابزار هوش مصنوعی داده‌ام:

پالت ابزار خوبی است. اما انتظار معجزه از آن را نداشته باشید. مثلا در عکس زیر هوش مصنوعی در حدس نام اشتباه کرده (نیمه راست عکس سیاه و سفید گذاشته‌ام و نیمه چپ را با نرم‌افزار نرگی کرده‌ام.)

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.