محققان مومیایی دایناسور هادروسور نادری پیدا کرده‌اند که حتی قسمت‌هایی از پوست آن هم فسیل شده است

0

تکه‌هایی از فسیل کشف شده از صخره‌ای کانادایی در سال ۲۰۲۱ می‌تواند یک اسکلت کامل نادر دایناسور با پوست فسیل‌شده است.

یک پیشاهنگ داوطلب به نام Teri Kaskie متوجه برآمدگی عجیبی در دامنه تپه‌ای در پارک استانی دایناسور در آلبرتا شد و دیرینه بوم‌شناس دانشگاه ریدینگ -برایان پیکلز- که هدایت جستجو را بر عهده داشت، آن را به عنوان یک فسیل هادروسور شناسایی کرد.

پیکلز می‌گوید: «این یک کشف بسیار هیجان‌انگیز است و ما امیدواریم که حفاری را در دو فصل آینده تکمیل کنیم. “بر اساس اندازه کوچک دم و پا، این احتمالاً یک دایناسور نوجوان است. ”

هادروسور‌های منقار اردکی دایناسور‌های گیاهخواری بودند که در اواخر کرتاسه می‌زیستند  و بین ۷۵ تا ۶۵ میلیون سال اوج شکوفایی آنها بود. به نظر می‌رسد این فسیل تنها حدود ۴ متر (طول داشته باشد، در حالی که بزرگسالان می‌توانند به ۱۰ متر برسند.

در حال حاضر، تنها دم و پای راست آن در معرض دید قرار دارند. اما در همین قسمت بیرون آمده پوست فسیل شده دست نخورده آن جلب نظر می‌کند. این قسمت‌ها در کنار هم به‌گونه‌ای قرار گرفته‌اند که نشان می‌دهد کل اسکلت دایناسور در داخل محفظه باستانی آن دست نخورده است.

ممکن است پوست حفظ‌شده‌تری در داخل سنگ وجود داشته باشد که می‌تواند به ما بینش بیشتری در مورد ظاهر هادروسور بدهد.

از آنجایی که پوست آن به خوبی حفظ شده است، حدود ۷۶ میلیون سال پیش باید به سرعت پس از مرگش پوشانده شده باشد.

این حیوان احتمالاً یا مرده و بلافاصله توسط شن و لای رودخانه پوشیده شده است. یا به دلیل افتادن ساحل رودخانه به آن کشته شد.  حتی  ممکن است برخی از اندام‌های داخلی دیگر نیز حفظ شده باشند.

بیرون آوردن فسیل و در عین حال محافظت از تکه‌هایی که قبلاً از سنگ آزاد شده‌اند، ماه‌ها کار پر زحمت می‌خواهد.

این سنگ سپس به موزه دیرینه‌شناسی سلطنتی تایرل می‌رود، جایی که محققان برای کشف دقیق بقیه بقایای فسیل شده کار خواهند کرد. این روند ممکن است سال‌ها طول بکشد. اگر محققان خوش‌شانس باشند جمجمه دست نخورده بیرون می‌آید تا به آن‌ها بگویند کدام گونه هادروسور است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.