فیلم وقایع‌نگاری نارنیا: سفر داون‌تریدر- خلاصه داستان، نقد و بررسی – The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010

0

کارگردان: مایکل آپتد. بازیگران و صداپیشگان: جیورجی هنلی (لوسی پونسی)‌، اسکندر کینیس (ادموند پونسی)‌، بن بارنز (شاهزاده کاسپین)‌، ویل پولتر (اوستاش اسکروب)‌، لیام نیسن (صدای اصلان شیر)‌. ۱۱۳ دقیقه، درجه نمایشی:. PG

سی. اس. لوئیس، نویسندهٔ مجموعه کتاب‌های نارنیا، یک نویسندهٔ مومن مسیحی بود که در کتاب‌های پر فروش خود برای کودکان، مضامین دینی و مذهبی را با زبانی استعاری تبلیغ و ترویج می‌کرد. در سومین قسمت از مجموعه فیلم‌هایی که از روی کتاب‌های لوئیس ساخته شده، فیلمنامه نویسان بخش عمده‌ای از ارجاعات منبع اصلی به مقولهٔ ایمان مسیحی را حذف کرده‌اند تا دیالوگ‌های فیلم رنگ و بوی مواعظ مسیحی کلیسایی را نداشته باشد. با این حال، سومین قسمت وقایع‌نگاری نارنیا عاری از استعاره‌های مذهبی نیست. جزیرهٔ جمجمه در فیلم آشکارا تمثیلی از جهنم است و اصلان شیر ذات و منش مسیحی دارد.

وقایع‌نگاری نارنیا سفر داون‌تریدر گرچه اهداف سازندگان خود را تأمین کرده و به اصطلاح کار خودش را می‌کند، اما چندان جالب و تماشایی نیست. از بین سه فیلمی که از سال ۲۰۰۵ تاکنون بر اساس کتاب‌های کودکانهٔ سی. اس. لوئیس ساخته شده، این یکی از همه ضعیف‌تر و بی‌رمق‌تر است. داستان دریایی فیلم به درستی بیان نمی‌شود. وجه روایی فیلم پر مسئله است. حوادث داستانی من دراوردی و تصنعی است و کاراکترها در فیلم اضافی به نظر می‌رسند. صحنه‌های اکشن بی‌هیچ حساب و کتاب و منطقی کنار هم چیده شده‌اند و اینطور به نظر می‌رسد که هر چیزی در فیلم داستان، کاراکترها، حوادث و صرفا چارچوب با زمینه‌ای بوده برای جلوه‌گری جلوه‌های ویژه: جلوه‌های ویژه‌ای که نه جلوه‌های آنچنان‌ای دارند و نه ویژگی‌های آنچنانی.

جنگ جهانی دوم در قارهٔ اروپا فراگیر شده است. لمسی (جیورجی هنلی) و ادموند (سکندر کینیس) دو فرزند کوچکتر خانوادهٔ پونی در انگلستان نزد خاله و دایی‌شان گذاشته شده‌اند و این در حالی است که والدین بچه‌ها در آمریکا هستند و در آنجا مراقبت از برادر و خواهر بزرگ‌تر لوسی و ادموند را بر عهده دارند. لوسمی و ادموند در داخل اتاق کتابخانهٔ منرل اقوامشان در انگلستان مشغول تماشای تابلوی نقاشی ای بر روی دیوار هستند که منظره‌ای است معمولی از یک دریای مواج و کشتی‌ای بر روی آن. در همین حال اوستاش (ویل پولتر)‌، پسرخالهٔ شکاک و دیرباور لوسی و ادموند، وارد اتاق می‌شود و شروع می‌کند به دست انداختن لوسی و ادموند اوستاش در واکنش به توجه شدید لوسی و ادموند به تابلوی نقاشی تابلو را از دیوار می‌کند و ناگهان بر اثر این حرکت آب دریای داخل نقاشی تمام اتاق را فرا می‌گیرد.

هر سه بچه زیر آب در حال خفه شدن هستند که خوشبختانه به روی آب می‌آیند و توسط خدمهٔ همان کشتی‌ای که در تابلوی نقاشی دیده بودند نجات داده می‌شوند. اسم این کشتی عجیب ((داون‌تریدر)) است و کاپیتان آن کسی نیست جز شاهزاده کاسپین (بن بارنز)‌، دوست شجاع قدیمی بچه‌ها، ((داون‌تریدر)) یک کشتی نارنیایی است. نارنیا سرزمین بدیلی است (بهشت؟ ‌) در برابر سرزمین خاکی ما سرزمین جادویی سلطنتی که اصلان شیر (با صدای لیام نیسن) بر آن حکم میراند. بخش عمده‌ای از فیلم بر روی عرشهٔ کشتی ((داون‌تریدر)) سپری می‌شود. بچه‌ها و خدمهٔ کشتی در سفر خود به کرانه‌های آن دنیا، با حوادث و خطرات گوناگونی روبرو می‌شوند که یک فقرهٔ آن مقابله با یک هیولای دریایی است.

بچه‌ها همچنین باید با وسوسه‌های گوناگونی مواجه شوند و از پس این وسوسه‌ها بربیایند. در ادامهٔ ماجرا مشخص می‌شود که پادشاهی نارنیا از سوی یک نیروی اهریمنی که در جزیرهٔ ((تاریکی)) به سر می‌برد – جزیره‌ای که تا به حال هیچکس آن را ندیده اما درباره‌اش زیاد شنیده- تهدید می‌شود. تنها راه نجات نارنیا پیدا کردن هفت شمشیر جادویی متعلق به لردهای گمشدهٔ نارنیا و بازگرداندن این شمشیرها به اصلان شیر است. اصلان با استفاده از این هقت شمشیر می‌تواند طلسم نیروی اهریمنی را بشکند و نارنیا را از خطر نابودی نجات دهد. و باید دید که آیا بچه‌ها در این مأموریت حساس و خطیر موفق می‌شوند یا نه.

شرکت فیلمسازی دیزنی در ابتدا تصمیم داشت قسمت سوم نارنیا را در ماه‌های سال ۲۰۰۸ اکران عمومی کند مایکل آپتده در ژوئن ۲۰۰۷ قرارداد کارگردانی این فیلم را امضاء کرده بود. فیلمبرداری در ژانویه ۲۰۰۸ در جزیرهٔ مالت آغاز شد و سپس به پراگ و ایسلند انتقال یافت، اما مدیران استودیو موقعی که راش‌های فیلم را دیدند نارضایتی خود را ابراز کردند. فیلمبرداری نهایتا متوقف شد تا برخی تجدیدنظرهای کلی صورت بگیرد. همهٔ این‌ها باعث یک تأخیر طولانی تقریبا دو ساله شد. ظاهرا خود سازندگان فیلم بهتر از هر کس دیگری از کم و کاستی‌های این فیلم اطلاع داشته اند. محصول نهایی با اینکه هدف‌های حداقلی استودیو را تأمین کرده و توانایی جذب مخاطبان کم سن و سال را دارد، اما آن محصولی نیست که توانایی لازم برای عبور از محدوده‌های سنی مذکور را داشته باشد.

منبع: نشریه دنیای تصویر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.