فیلم جان سپرده (مرحوم) – داستان کلی، نقد و بررسی – The Departed 2006

0

مارتین اسکورسیزی، کارگردان شصت و چهار ساله نیویورکی، با فیلم جان سپرده (مرحوم) به همه یادآوری کرد که چه فیلمساز بزرگ و یگانه‌ای است. جان سپرده، فیلم اسکورسیزی، شاهکاری است که در کنار دیگر شاهکارهای این فیلمساز اسطوره‌ای مانند رفقای خوب، کازینو، دوران معصومیت، راننده تاکسی و گاو خشمگین جا می‌گیرد.

سال‌ها مطالعه و کار و تامل در زمینهٔ سینما باعث شده تا اسکورسیزی درک بسیار عمیقی از اصول روایی کلاسیک و ژانرهای سینمایی به خصوص انواع آمریکایی‌اش به دست بیاورد، اما همچنان که رابین وود به خوبی تشریح کرده وجه تمایز اسکورسیزی در بازنگری این ژانرها و ترکیب آن‌ها به صورتی است که بیش از هر چیز تصویر خشن و واقع‌گرایانهٔ او را از ناهنجاری‌های جامعه آمریکا به معرض نمایش بگذارند. به این ترتیب اسکورسیزی انتظارات بیننده را به نحو معکوسی برآورده می‌کند و چشم انداز متفاوت و بهت‌آوری از خشونت‌های آشکار و پنهان جامعهی آمریکا ارایه می‌کند. این رویکرد به همان اندازه که خلاقانه می‌نمایاند، شجاعانه هم هست و مسلما نظر موافق همه را جلب نمی‌کند. آنگونه که گروهی از منتقدان و در راس آن‌ها اندرو ساریس، برخورد مخالفت‌آمیزی با آثار اسکورسیزی داشته‌اند و او را به نبود ساختار در فیلم‌هایش متهم کرده‌اند. اسکورسیزی همواره مضامین واقعی و مشخص را سرلوحهٔ کار خود قرار می‌دهد.

یک شخصیت، یک رابطه، تغییر در سرنوشت و دلبستگی ادم‌ها و تعمیم‌پذیری خشونت زندگی (آنچنان که در همین فیلم اخیرش می‌بینیم) در اکثر فیلم‌های اسکورسیزی قهرمان‌های قصه آدم‌های متفاوت و تک افتاده‌ای هستند که دیدگاه‌هایشان نسبت به زندگی با آدم‌های اطرافشان فرق دارد و منشا همه کشمکش‌ها و تنش‌های آن‌ها با محیط اطراف از همین اختلاف نشأت می‌گیرد.

بیلی کاستیکان (لئوناردو دی کاپریو) و کالین سالیوان (مت دیمون) دو تا از همین آدم‌های تک افتاده‌اند. بیلی و کالین هر دو در محله آمریکایی‌های ایرلندی تبار بوستون متولد و بزرگ شده‌اند. این محله تحت تسلط و فرمانروایی فرانک کاستلو (جک نیکلسون) است. کاستلو یک رئیس اهریمنی است که گانگسترهای بسیاری زبردست او کار می‌کنند. بیلی و کالین در بزرگسالی راه‌های متفاوتی را در پیش می‌گیرند. بیلی با هدف تبدیل شدن به یک سپاهی ایالتی در آکادمی پلیس ثبت نام می‌کند. کالمن هم به پلیس می‌پیوندد اما هدف او خبرچینی از اداره پلیس است. کالین در واقع دست راست کاستلو است و به تشکیلات مافیایی او وفادار است.

در همین زمان، کاپیتان کوئیتان (مارتین شین) و سرجوخه دیگنام (مارک والبرگ) بیلی را فرا می‌خوانند تا ماموریت مهمی را به وی محول کنند. آن‌ها از بیلی می‌خواهند که در قالب بدلی وارد تشکیلات کاستلو شود و خبرهای آنجا را به اداره پلیس مستقل کند. به این ترتیب هر دو پلیس‌ها و گنگسترها دارای یک جاسوس در تشکیلات یکدیگر می‌شوند. به مرور زمان، بیلی پی می‌برد که فردی در اداره پلیس مشغول جاسوسی است.

کالین هم پی می‌برد که فردی در داخل تشکیلات کاستلو به جاسوس پلیس مشغول است. با این وجود، کالین و بیلی از ماموریت و هویت واقعی همدیگر اطلاعی ندارند. هر کدام از آن‌ها در تلاش است که ما چه زودتر فرد جاسوس را پیدا کند.

فیلمنامهٔ جان سپرده بر اساس فیلمنامهٔ Infenal Affairs نوشت شده است. این فیلم هنگ کنگی محصول سال ۲۰۰۲ است. فیلم مذکور در هنگ کنگ و دیگر کشورهای شرق آسیا به فروش‌های بسیار بالایی دست یافت تا آنجا که در دنبالهٔ دیگر برای آن ساختند.  کمپانی میرامکس هم Infernal Affairs را برای پخش در آمریکا خریداری کرد.

ویلیام موناهان، فیلمنامه‌نویس جان سپرده، طرح اصلی داستانی را از فیلم هنگ کنگی گرفته و ژرفا و عمق بیشتری به داستان فیلم داده است. پیچیدگی‌های شخصیتی هم در نسخه آمریکایی به مراتب بیشتر شده؛ علاوه بر این جان سپرده پنجاه دقیقه بیشتر از مدت زمان فیلم هنگ کنگی است. یک فیلمنامه و داستان خوب موتور اصلی فیلم جان سپرده است؛ موتوری که هم فیلمساز و هم بازیگران فیلم را به سوی درخشان‌ترین فرازهای حرفه‌ای‌شان سوق داده است.

فهرست بازیگران جان سپرده، چشم‌ها را خیره می‌کند: لئوناردو دی کاپریو، جک نیکلسون، مت دیمون، مارتین شین، مارک والبرگ و الک بالدوین، اعتبار والای اسکورسیزی باعث شده تا بزرگانی همچون شین، والبرگ و بالدوین حاضر به بازی در نقش‌های مکمل شوند.

نیکلسون بدون این سعی داشته باشد که هر صحنه‌ای را از هم بازی‌های خود برباید، کاستلوی اهریمنی را بس مخوف‌تر از آن چیزی که این کاراکتر در فیلمنامه بوده، از کار درآورده.

دی کاپریو بازیگر محبوب اسکورسیزی است؛ بازیگری که اسکورسیزی درباره‌اش گفته: «چهره دی کاپریو میدان نبرد تعارض‌های اخلاقی است.» اما در کنار این بزرگان، بازی خوب و عالی ورا فارمیگا را نباید نادیده گرفت. این بازیگر مستعد و توانا در جان سپرده نقش دختری به اسم مدلین را بازی کرده که مابین بیلی و کالین گیر افتاده و نمی‌داند که باید کدام یک از این دو را انتخاب کند. جان سپرده یک فیلم حماسی تراژیک آمریکایی است، یک فیلم بزرگ با وجوه اپرایی، کاراکترها در جان سپرده به بهترین شکل ممکن پرداخت شده‌اند و موقعیت‌های داستانی از فرصت‌های لازم برای توسعهٔ هر چه بیشتر برخوردار شده‌اند.

گام و ضرباهنگ هرگز دچار سستی و عدم انسجام نمی‌شود و فیلم تماشاگر را درگیر تعلیق‌ها و هیجان‌های متعددش می‌کند؛ تعلیق و هیجانی که تدریجا و آرام آرام رو به اوج می‌گذارد. جان سپرده به موضوعی می‌پردازد که در بسیاری از آثار اسکورسیزی در محوریت بوده موضوع پیوندهای خونی و خانوادگی، و خیانت.

شخصیت‌های اصلی موجودات تک افتاده‌ای‌اند که دست به خیانت می‌زنند اما پرسش این است که آیا واقعا به چه کسی دارند خیانت می‌کنند.

منبع: دنیای تصویر

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس این درخت‌های عجیب در دوره جنگ جهانی دوم اصلا ویرایش نشده‌اند!

این عکس شگفت‌انگیز جنگ جهانی دوم ممکن است عکس ویرایش شده یا فیک به نظر برسد. اما واقعا این طور نیست.در این عکس سورئال، که بخشی از آرشیو عکاسی نیرو‌های دفاع فنلاند است، یک ماشین ارتش فنلاند در امتداد جاده‌ای در چند مایلی مرز با اتحاد…

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…

آیا واقعا سرم حقیقت وجود دارد؟ چطور کار می‌کند؟

انسان‌ها از زمان امپراتوری روم می‌دانستند که ما در حالی که تحت تأثیر چیزی باشیم، صادقانه‌تر و راحت‌تر سخن میٰ‌گوییم. این همان جایی است که ایده  اصطلاح «سرم حقیقت» از آن سرچشمه می‌گیرد.سرم حقیقت به تعدادی از داروهای تغییر دهنده ذهن اشاره…

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند.این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…

10 شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

اگر نسخه پنجابی سریال بریکینگ بد ساخته می‌شد!

بریکینگ بد یک سریال تلویزیونی درام تلویزیونی بسیار محبوب آمریکایی است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ از شبکه AMC پخش می‌شد. این سریال توسط وینس گیلیگان ساخته شد و برایان کرانستون در نقش والتر وایت، معلم شیمی دبیرستانی که به سرطان ریه مبتلا است و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5