بزرگترین آزمایش جهان برای شبیه‌سازی اجساد مرده در چمدان در حال انجام است!

0

در هفته‌های اخیر، یک خانواده نیوزیلندی که کالا‌های متروکه‌ای را از یک قفسه انبار خریداری کرده بودند، کشف وحشتناکی کردند. آنها وقتی دو چمدان را باز کردند به مجموعه‌ای از بقایای انسانی برخوردند!

متأسفانه، این یک مورد منحصر به فرد نیست – اجساد قربانیان قتل در چمدان‌ها به طور مرتب پیدا می‌شوند.

اما آن‌ها چالش خاصی را برای پلیس در حال بررسی جرم ایجاد می‌کنند، جایی که علم پزشکی قانونی وارد می‌شود.

چرا چمدان؟

تاریخچه پرونده پزشکی قانونی و اخبار جنایی متأسفانه مملو از اجساد یافت شده در چمدان‌ها، کیف‌ها، سطل‌ها، صندوق عقب ماشین، یخچال و فریزر است.

نمونه‌هایی از این یافته‌ها عبارتند از یک چمدان در ایستگاه قطار شلوغ توکیو در سال ۲۰۱۵،یک چمدان در ساحل سیاتل در سال ۲۰۲۰، و یک مورد بقایای انسان در سال ۲۰۱۹ در چمدانی که در کنار بزرگراه استرالیای جنوبی باقی مانده بود.

یک دلیل ساده وجود دارد که چرا چمدان‌ها در این مواقع قتل و سر به نیست کردن بسیار رایج هستند. در حالی که اکثر فیلم‌های جنایی اجساد ر‌ها شده در بالای زمین یا دفن شده در گور‌های کم عمق پنهانی را به تصویر می‌کشند، در واقعیت قربانیان قتل اغلب در وسایلی که در آخرین لحظه در آنها قرار داده شده‌اند، رها می‌شوند.

چمدان‌ها در دسترس هستند، به اندازه کافی بزرگ هستند و حمل و نقل آن‌ها آسان است (ترجیحاً با چرخ). آن‌ها همچنین ممکن است بوی تجزیه را برای مدتی پنهان کنند که همه اینها برای مجرم برای پتهان کردن موقت حقیقیت مفید است

محققان پزشکی قانونی چنین مکان‌هایی را «محیط‌های دسترسی محدود» می‌نامند، زیرا یکی از مراحل طبیعی را که پس از مرگ اتفاق می‌افتد، محدود می‌شود که آن ورود انبوهی از حشرات است

وظیفه دانشمندانی مانند حشره‌شناسان پزشکی قانونی کمک به تحقیقات جرم و همچنین توسعه تحقیقاتی است که این کار را دشوارتر کند.

حشرات کلیدی هستند

در تحقیقات جنایی شامل یک جسد در حال تجزیه، حشره‌شناسان پزشکی قانونی می‌توانند از حشرات برای کمک به تخمین زمان پس از مرگ، ردیابی مجدد حرکات مجرمان و قربانیان و شناسایی وجود مواد مخدر و DNA خارجی استفاده کنند.

حشرات مردار – مانند مگس‌های آبی و سبز بطری، مگس‌های گوشتی، مگس‌های خانگی و مگس‌های تابوت – دارای سیستم‌های بویایی بسیار تخصصی هستند که از آن‌ها برای تشخیص بوی تجزیه استفاده می‌کنند.

اگر یک جسد بدون مزاحمت روی زمین در یک محیط معتدل ر‌ها شود، حشرات مردار به زودی به صورت انبوه روی جسد مستقر می‌شوند. آنها به بوسیله بو‌های حاصل از فرآیند پوسیدگی با واسطه باکتری جذب می‌شوند.

در عرض چند ساعت، حشرات روی منافذ و زخم‌های بدن تخم می‌گذارند و لارو‌های ریز بیرون آمده از آن‌ها شروع به مصرف بدن می‌کنند.

اما یک چمدان از نظر فیزیکی دسترسی حشرات را محدود می‌کند و تاکنون، تحقیقات پزشکی قانونی در مورد چگونگی تغییر دخالت حشرات در چنین محیط‌های با دسترسی محدودی توجه کمی را به خود جلب کرده بود.

تا به امروز، تنها دو مطالعه آزمایشی در مورد فرآیند تجزیه در چمدان‌ها تکمیل شده است، یکی در بریتانیا و دیگری توسط تیمی در استرالیای غربی. هر دو مطالعه نشان داده شده که حشرات مردار برای دسترسی به اجسام پنهان بسیار کارآمد هستند.

در حال حاضر بزرگترین آزمایش را در مورد فرآیند تجزیه در چمدان‌ها و سطل‌های چرخ دار با تقریباً ۷۰ نمونه در استرالیا در حال انجام است.

چمدان‌ها و سطل‌های چرخ دار با خوکچه‌های مرده چمدات‌هایی قرار داده شده.

این اولین کار در نوع خود، داده‌های مفیدی را برای بررسی موارد مشابه در سراسر جهان ارائه می‌دهد. هر چمدان و سطل چرخدار حاوی یک خوکچه مرده است که یک جسد مرده را شبیه‌سازی می‌کند.

ابزاری برای ثبت دما، رطوبت و میزان بارندگی هم در مزرعه و هم در داخل ظروف قرار داده‌ایم.

این آزمایش در اوایل زمستان ۲۰۲۲ آغاز شده و در تابستان به پایان خواهد رسید. اولین داده‌ها در بزرگترین کنفرانس علم پزشکی قانونی جهان در فوریه ۲۰۲۳ ارائه خواهد شد.

علیرغم تأخیر اولیه در دسترسی حشرات در زمستان سرد و بارانی WA، در عرض یک ماه پس از قرار دادن چمدان‌ها، محققان خوشه‌های تخم مرغی‌شکل روی زیپ چمدان و اطراف آن مشاهده کردیم.

با باز کردن چمدان‌ها  در فواصل معین، لارو مگس‌ها  به همراه مگس‌های تابوت و تعدادی سوسک  در بقایای آن‌ها پیدا شد. این بدان معناست که فرزندان مگس‌های بزرگ و سوسک‌ها باید از طریق دندان‌های زیپ به بدن جسد برسند.

در همین حال، مگس‌های کوچک‌تر می‌توانند در بزرگسالی از زیپ عبور کنند و تخم‌های خود را مستقیماً روی بقایای در حال تجزیه بگذارند.

هنگامی که لارو‌ها چرخه زندگی خود را کامل می‌کنند و به عنوان مگس بالغ ظاهر می‌شوند، هیچ یک از آن‌ها نمی‌توانند از چمدان فرار کنند. این حشرات به دام افتاده منبعی غنی از اطلاعات هستند، زیرا محقیقان پزشکی جنایی عادات و نرخ رشد گونه‌های مختلف را می‌شناسند و می‌توانیم داده‌های سم‌شناسی را در اسکلت بیرونی آن‌ها پیدا کنیم.

از این رو کارشناس حشره‌شناسی قانونی می‌تواند با این اطلاعات زمان یا فصل مرگ، جابجایی احتمالی جسد را استنباط کنند که به تفسیر علل و شرایط مرگ کمک کند.

بررسی بقایای انسان در یک چمدان اغلب می‌تواند نشان‌دهنده جعبه به اصطلاخ پاندورا باشد که پر از مشکلات پیچیده است. اما با کمک یک مگس مردارخوار  که در داخل آن به دام افتاده ، گنجینه‌ای از اطلاعات حیاتی به دست می‌آورد که می‌تواند به محققان در حل جنایات کم کند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.