این محافظ دهان کمکی به کاربران این امکان را می‌دهد که دستگاه‌ها را با گاز گرفتن کنترل کنند

0

به طور معمول، ما محافظ‌های دهان را در ورزش‌های رزیمی استفاده می‌کنیم. با این حال، یک آزمایش جدید می‌تواند به افرادی که نمی‌توانند از دست خود استفاده نمی‌کنند اجازه دهد برای کنترل وسایل الکترونیکی، از الگوهای مختلف گاز گرفتن این محافظها استفاده کنند.

در حال حاضر به شکل نمونه اولیه کاربردی، این دستگاه کمکی توسط دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه Tsinghua چین در حال توسعه است. این تحقیق توسط پروفسور لیو شیائوگانگ از NU سنگاپور هدایت می‌شود.

برخلاف گزینه‌های موجود مانند سیستم‌های تشخیص صدا، محافظ دهان توسط صدا‌های بلند پس‌زمینه متوقف نمی‌شود و به حافظه عملیاتی بزرگی هم نیاز ندارد و بر خلاف سیستم‌های ردیابی چشم، نیازی به قرار دادن دوربین در مقابل صورت کاربر ندارد. همچنین به اندازه تنظیماتی که امواج مغزی کاربر را نظارت می‌کنند، تهاجمی یا ناخوشایند نیست.

در عوض، دستگاه منعطف دارای یک سری پد‌های تماسی حساس به فشار است که هر کدام حاوی فسفر‌های رنگی متفاوت است. از آنجایی که کاربر محافظ دهان را گاز می‌گیرد و روی آن پد‌ها فشار می‌آورد، نور به رنگ‌های مربوطه، با شدت‌های متفاوت بسته به میزان فشار اعمال شده، ساطع می‌شود.

گاز گرفتن محافظ دهان در مد‌های مختلف الگو‌های نور متفاوتی تولید می‌کند. یک حسگر نوری آن الگو‌ها را تشخیص می‌دهد و داده‌ها را به کامپیوتر منتقل می‌کند. این رایانه با استفاده از الگوریتم‌های مبتنی بر یادگیری ماشینی، هر الگو را با یک فرمان از پیش تعیین‌شده مطابقت می‌دهد.

کاربر می‌تواند به چپ، راست، جلو، یا کمی به چپ یا راست گاز بزند. کاربر همچنین می‌تواند به طور مکرر در یک موقعیت گاز بگیرد تا داده‌های مختلف را انتقال دهد. علاوه بر پیام‌های متنی و دستورات برای کنترل ویلچر، کاربران می‌توانند تماس‌های تلفنی و نواختن صفحه کلید مجازی پیانو را نیز انجام دهند. همچنین امکان کنترل لوازم الکترونیکی خانه نیز وجود دارد.

اگرچه نسخه فعلی محافظ دهان برای افرادی با دندان‌های مرتب طراحی شده است، اما مدل‌های جداگانه می‌توانند برای افرادی با الگوی دندان‌های مختلف پاسخگو باشند.

در آزمایش‌هایی که تاکنون انجام شده، محافظ دهان در تشخیص دستورات مورد نظر دقت ۹۸ درصدی را ثابت کرده است. هزینه کل نمونه اولیه حدود ۱۰۰ دلار سنگاپور (حدود ۷۰ دلار آمریکا) است، اگرچه انتظار می‌رود که نسخه تجاری تولید انبوه آن هزینه بسیار کمتری داشته باشد.

دانشمندان اکنون روی بهبود عملکرد محافظ دهان کار می‌کنند و امیدوارند بتوانند آن را در محیط‌های بالینی مانند خانه‌های سالمندان آزمایش کنند.

مقاله‌ای در مورد این پروژه اخیراً در مجله Nature Electronics منتشر شده است.

منبع: دانشگاه ملی سنگاپور

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.