دانشمندان یک تست ساده ۴ دقیقه‌ای اندازه‌گیری خلاقیت ابداع کرده‌اند که بد نیست شما هم آن را امتحان کنید

0

چه چیزی یک فرد را خلاق‌تر از دیگری می‌کند؟ تعریف خلاقیت دشوار است و شاید حتی اندازه‌گیری آن دشوارتر باشد، اما در سال ۲۰۲۱، دانشمندان تصور می‌کنند که روش بسیار ساده‌ای برای ارزیابی حداقل یک جنبه از آن پیدا کرده‌اند.

این آزمایشی است که می‌توانید در عرض چند دقیقه انجام دهید و زمانی بهترین نتیجه را دارد که از نحوه عملکرد آن اطلاعی نداشته باشید!

در این تست از افراد خواسته می‌شود ۱۰ اسم را نام ببرند که تا حد امکان از نظر معنی از هم فاصله داشته باشند. برای مثال، «گربه» و «کتاب» بیشتر از «گربه» و «سگ» متفاوت هستند.

سپس یک الگوریتم رایانه‌ای این فاصله معنایی را اندازه‌گیری می کند. بر اساس تجزیه و تحلیل پاسخ های ۸۹۱۴ داوطلب، DAT حداقل به همان خوبی رو‌ش‌های فعلی برای پیش‌بینی خلاقیت در یک فرد است.

محققان در مقاله ۲۰۲۱ خود نوشتند: «تئوری‌های متعدد نشان می‌دهد که افراد خلاق می‌توانند ایده های متفاوت‌تری ایجاد کنند. پس ذکر نام کلمات نامرتبط و سپس اندازه‌گیری فاصله معنایی بین آنها می‌تواند به عنوان معیاری عینی برای تفکر واگرا عمل کند.»

روش‌های جایگزین را هم شاید بدایند. مثلا ذکر استفاده‌های متنوع و دور از انتظاری که می‌توان از یک جیز کرد یا پر کردن شکاف ارتباطی دو کلمه با گذاشتن یک کلمه سوم .

معلوم شده که اینها  در ارزیابی خلاقیت به اندازه ابزارهای پیچیده‌تر مفید هستند. علاوه بر این، این داده‌ها نشان می‌دهند که به نظر می‌رسد اثربخشی آن در جمعیت‌های مختلف می‌تواند اعمال می‌شود و آن را برای نظرسنجی‌های مقیاس بزرگ مناسب می‌کند.

مزایای کلیدی تست جدید DAT این است که تکمیل آن ساده و سریع است و به هیچ نوع ارزیابی انسانی نیاز ندارد، که ممکن است باعث سوگیری شود. با این حال، محققان به این نکته اشاره کرده‌اند که همه جنبه‌های خلاقیت را اندازه گیری نمی‌کند.

جی اولسون روانشناس از دانشگاه هاروارد در بیانیه ای در سال ۲۰۲۱ گفت: “روش ما تنها برشی از یک نوع خلاقیت را اندازه می‌گیرد.”

«اما این یافته‌ها ارزیابی خلاقیت را در نمونه‌های بزرگ‌تر و متنوع‌تر با سوگیری کمتر امکان‌پذیر می‌سازد، که در نهایت به ما کمک می‌کند تا این توانایی اساسی انسان را بهتر درک کنیم.»

آزمون DAT تفکر واگرا و خلاقیت کلامی را بررسی می‌کند. به عنوان مثال نمی‌توانید با آن خلاقیت آشپزی را مشخص کنید. اما برای پیشبینی مهارت حل مسئله خوب است.

روانشناسان فکر می کنند که افراد خلاق‌تر می توانند عناصر راه دور را به راحتی در ذهن خود به هم پیوند دهند،

یک معیار جامع تر باید دستاوردها در زمینه های خلاقانه‌ای مانند آهنگسازی و  موسیقی را نیز در نظر بگیرد. اما رویکرد DAT ممکن است انجام مطالعات آینده در زمینه خلاقیت را کمی ساده‌تر کند.

خلاقیت برای زندگی انسان ضروری است. هرچه پیچیدگی آن را بیشتر درک کنیم، بهتر می‌توانیم خلاقیت را در همه اشکال آن پرورش دهیم.

این تحقیق در PNAS منتشر شده.

برای تست، صفحه آزمایش را ببینید. (البته اگر با اینترانت ایران بالا بیاید!)

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.