در یک ابتکار جالب مشخص شده که ایرپادها می توانند به خوبی سمعک‌های گران قیمت کار کنند

0

طبق تحقیقات جدیدی که ایرپادهای ساخت اپل را در مقابل سمعک‌های سنتی آزمایش کرده‌اند، ایرپادهای پرو این پتانسیل را دارند که به عنوان سمعک برای بزرگسالان مبتلا به کم شنوایی خفیف تا متوسط ​​عمل کنند.

این یافته‌ها می‌تواند زندگی میلیون‌ها نفری را که در حال حاضر از سمعک‌های مورد نیاز خود استفاده نمی‌کنند، به دلیل هزینه‌های بالا یا به دلیل انگ اجتماعی که همراه با آن‌ها است، متحول کند.

ین فو چنگ ، متخصص گوش و حلق و بینی، از بیمارستان عمومی کهنه‌سربازان تایپه در تایوان ، می‌گوید: «این هدفون‌های بی‌سیم مطمئناً کامل نیستند، اما نقطه شروع خوبی برای بسیاری از بیمارانی است که به سمعک‌های حرفه‌ای دسترسی ندارند.»

حتی کیفیت زندگی با این هدفون‌ها افزایش می‌ابد.

برای اهداف این مطالعه، ۲۱ شرکت‌کننده با کم‌شنوایی خفیف تا متوسط ​​با سمعک‌های ممتاز ( با قیمت ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا در بازار تایوان)، سمعک‌های پایه ( ۱۵۰۰ دلار آمریکا)، هدفون‌های AirPods Pro (249 دلار آمریکا) و AirPods 2 آزمایش شدند.( ۱۲۹ دلار آمریکا). ایرپادها به آیفون‌های اپل متصل بودند که دارای یک برنامه تقویت‌کننده نویز محیطی به نام Live Listen بودند.

جملات کوتاهی برای داوطلبان خوانده شد و سپس از آنها خواسته شد که دوباره آنها را تکرار کنند.

در محیط‌های پر سر و صدا، اگر صدا از جلوی شنونده نمی‌آمد، نشان داده شد که AirPods Pro از نظر عملکرد با سمعک‌های ممتاز قابل مقایسه است . در محیط‌های ساکت، AirPods Pro کمی بدتر از سمعک‌های ممتاز و تقریباً مانند سمعک‌های اولیه بود .

AirPods 2 اصلی به خوبی سمعک در سناریوهای ساکت یا پر سر و صدا نبود اما آنها از هیچ چیز بهتر بودند. در محیط‌های پر سر و صدا، زمانی که منبع نویز جلوی داوطلبان بود، هیچ‌یک از مدل‌های AirPods به شرکت‌کنندگان در شنیدن بهتر کمک نکردند.

در حالی که AirPods 2 و AirPods Pro دارای فناوری Live Listen هستند که صداها را تقویت می کند، تنها مدل Pro دارای حذف نویز فعال است که برخی صداهای خارجی را شناسایی و مسدود می کند. این ممکن است به توضیح اختلاف بین دو مجموعه هدفون بی سیم کمک کند.

Ying-Hui Lai ، مهندس زیستی، از دانشگاه ملی یانگ مینگ چیائو تونگ در تایوان ، می‌گوید: «دو دلیل ممکن است تفاوت بین این دو امر را توضیح دهد . ممکن است مربوط به مسیرهایی باشد که امواج صوتی با آن‌ها حرکت می‌کنند و همچنین الگوریتم پردازش سیگنال پیشرفته توسط سمعک‌های ممتاز .»

این یافته امیدوار است مهندسان را برای طراحی سمعک‌ها و محصولات تقویت کننده صدای شخصی که در جهت های خاص حساس تر هستند، ترغیب کند.

گذشته از قیمت بالای سمعک‌های حرفه‌ای ، استفاده‌کنندگان می‌توانند نگران این باشند که سمعک‌ها آنها را پیر به نظر می‌رسانند. آنها همچنین نیاز به بازدیدهای متعدد از متخصصان بهداشت برای نصب و تنظیم دارند. در نتیجه، ۷۵ درصد از افراد مبتلا به کم شنوایی در ایالات متحده از این وسایل کمکی استفاده نمی‌کنند‌.

هدفون‌های بی‌سیم جایگزین در دسترس‌تری هستند و تعداد آن‌ها در حال افزایش است: همه از گوگل گرفته تا سامسونگ و سونی یک جفت هدفون بی‌سیم می‌سازند که با هر به‌روزرسانی برای این محصولات، ویژگی‌های اضافی در آن گنجانده می‌شود.

محققان بر این باورند که کار آنها در واقع می تواند تولیدکنندگان را تشویق کند تا ویژگی‌هایی را برای کمک به افراد مبتلا به کم شنوایی و همچنین ویژگی‌هایی برای بهبود صدای موسیقی و پادکست‌ها در نظر بگیرند. با این حال، معرفی نوعی روش نظارتی برای برچسب زدن آن دسته از هدفون‌هایی که کمک می‌کنند و آنهایی که نمی‌کنند، مهم است.

لای می گوید: «در سطح جهانی، بازار گوشی‌های بی‌سیم به سرعت در حال رشد است. برخی از شرکت‌ها علاقه‌مند به بررسی امکان طراحی هدفون‌هایی با ویژگی های تقویت صدا هستند. مطالعه ما ثابت می کند که این ایده قابل قبول است.

این تحقیق در iScience منتشر شده.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.