فیلم بازگشت به آینده قسمت دوم – خلاصه و نقد و بررسی – Back to the Future Part II (1989)

0

به کارگردانی رابرت زمکیس

فیلمنامه توسط باب گیل

داستان: رابرت زمکیس – باب گیل

ستاره‌ها: مایکل جی فاکس – کریستوفر لوید – لی تامپسون –  توماس اف ویلسون –  الیزابت شو –  جفری وایزمن

بازگشت به آینده قسمت دوم یک فیلم علمی تخیلی آمریکایی محصول ۱۹۸۹ به کارگردانی رابرت زمکیس بر اساس فیلمنامه‌ای از باب گیل و داستانی از هر دو است. این دنباله فیلم بازگشت به آینده محصول ۱۹۸۵ و دومین قسمت از مجموعه فیلم بازگشت به آینده است. در این فیلم مایکل جی فاکس، کریستوفر لوید، لی تامپسون، توماس اف ویلسون، الیزابت شو (به جای کلودیا ولز) و جفری وایسمن (به جای کریسپین گلاور) بازی می‌کنند و مارتی مک فلای (فاکس) و دوستش دکتر امت را دنبال می‌کند. داک براون (لوید) در حالی که از سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۵ سفر می‌کنند تا پسر مارتی را از خرابکاری در آینده خانواده مک فلای جلوگیری کنند. هنگامی که دشمن اصلی آن‌ها بیف تانن (ویلسون) ماشین زمان DeLorean Doc را می‌دزدد و از آن برای تغییر تاریخ به نفع خود استفاده می‌کند، این دو باید به سال ۱۹۵۵ بازگردند تا خط زمانی را بازیابی کنند.

این فیلم با بودجه ۴۰ میلیون دلاری تولید شد و پشت سر هم با قسمت سوم آن فیلمبرداری شد. فیلمبرداری در فوریه ۱۹۸۹ و پس از دو سال صرف ساخت دکور و نوشتن فیلمنامه آغاز شد. Back to the Future Part II همچنین یک پروژه پیشگامانه برای استودیوی جلوه‌های بصری Industrial Light & Magic (ILM) بود. علاوه بر ترکیب دیجیتال، ILM از سیستم دوربین کنترل حرکت VistaGlide استفاده کرد که به بازیگر اجازه می‌داد تا چندین شخصیت را به‌طور همزمان روی صفحه نمایش دهد، بدون اینکه حرکت دوربین را قربانی کند.

بازگشت به آینده قسمت دوم توسط یونیورسال پیکچرز در ۲۲ نوامبر ۱۹۸۹ منتشر شد. این فیلم در ابتدا با نقد‌های متفاوتی از سوی منتقدان مواجه شد و در اکران اولیه خود بیش از ۳۳۲ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت و سومین فیلم پرفروش سال ۱۹۸۹ شد.


در ۲۶ اکتبر ۱۹۸۵، دکتر امت “دک” براون به طور غیرمنتظره‌ای وارد ماشین زمان دلور می‌شود. او مارتی مک‌فلای و دوست دخترش جنیفر پارکر را متقاعد می‌کند تا با او به آینده سفر کنند و به فرزندان آینده‌شان کمک کنند و بیف تانن شاهد خروج آن‌ها است. آن‌ها در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۵ می‌رسند، جایی که داک به صورت الکترونیکی جنیفر را ناتوان می‌کند و او را در یک کوچه خواب می‌گذارد و توضیح می‌دهد که او نباید اطلاعات زیادی از رویداد‌های آینده داشته باشد. او مارتی را به عنوان پسرش و شبیه به مارتی جونیور نشان می‌دهد تا پیشنهاد شرکت در سرقت با نوه بیف، گریف را رد کند و در نتیجه مارتی جونیور را از زندان نجات دهد.

مارتی جای خود را با مارتی جونیور عوض می‌کند و پیشنهاد گریف را رد می‌کند، اما گریف مارتی را به دعوا تشویق می‌کند و تعقیب و گریز بعدی هاوربرد آغاز می‌شود. گریف و گروهش دستگیر می‌شوند و فرزندان آینده مارتی را نجات می‌دهند. قبل از پیوستن مجدد به داک، مارتی یک سالنامه حاوی نتایج رویداد‌های ورزشی بزرگ از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۰ خریداری می‌کند. داک آن را کشف می‌کند و به مارتی در مورد سود بردن از سفر در زمان هشدار می‌دهد. قبل از اینکه داک بتواند به اندازه کافی آن را از بین ببرد، پلیس آن‌ها را قطع می‌کند و جنیفر را ناتوان می‌یابد و او را به خانه‌اش در سال ۲۰۱۵ می‌برد. آن‌ها مانند بیف مسن، که مکالمه آن‌ها را شنیده و سالنامه دور انداخته شده را بازیابی کرده، دنبال می‌کنند.

جنیفر در سال ۲۰۱۵ در خانه خود بیدار می‌شود و از خانواده مک فلای پنهان می‌شود. او می‌شنود که زندگی آینده او با مارتی آن چیزی نیست که او انتظار داشت، به دلیل درگیری او در یک تصادف اتومبیل. او شاهد است که مارتی توسط همکارش، داگلاس نیدلز، به یک معامله تجاری مبهم سوق داده می‌شود که در نتیجه مارتی اخراج می‌شود. جنیفر سعی می‌کند از خانه فرار کند اما پس از مواجهه با خود در سال ۲۰۱۵ بیهوش می‌شود. در حالی که مارتی و داک به او رسیدگی می‌کنند، بیف ماشین زمان را می‌دزدد تا سالنامه را به جوان‌ترش بدهد، سپس به سال ۲۰۱۵ بازمی‌گردد. مارتی، داک و جنیفر ناخودآگاه به سال ۱۹۸۵ بازمی‌گردند، بی‌اطلاع از اقدامات بیف. آن‌ها جنیفر را در ایوان جلویش ر‌ها می‌کنند.

سال ۱۹۸۵ که آن‌ها به آن بازگشتند به طرز چشمگیری تغییر کرده است و بیف اکنون یکی از ثروتمندترین و فاسدترین مردان کشور است. او هیل ولی را به یک دیستوپیا آشفته تبدیل کرده است، پدر مارتی، جورج، را مخفیانه در سال ۱۹۷۳ کشت و مادر مارتی، لورین، را مجبور به ازدواج با او کرد. دکتر همچنین به یک بیمارستان روانی بستری شده است. داک استنباط می‌کند که بیف پیر ماشین زمان را گرفته تا سالنامه را به جوان‌تر خود بدهد و مارتی از بیف جایگزین ۱۹۸۵ متوجه می‌شود که آن را در ۱۲ نوامبر ۱۹۵۵ دریافت کرده است. بیف سعی می‌کند مارتی را بکشد، اما مارتی فرار می‌کند و با داک به سال ۱۹۵۵ سفر می‌کند. .

مارتی مخفیانه Biff 1955 را دنبال می‌کند و او را تماشا می‌کند که سالنامه سال ۲۰۱۵ خود را دریافت می‌کند. سپس مارتی او را به رقص دبیرستان تعقیب می‌کند و با احتیاط از قطع کردن رویداد‌های دیدار قبلی خود اجتناب می‌کند. پس از چندین تلاش بی‌ثمر، بالاخره مارتی سالنامه را به دست می‌آورد و بیف را ر‌ها می‌کند تا با کامیون کود تصادف کند. مارتی سالنامه را می‌سوزاند و تغییرات خط زمانی ایجاد شده را باطل می‌کند، همانطور که داک در بالای ماشین زمان شناور می‌شود. قبل از اینکه مارتی بتواند به او بپیوندد، دلورین مورد اصابت صاعقه قرار می‌گیرد و ناپدید می‌شود. یک پیک وسترن یونیون بلافاصله بعد از آن می‌رسد و نامه‌ای را به مارتی تحویل می‌دهد. این از داک است که توضیح می‌دهد که صاعقه او را ۷۰ سال در گذشته به سال ۱۸۸۵ منتقل کرد. مارتی به شهر بازمی گردد تا داک ۱۹۵۵ را پیدا کند که به تازگی به مارتی کمک کرده بود تا به سال ۱۹۸۵ بازگردد. داک که از ظهور ناگهانی مارتی شوکه شده بود بیهوش می‌شود. .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.