فیلم شب‌های هارلم – معرفی و نقد و بررسی – Harlem Nights (1989)

0

سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : رابرت د. واکس و مارک لیپسکی
کارگردان : ادی مورفی
فیلمنامه‌نویس : ادی مورفی
فیلمبردار : وودی آمنز
آهنگساز(موسیقی متن) : هربی هنکاک.
هنرپیشگان : مورفی، ریچارد پرایر، رد فاکس، دانی آیلو، مایکل لرنر، دلا ریس، برلیندا تالبرت، جاسمین گای، دزی آرنز هاینز دوم و استن شا.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۶ دقیقه.

«شوگر ری» (پراید) مورد حمله یک خلافکار قرار می‌گیرد و «کوئیک» (آرنز هاینز دوم) کمکش می‌کند. «شوگر» به نشانه قدرشناسی، «کوئیک» را به فرزند خواندگی می‌پذیرد. بیست سال بعد، «شوگر» با کمک «کوئیک» (مورفی)، در محله هارلم یک باشگاه شبانه را اداره می‌کند، که اتفاقاً بسیار سودآور است، اما گنگستری سفید پوست به‌نام «باگزی» (لرنر) با کمک «فیل» (آیلو)، یک پلیس فاسد و زنی شهر آشوب به نام «دامینیک» (گای) می‌کوشد تا دو سوم درآمد باشگاه درآمد باشگاه را بابت «حمایت شغلی» از او بگیرد. «شوگر»، که احساس ناامنی می‌کند، تصمیم می‌گیرد با شرط‌بندی در یک مسابقه بوکس – میان یک سفیدپوست و یک سیاه‌پوست (شا) – و با حیله و ترفند، «باگزی» را (شرط‌بندی ذینفع است) متقاعد کند همه چیز را به سود او (و باخت قهرمان سیاه‌پوست) برنامه‌ریزی کرده است…

داستان فیلم در اواخر دهه ۱۹۳۰ اتفاق می‌افتد و دکور (طراحی صحنه کار لارنس پل) و لباس‌ (کار جوتامپکینز) مطابق استانداردهای آن زمان طراحی شده است، اما شخصیت‌ها همه به شیوه مدرن امروزی صحبت می‌کنند؛ گوئی مورفی فراموش کرده که این دیگر یک شوی کمدی نیست و در گفت‌وگوهای افراد بایستی وقار خاصی وجود داشته باشد و با کلیشه‌های کهنه شده و ملال‌آور نمی‌شود سر و ته یک کمدی جنائی را هم آورد. با وجود این، شاید بشود از تمام این ایرادها گذشت و آنها را به حساب ناپختگی مورفی در نخستین تجربه فیلم‌نامه‌نویسی – کارگردانی گذاشت.


داستان از ویکی پدیا

در سال ۱۹۱۸، هارلم، شوگر ری یک بازی تاس را اجرا می‌کند. ری که توسط یک قمارباز عصبانی که پول خود را پس می‌خواهد (همراه با دیگران) کشته می‌شود، توسط پسر هفت ساله ورنست براون، که با تفنگ ری به مرد شلیک می‌کند، نجات می‌یابد. پس از اینکه به پدر و مادرش گفته می‌شود که پدر و مادرش مرده‌اند، ری تصمیم می‌گیرد که پسر را به عنوان فرزند خود بزرگ کند و به دلیل هوش و ذکاوتش به او لقب “سریع” می‌دهد. بیست سال بعد، ری و کوئیک که اکنون صاحبان کلوپ‌های ثروتمندی هستند، یک کلوپ شبانه به نام «کلاب شوگر ری» را اداره می‌کنند که جلوی آن قمار و رقص است، و یک فاحشه خانه در پشت آن که توسط دوست قدیمی ری، مادام ورا اداره می‌شود.

تامی اسمالز، یک مجری سیاه پوست که برای گانگستر سفیدپوست باگزی کالهون کار می‌کند، و خانم دومینیک لارو، معشوقه کالهون، برای ارزیابی سودآوری باشگاه می‌آیند. بعداً، Calhoune کارآگاه فاسد گروهبان را می‌فرستد. فیل کانتون ری را تهدید می‌کند که باشگاه را تعطیل می‌کند مگر اینکه کالهون مصدوم شود. ری تصمیم می‌گیرد به جای پرداخت هزینه، نقل مکان کند، اما تنها پس از اطمینان از مراقبت از دوستان و کارگرانش. انتظار می‌رود که مبارزه آتی بین مایکل کرک پاتریک بوکسور و مدافع عنوان قهرمانی (و حامی وفادار باشگاه شوگر ری) جک جنکینز مبلغ زیادی پول در شرط‌بندی به همراه داشته باشد. ری یک شرط‌بندی بزرگ روی کرک پاتریک می‌گذارد تا کالهون فکر کند که به جنکینز پول داده است تا مبارزه کند. ری به طور مخفیانه به افراد خود دستور می‌دهد تا شرط‌بندی‌هایی را که دوستان و همکاران کالهون روی مسابقه شرط‌بندی کرده‌اند را قطع کنند و آن‌ها را بدزدند. یک دختر تماس سکسی به نام سان شاین برای پرت کردن حواس مرد کیف کالهون، ریچی وینتو، استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که سرقت با موفقیت انجام شده است.

کالون می‌خواهد تامی اسمالز را به‌خاطر دزدی بکشد، قبل از اینکه کوییک در نزدیکی صحنه توسط برادر تامی، رجی، متوجه شود، که دو مرد را می‌برد و او را در یک ویترین مغازه خالی می‌کشد. کوئیک برای دفاع از خود به مهاجمانش شلیک می‌کند و می‌گریزد. Calhoune LaRue را می‌فرستد تا کوئیک را اغوا کند و بکشد، اما کوئیک این را پیش‌بینی می‌کند و LaRue را با اسلحه‌ای که زیر بالش پنهان کرده بود می‌کشد.

Calhoune باشگاه Sugar Ray سوخته است. سان شاین در تلافی به سراغ ریچی می‌رود و از او می‌خواهد که در یک پیکاپ به او کمک کند. ریچی موافقت می‌کند که در راه با او ملاقات کند تا مقداری پول برای کالهون جمع‌آوری کند، اما در یک تصادف رانندگی که توسط سرسپردۀ ری، جیمی تنظیم شده است، می‌شود. ری و کوئیک، که ادعا می‌کنند افسر قانون هستند، سعی می‌کنند ریچی را دستگیر کنند و به او می‌گویند زنی که او با او سوار می‌شود یک فروشنده مواد مخدر است. کوئیک موفق می‌شود قبل از اینکه ناگهان دو پلیس سفیدپوست برای بررسی تصادف از راه برسند، کیفی را که حاوی پول کالهون است با کیفی که سان شاین در ماشین گذاشته بود، عوض کند. ریچی توضیح می‌دهد که او در حال فرار برای Bugsy Calhoune است، بنابراین آن‌ها او را ر‌ها کردند.

مبارزه قهرمانی آغاز می‌شود. با پرت شدن حواس باند کالهون، دو نفر از مردان ری فرصت را غنیمت شمرده و “باشگاه Pitty Pat” او را منفجر می‌کنند. در دعوا، Calhoune متوجه می‌شود که آنطور که فکر می‌کرد درست نشده است، و سپس دریافت می‌کند که Pitty Pat Club او نابود شده است. کوئیک و ری به یک بانک بسته می‌رسند و کانتون آن‌ها را تعقیب می‌کند. معلوم می‌شود که این یک تله است، و خدمه ری، کانتون را در داخل یک صندوق بانکی مهر و موم می‌کنند، اما قول می‌دهند که با پلیس تماس بگیرند تا او را آزاد کنند، زمانی که آن‌ها به راحتی فرار کردند.

ریچی می‌رسد تا پول کالهون را از قبل تحویل دهد، اما متوجه می‌شود که کیف او با کسی که “هروئین سان شاین” را در دست دارد، تغییر داده است، که معلوم می‌شود شکر است. یک کالهون خشمگین متوجه می‌شود که ری پشت همه شکست‌های اخیرش است. ورا که ظاهراً از امنیت خود می‌ترسد، به کالهون می‌رود و به او می‌گوید که ری و کوئیک را کجا پیدا کند. کالهون و مردان باقیمانده‌اش به مخفیگاه ری ‌می‌روند، جایی که مواد منفجره مخفی را فعال می‌کنند که همه آن‌ها را می‌کشد. ری و کوئیک دو پلیس سفیدپوست را پس از تصادف پرداخت کردند و آخرین نگاهی به هارلم انداختند، زیرا می‌دانستند که هرگز نمی‌توانند برگردند و شهر دیگری مانند آن وجود نخواهد داشت. با وجود این، آن دو، همراه با همکارانشان بنی و ورا، در حالی که تیتراژ پخش می‌شود، راهی مکان نامعلومی می‌شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.