فیلم سلاح مرگبار ۲ – معرفی و بررسی و نقد – Lethal Weapon 2 (1989)

0

سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : ریچارد دانر و جوئل سیلور
کارگردان : دانر
فیلمنامه‌نویس : جفری بوام، برمبنای داستانی نوشته شین بلک و وارن مورفی از شخصیت‌هائی خلق شده توسط بلک.
فیلمبردار : استوین گُلدبلات.
آهنگساز(موسیقی متن) : مایکل کیمن، اریک کلپتن و دیوید سنبورن.
هنرپیشگان : مل گیبسن، دانی گلاور، جو پسکی، جاس آکلند، دریک اوکانر، پتسی کنسیت، دارلین لاو، تریسی وولف و مارک رالستن.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۴ دقیقه.

لس‌آنجلس. دو پلیس، «مارتین ریگز» (گیبسن) و «راجر مورتا» (گلاور) موفق نمی‌شوند یک رابط قاچاق را دستگیر کنند، و حال به‌عنوان تنبیه، رئیس‌شان آن دو را مأمور مراقبت از «لیوگتس» (پسکی) می‌کند؛ حسابداری که مبلغ قابل توجهی از یک کارتل موادمخدر اختلاص کرده و می‌خواهد علیه آنان شهادت بدهد. «ریگز» و «مولتا» که متوجه شده‌اند این مأموریت با مأموریت قبلی‌یشان در ارتباط است، اجازه می‌دهند تا «گتس» آنان را به خانه‌ائی ببرد که قاچاق موادمخدر از آنجا اداره می‌شود پس از درگیری می‌فهمند که خانه در اختیار «آرین رود» (آکلند)، دیپلمات آفریقای جنوبی است و او و دارودسته‌اش همه مصونیت دارند.

«ریگز» برای به ستوه آوردن «رود» همه کار می‌کند و او نیز دستیار آدم‌کشش، «ورستت» (اوکانر) را به سراغ «مورتا» می‌فرستد و در توالت او بمبی کار می‌گذارد او به کمک «ریگز»، «مورتا» از محلکه می‌گریزد و به مبارزه‌شان علیه «رود» ادامه می‌دهند. سپس «ریگز» منشی «رود»، «ریکا واندن هاس» (کنسیت) را تعقیب و با او ارتباط برقرار می‌کند در اینجا مورتا دو مردی را که برای کشتن او فرستاده‌اند، از پا درمی‌آورد اما نمی‌تواند مانع کشته شدن «گتس» شود. دو هلی‌کوپتر نیز به کاروان «ریگز» حمله می‌کنند و «ورستت» او را می‌گیرد و پیش از اینکه او را به داخل آب بیندازد، اعتراف می‌کند که او همسر «ریگز» را کشته.

در زیر آب، «ریگز» متوجه می‌شود. که «ورستت»، «ریکا» را نیز غرق کرده ولی خودش با یک کلک نجات پیدا می‌کند. آن دو سپس به خانه «رود» حمله می‌کنند، «گِتس» را نجات می‌دهند و بعد به باراندازی می‌روند که «رود» در حال بار زدن محموله موادمخدرش در یک کشتی باری آفریقای جنوبی است. در نبردی که در می‌گیرد، «ریگز»، «ورستت» را می‌کشد اما خود به دست «رود» به شدت مجروح می‌شود. در اینجا «مورتا»، «رود» را می‌کشد و نزد دوست مجروحش می‌رود.

دومین فیلم از مجموعه سلاح مرگبار، مثل فیلی قبلی (ساخته خود دانر، ۱۹۸۷)، جذابیتش را از رابطه دو پلیس با دو شخصیت متضاد کسب می‌کند. دانر، با تلفیق طنز در کنار خشونت فیلم، لحن یک نواخت اینگونه فیلم‌ها را متحول کرده است. موسیقی زیبای فیلم ساخته سه تن از بزرگ‌ترین چهره‌های موسیقی راک، کیمن، کلپتن و سنبورن است. دنباله‌ها: سلاح مرگبار ۳ (دانر، ۱۹۹۲) و سلاح مرگبار ۴ (دانر، ۱۹۹۸).


خلاصه از ویکی پدیا:

دو سال پس از وقایع فیلم اول، گروهبان‌های لس آنجلس مارتین ریگز و راجر مورتاگ مظنونان ناشناس مظنون به قاچاق مواد مخدر را تعقیب می‌کنند، اما متوجه می‌شوند که آن‌ها یک محموله غیرقانونی طلا به شکل سکه‌های کروگراند را از دولت آپارتاید آفریقایی حمل می‌کردند. آفریقای جنوبی. بعداً، سرکنسول آرین راد و مامور امنیتی پیتر وورستد، هانس، مردشان را که محموله کروگراند را گم کرده بود، می‌کشند و بحث می‌کنند که چگونه پلیس را از فعالیت‌های خود دور کند. پیتر به مورتاگ هشدار می‌دهد که تحقیقات را متوقف کند و مرتکب حمله به خانه‌اش می‌شود، که باعث می‌شود کاپیتان مورفی ریگز و مورتاگ را به محافظت از یک شاهد فدرال منفور، لئو گتز، بازگرداند.

به زودی مشخص می‌شود که هر دو مورد به هم مرتبط هستند: پس از تلاش برای جان لئو، ریگز و مورتاگ از گذشته مبهم سابق پولشویی برای قاچاقچیان انتقام جوی مواد مخدر مطلع می‌شوند. لئو به آن‌ها اطلاعاتی در مورد نحوه کار شویی ارائه می‌دهد و آن‌ها را به باند هدایت می‌کند، اما پس از اعزام قاتل احتمالی خود و بازگشت با پشتیبان با راد روبرو می‌شوند که از طرف “همدستان خود” از مصونیت دیپلماتیک استفاده می‌کند و LAPD را ترک می‌کند. ناتوان از اقدام علیه آن‌ها

اگرچه به او دستور داده شده که پرونده را به حال خود ر‌ها کند، اما ریگز علناً شروع به آزار و اذیت کنسولگری آفریقای جنوبی می‌کند و با راد مخالفت می‌کند و با منشی او، ریکا ون دن هاس، یک آفریقایی لیبرال که رئیس و فلسفه نژادی او را تحقیر می‌کند، عاشق می‌شود. مورتا از لئو برای ایجاد صحنه‌ای در کنسولگری کمک می‌گیرد که حمایت معترضان ضد آپارتاید را در بیرون جلب می‌کند. وورستد برای قتل همه افسرانی که در حال تحقیق درباره آن‌ها هستند اعزام می‌شود، در حالی که مورتا استنباط می‌کند که راد تلاش می‌کند وجوهی را از حلقه قاچاق خود در ایالات متحده از طریق بندر لس آنجلس به کیپ تاون بفرستد. دو قاتل به مورتاگ در خانه‌اش حمله می‌کنند، اما او هر دوی آن‌ها را با تفنگ می‌خ‌کوبی پیمانکارش می‌کشد، اگرچه لئو در این فرآیند ربوده می‌شود.

پس از کشتن بسیاری از افسران تحقیق، وورستد ریگز را در آپارتمان ون دن هاس دستگیر می‌کند و فاش می‌کند که او مسئول مرگ همسر ریگز سال‌ها قبل در طی یک سوء قصد نافرجام علیه او بوده است. او از افرادش می‌خواهد که ریکا را با غرق کردن او بکشند و به آن‌ها دستور می‌دهد که همین کار را با ریگز انجام دهند، که فرار می‌کند و به طرز وحشیانه‌ای هر دو مرد را می‌کشد. او با مورتا تماس می‌گیرد و اعلام می‌کند که قصد دارد راد را تعقیب کند و از همسرش، ریکا، و دوستان کشته شده آن‌ها انتقام بگیرد. پلیس دیگر با کمال میل نشان خود را ر‌ها می‌کند تا به شریک زندگی خود کمک کند. پس از نجات لئو و ویران کردن خانه راد، آن‌ها به سمت آلبا واردن، کشتی باری راد که در بندر لس آنجلس لنگر انداخته، ‌می‌روند، در حالی که آفریقای جنوبی با صد‌ها میلیون پول مواد مخدر برای فرار آماده می‌شود.

در حین بررسی یک کانتینر محموله ۴۰ فوتی محافظت شده در اسکله، ریگز و مورتاگ پول مواد مخدر شسته شده راد را کشف می‌کنند، اما توسط مردان راد در داخل قفل می‌شوند. آن‌ها از جعبه بیرون می‌آیند و در این فرآیند دو پالت پول را در بندر پراکنده می‌کنند. ریگز و مورتاگ قبل از جدایی برای شکار راد با تعدادی از مردان راد در آلبا واردن درگیر می‌شوند. ریگز با وورستد روبه‌رو می‌شود و تن به تن با وورستد می‌جنگد، که زمانی به اوج می‌رسد که ریگز با چاقوی خود به وورستد ضربه می‌زند و با انداختن یک محفظه بار روی او، او را له می‌کند. راد با شلیک چند بار به پشت ریگز تلافی می‌کند. راد با دیدن اینکه مرتاگ اسلحه خود را به سمت او نشانه گرفته است، دوباره مصونیت دیپلماتیک را به کار می‌گیرد. مورتا به طور مرگبار به او شلیک می‌کند و اعلام می‌کند که مصونیت او “فقط لغو شده است”. مورتاگ سپس به ریگز مراجعه می‌کند، که به اعتقاد او ممکن است در حال مرگ باشد و او را تشویق می‌کند که او را ادامه دهد و تا زمانی که نگوید نمرده است. با کشف ریگز که از تیراندازی جان سالم به در برده است، با واکنش بیشتر پرسنل LAPD به صحنه، خنده را به اشتراک می‌گذارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.