فیلم فنا ناپذیر Immortel – نقد و بررسی

0

کارگردان: انکی بیلال. فیلمنامه: سرژ لمان و انکی بیلال. مدیر فیلمبرداری: پاسکال گنه سیو. تدوین: ورونیک پارن. موسیقی: رالف رینگر. طراح صحنه: ژان پی یر فوئیه. بازیگران: لیندا هاردی(جیل بایوسکوپ)، توماس کرشمان(السید نیکوپول)، شارلوت رامپلینگ(الما ترنر)، فردریک پی یرو(جان)، توماس ام. پولارد(هوروس). ١٠٢دقیقه. محصول ٢٠٠۴ فرانسه، ایتالیا، انگلستان.

سال ٢٠٩۵. زنی با موها و چشمان آبی به نام جیل بایوسکوپ در منطقه سوم نیویورک زندگی می کند ، که دارای قدرتی پنهانی است. هوروس خدایی با سر شاهین قرار است از آن سوی کائنات برای ملاقات او بیاید. اما جیل از این ماجرا اطلاع ندارد. هوروس از طرف خدایان محکوم به مرگ شده و فقط هفت روز برای زندگی مهلت دارد. هوروس باید جیل را در طی این مدت بیابد. برای این کار به بدن یک انسان نیاز دارد، به همین منظور یک محکوم سیاسی سابق به نام السید نیکوپول را برمی گزیند. نیکوپول سی سال قبل در نیویورک به دلیل داشتن اطلاعات منجمد شده و نگهداری می شود.

چرا باید دید؟

انکی بیلال یا انیس بیلالوویچ، نویسنده یوگسلاوی تبار قصه های مصور که در فرانسه زندگی می کند، چند سالی است که به فیلم سازی روی آورده و فنا ناپذیر سومین ساخته اوست که از به هم پیوستن دو قصه مصور به وجود آمده است. فضاسازی غریب آن که از ویژگی های کار بیلال است، مانند هرمی که بر بالای شهر معلق است یا خدایانی شبیه به اساطیر مصر باستان، بر جذابیت فیلم می افزاید. کسانی که شهر گناه را دیده اند، در پرداخت تصویری آنها شباهت هایی خواهند یافت، اما فناناپذیر قبل از شهر گناه ساخته شد و بیلال قبلاً برای فیلم Tykho Moon نیز از جشنواره بروکسل جایزه ویژه ای برای جلوه های بصری و کیفیت هنرمندانه اش گرفته بود.

فناناپذیر متعلق به موج جدید فیلم های اروپایی است که با تقلید از برگردان های سینمایی قصه های مصور در هالیوود ساخته شده و چشم به بازارهای جهانی دارد. البته در کار بیلال ویژگی هایی نهفته که لاجرم فیلم یا قصه هایش را متفاوت می نمایاند، اما این که بتواند در رقابت با فیلم های ساده و همه گیر هالیوود موفق شود، امری بسیار دور از انتظار است. با این حال کسانی که سینمای اروپا و به خصوص فرانسه را دنبال می کنند و نگران تغییرات فرهنگ عامه هستند به تماشای فیلم خواهند رفت، چون بیلال سهم عمده ای در این تغییرات داشته است. توصیه من به کسانی که شیفته قصه های مصور هستند: شانس دیدن یک فیلم متفاوت را از دست ندهید، چون هنوز هاله اسرارآمیز اطراف اساطیر مصر باستان از میان نرفته است. بازی دیدنی شارلوت رامپلینگ از دیگر امتیازهای فیلم است .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.