یک مطالعه گسترده جهانی نشان می‌دهد که اعتقاد به افکار جادویی و تاثیر جادو بیش از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید

0

در نگاه اولیه خیلی عجیب و مسخره است که کسی در قرن 21 هم به تاثیر جادو اعتقاد داشته باشد. اما متاسفانه در جامعه خودمان هم کمدی‌هایی از این دست بسیارند و در کمال تعجیب می‌بینیم که افراد تحصیل‌کرده زیادی هم بیش و کم به تاثیر جادو باور دارند.

اما بر اساس یک مطالعه جهانی جدید که بیش از 140 هزار نفر در آن شرکت کرده بودند، اعتقاد به جادوگری در سراسر جهان گسترده است. اما میزان این اعتقاد از مکانی به مکان دیگر بسیار متغیر است.

بر اساس نتایج، حدود یک میلیارد نفر در 95 کشور جهان کمابیش به جادوگری اعتقاد دارند.

حداقل برخی از مردم تقریباً در همه جا به نسخه‌ای از جادوگری اعتقاد دارند و حدود 40 درصد از کسانی که در نظرسنجی شرکت کردند پاسخ مثبت دادند.

به عنوان مثال، در سوئد، طبق این مطالعه، تنها 9 درصد از شرکت‌کنندگان اعتقاد به جادوگری داشتند، در حالی که این میزان در تونس 90 درصد بود.

بوریس گیرشمن، نویسنده و اقتصاددان از دانشگاه امریکن، می‌نویسد، اگرچه باور‌های جادوگری در برخی کشور‌ها بیشتر از سایر کشور‌ها رایج است، اما همچنان در هر کشور در “گروه‌های اجتماعی و جمعیتی” متفاوت است.

بر این است حتی گیرشمن، نقشه جالبی تهیه کرده است.

تحقیقات قبلی باور‌های جادوگری را در نقاط مختلف جهان مورد بررسی قرار می‌داد، اما کمبود داده‌ها مانع از انجام تحلیل‌های جهانی درباره باور‌های جادوگری توسط محققان شده است.

گیرشمن مجموعه داده جدیدی را از نظرسنجی‌های حضوری و تلفنی که بین سال‌های 2008 و 2017 توسط مرکز تحقیقاتی پیو و سایر گروه‌های نظرسنجی حرفه‌ای انجام شد، تهیه کرده.

این نظرسنجی‌ها شامل سؤالاتی در مورد باور‌های مذهبی گسترده‌تر پاسخ‌دهندگان و اعتقاد به جادوگری بود.

گیرشمن خاطرنشان می‌کند که نظرسنجی‌ها در مورد جادو و جادوگری به روش‌های مختلف سؤال می‌کردند، اما حداقل یک سؤال مرتبط در هر نظرسنجی وجود داشت.

گیرشمن در مطالعه جدید می‌نویسد: تمام نظرسنجی‌ها از پاسخ‌دهندگان پرسیده شد که آیا به “چشم بد”  یا چشم‌زخم یعنی اینکه برخی می‌توانند آسیب‌هایی متوجه خوشبختی ما کنند، باور دارند یا خیر.


(چشم بد یا چشم‌زخم یا چشم حسد نفرین یا افسانه خرافی است که از یونان باستان، مصر باستان و روم سرچشمه می‌گیرد. چشم‌زخم بر این باور شکل گرفته که کسانی که به موفقیت‌های بزرگ می‌رسند مورد حسادت اطرافیانشان قرار می‌گیرند و این حسادت به شکل نفرین، خوشبختی آن‌ها را ویران می‌کند.)

(گمان می‌رود چشم‌زخم باعث بدشانسی یا رخداد بد می‌شود. بسیاری از فرهنگ‌ها معتقدند که دریافت چشم بد باعث بدبختی یا آسیب خواهد شد. برخی معتقدند نوعی نیروی فراطبیعی وجود دارند که نگاه بدخواهانه کسانی را که خواهان آسیب رساندن به دیگران (به ویژه بی‌گناهان) هستند می‌اندازد یا منعکس می‌کند. طلسم‌ها یا تعویذهای ایجاد شده برای محافظت در برابر چشم بد نیز اغلب «چشم‌زخم» نامیده می‌شوند. چشم‌زخم‌های قدیمی اغلب روی سرامیک یا خاک رس کشیده می‌شدند. تولید شیشه در سرزمین‌های کناره دریای مدیترانه نزدیک به سال ۱۵۰۰ پیش از میلاد، نقش مهمی در گسترش استفاده از چشم‌زخم در میان با فنیقی‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها و عثمانی‌ها داشت.کاربرد رنگ آبی به احتمال زیاد به دلیل در دسترس بودن اکسیدهای مس و کبالت در مصر بود که برای روکش ظروف گِلی استفاده می‌کردند.) (ویکی پدیا)


گیرشمن دریافت که 40 درصد از پاسخ‌دهندگان در سطح جهان گفته‌اند که به این توصیف از جادوگری اعتقاد دارند.

او می‌نویسد که در مورد کل جمعیت باورمند می‌تواند حدس زد که حدود 1 میلیارد نفر باورهای جادویی داشته باشند.

این مجموعه داده جدید همچنین به گیرشمن اجازه می‌دهد تا به پیوند‌های بین باور جادوگری و انواع عوامل در سطح فردی و کشوری نگاه کند.

این مطالعه نشان داد که در سطح فردی، افرادی که دارای تحصیلات و امنیت اقتصادی بیشتری هستند کمتر به جادوگری اعتقاد دارند.

باور‌های جادوگری نیز با دینداری و اعتقاد به خدا همبستگی مثبت داشت، اما وابستگی به برخی ادیان تفاوت معناداری در اعتقاد ضمنی به جادو نداشت.

گیرشمن گزارش می‌دهد که در سطح ملی، باور‌های جادوگری با نهاد‌های ضعیف، سطوح پایین اعتماد اجتماعی و نوآوری کم، و همچنین با فرهنگ سازگارانه و سطوح بالاتر تعصب درون گروهی مرتبط است.

علیرغم دامنه وسیع این تحقیق، مطالعه جدید دارای محدودیت‌هایی است، مانند کمبود داده از چین و هند، دو کشور پرجمعیت کره زمین.

گیرشمن اضافه می‌کند که تحقیقش صرفا یک کنجکاوی عقیدتی نیست و کاربرد‌های عملی برای مطالعه باور‌های جادوگری وجود دارد. مثلا محافظت از زنان متهم به جادوگری کمک کند.

درک باور‌های جادوگری همچنین می‌تواند برای دولت‌ها، محققان یا گروه‌های کمکی که سعی در کمک یا همکاری با مردم محلی دارند، حیاتی باشد.

گیرشمن در مطالعه خود از انسان‌شناس فقید مونیکا هانتر ویلسون نقل قول می‌کند که به شیوایی نیاز به تحقیق را اینگونه توضیح داده است:

ویلسون گفته بود: «من باور‌های جادوگر را کابوس استاندارد شده یک گروه می‌دانم، و معتقدم که تحلیل مقایسه‌ای این کابوس‌ها صرفاً یک تمرین باستانی نیست، بلکه یکی از کلید‌های درک جامعه است.»

این مطالعه در PLOS One منتشر شده.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده.آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

اگر در زمان این شخصیت‌های معروف مجله تایم وجود داشت و قرار بود روجلد شماره شخصیت سال شوند!

مجله تایم یک نشریه خبری هفتگی معروف است که طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله سیاست، رویداد‌های جهانی، علم، فناوری، سرگرمی و غیره را پوشش می‌دهد. اولین بار در سال 1923 منتشر شد و از آن زمان به یکی از تأثیرگذارترین و شناخته شده‌ترین مجلات در…

خانه‌های با مبلمان‌هایی از غذاهای خوشمزه

هانسل و گرتل، نام داستانی شاه‌پریانی با منشأ آلمانی است که برادران گریم آن را ثبت کرده‌اند. این داستان ماجرای یک برادر و خواهر کوچک به نام‌های هانسل و گرتل را روایت می‌کند که پس از رها شدن در جنگل به خانه‌ای که از کیک و آب‌نبات ساخته شده…

و باز هم قسمت دیگری از عکس‌های کمتر دیده شده تاریخی – گالری عکس

این عکس‌هایی که تحت عنوان عکس‌های کمتردیده شده درج میشوند، باز هم عکس‌های خوش‌شانس تاریخی هستند. لابد صدها برابر آنها عکس وجود دارد که اصلا فیلم آنها برای همیشه گم شده و خراب شده یا در آرشیو مجلات و روزنامه‌ها با تصور بی کیفیت بودن یا در…

تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد.یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5