فیلم دختر رایان – Ryans Daughter – داستان و بررسی

0

سال تولید : ۱۹۷۰

کارگردان : دیوید لین

آهنگساز(موسیقی متن) : موریس ژار

هنرپیشگان : رابرت میچم، ترور هوارد، سارا مایلز، کریستوفر جونز، جان میلز، لیو مکرن، باری فاستر، آرچی اوسالی‌ون و مری کین.
نوع فیلم : رنگی، ۱۹۲ دقیقه.

دهکده‌ای ساحلی در ایرلند، سال ۱۹۱۶. «رُزی رایان» (مایلز)، دختر صاحب نوشگاه دهکده، «تام رایان» (مکرن)، به پیشنهاد ازدواج معلم سابق مدرسه‌اش، بیوه‌مردی به‌نام «چارلز شانسی» (میچم) جواب مثبت می‌دهد. اما پس از ازدواج متوجه بی‌علاقگی «چارلز» به روابط زناشوئی می‌شود وقتی ماجرا را به «پدر کالینز» (هوارد) می‌گوید، کشیش او را سرزنش می‌کند و می‌گوید که زن بسیار خوشبختی است که چنین شوهر خوبی دارد. «سرگرد راندولف دوریان» (جونز)، سربازی انگلیسی برای کمک به کنترل رابطه میان ارتش جمهوری خواه ایرلند و جاسوسان آلمانی وارد دهکده می‌شود.

به‌زودی او و «رُزی» دل‌باخته یکدیگر می‌شوند. «رُزی» و «راندولف» خارج از دهکده با هم قرار می‌گذارند و «مایکل» (میلز)، دیوانه دهکده، آن دو را با هم می‌بیند و برای اثبات حرف‌هایش، دکمه لباس «راندولف» را با خود به دهکده می‌برد. بدگوئی‌های مردم شروع می‌شود اما این حرف‌ها هیچ تأثیری روی «چارلز» ندارد، زیرا مطمئن است این رابطه، خود به خود کمرنگ می‌شود. وقتی رهبر ارتش جمهوری‌خواه لندن، «تیم اولیری» (فاستر) برای تصاحب مهمات یک کشتی آلمانی به گِل نشسته، تقاضای کمک می‌کند، «راندولف»، نگران از عمل تلافی جویانه آلمانی‌ها، او را لو می‌دهد و سربازان انگلیسی، «اولیری» را دستگیر می‌کنند.

مردم دهکده که به خاطر رابطه «رُزی» با «راندولف» او را خائن می‌دانند، به خانه «چارلز» حمله می‌کنند و جلوی روی «چارلز» و «تام» که تنها نظاره‌گر ماجرا هستند، «رُزی» را می‌گیرند و موهایش را می‌بُرند. «راندولف» که فهمیده «رُزی» را از دست داده، خودکشی می‌کند. در این جا «رُزی» با «چارلز» که می‌خواهد زندگی تازه‌ای را در دابلین آغاز کند، دهکده را ترک می‌گوید.

مشکل اصلی این فیلم حماسی، رُمانتیک و پرهزینه، کشدار بودن آن است. مدت طولانی فیلمف ضعف‌های فیلم‌نامه بولت را تشدید می‌کند و کار بازیگران را نیز کمرنگ جلوه می‌دهد. لین و هم کار قدیمی ان بولت برای ساختن فیلم، پنج سال وقت گداشتند، ولی حاصل کار ملال انگیز می‌نماید. بهترین بازیگر فیلم میلز در نقش شخصیتی مخبط و «کازیمودو» مانند است که بارقه‌های امیدی ایجاد می‌کند. بازیگران نقش‌های فرعی هم که اغلب آنها بازیگران تآتری ایرلند هستند، حضور قابل قبولی دارند. فضاسازی خوب فیلم مرهون فیلم‌برداری فوق‌العاده یانگ است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.