فیلم دختر معدنچی زغال‌سنگ – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Coal Miner’s Daughter (1980)

0

سال تولید : ۱۹۸۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : یونیورسال
کارگردان : مایکل آپتد
فیلمنامه‌نویس : تام ریکمن، برمبنای خود سرگذشت‌نامه‌ای نوشته لورتا لین (با همکاری جرج وسکی).
فیلمبردار : رالف باد.
آهنگساز(موسیقی متن) : –
هنرپیشگان : سیسی اسپیسک، تامی‌لی جونز، لیون هلم، فیلیسبوینز، بیل آندرسن جونیر، فویستر دیکرسن، مالا مکان، ویلیام ساندرسن، کوین سالویلا، پاملا مکان و بورلی دانجلو.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۵ دقیقه.

«لورتا وب» (اسپیسک)، دختر سیزده ساله و نور چشم پدر معدنچی‌اش، به‌رغم مخالفت خانواده با «دولیتل‌لین» (جونز) که تازه از جنگ جهانی دوم بازگشته ازدواج می‌کند. وقتی «دولیتل» برای کار عازم واشینگتن می‌شود، قول می‌دهد، تا بعدتر دنبال «لورتا»ی باردار بفرستد. شش سال بعد و با چهار بچه، «لورتا» زن خانه‌دار قابلی شده و «دولیتل» که آوازخوانی او را در خانه شنیده، ترغیبش می‌کند تا همراه یک گروه محلی برنامه اجرا کند.

به‌زودی صفحه‌ای که «لورتا» از ترانه‌اش پُر کرده، او را به شهرت می‌رساند. «لورتا» ناراحت از بابت مرگ پدر و رفتن مادر از آن منطقه، تصمیم می‌گیرد به خوانندگی ادامه دهد. حالا «دولیتل» او را به نشویل می‌برد و در آنجا موفقیت بزرگی به‌دست می‌آورد. سپس با «پتسی کلاین» (دانجلو)، ملکه موسیقی کانتری، دوست می‌شود و کم‌کم در برابر کوشش‌های «دولیتل» برای محدود نگه داشتن مقاومت می‌کند.

«دولیتل» که احساس می‌کند دیگر نمی‌تواند برای «لورتا» کمکی باشد، به‌دنبال کار می‌گردد؛ ولی وقتی «لورتا» اصرار می‌کند که به او نیاز دارد، تصمیم می‌گیرد در خانه بماند و از بچه‌ها مراقبت کند. با مرگ «پتسی» در یک سانحه هوائی، «لورتا» در هم می‌شکند و روی صحنه از حال می‌رود. اما همین ماجرا باعث می‌شود تا او در رابطه‌اش با «دولیتل» و فرزندانش تجدیدنظر کند. او درباره پیروزمندانه به صحنه‌باز می‌گردد و ترانه خود سرگذشت‌نامه «دختر معدنچی زغال‌سنگ» را اجرا می‌کند.

برمبنای خود سرگذشت‌نامه ستاره موسیقی کانتری، لورتالین. فیلم آرام‌آرام به همان داستان آشنای (برای فیلم‌های هالیوودی) پُرفراز و نشیب زندگی یک ستاره روی می‌آورد. یک‌سوم آخر فیلم‌ اُفت محسوسی نشان می‌دهد. اسپیسک چه در اجرای ترانه‌ها و چه در نمایش حالت‌ها، دقیق عمل می‌کند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.