فیلم ژیگولوی آمریکایی – خلاصه داستان، نقد و بررسی – American Gigolo (1980)

0

سال تولید : ۱۹۷۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : جری بروکهایمر
کارگردان : پل شریدر
فیلمنامه‌نویس : پل شریدر
فیلمبردار : جان بیلی.
آهنگساز(موسیقی متن) : جورجو مورودر.
هنرپیشگان : ریچارد گیر، لارن هاتن، هکتور الیزوندو، نینا وان پالانت، بیل دوک، برایان دیویز و تام استوارت.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۷ دقیقه.

«جولیان کی» (گیر)، ژیگولوئی که از راه معاشرت با زنان میان‌سال و متمول ناحیه بورلی هیلز امرار معاش می‌کند، متهم به قتل می‌شود. در تلاشی بی‌حاصل برای خلاصی از این مخمصه، نزد دلالی می‌رود که مسبب درگیری او در این جریان بوده، اما پس از به قتل رسیدن دلال مشکلش دو چندان می‌شود. او در زندان می‌فهمد که به خاطر گذشته‌اش نمی‌تواند امید برائت داشته باشد. به‌ویژه رفتار بازپرسی (الیزوندو) که او را گناهکار می‌داند، موجب تشدید نگرانی‌اش می‌شود. در این میان تنها امیدش، شهادت «میشل» (هاتن)، همسر یک سناتور مبنی بر غیبت او در محل وقوع جرم است…

عامل اصلی هم‌ذات پنداری تماشاگران با شخصیت «جولیان»، توانائی شریدر در رسانیدن آنان به این باور است که او ارتباطات «شغلی»اش را نه فقط به خاطر پول بلکه به لحاظ نیاز درونی به رابطه‌های انسانی برقرار می‌کند. این شخصیت به‌قدری دوست داشتنی هست که بتوان حرفه‌اش را به فراموشی سپرد! شریدر این شگرد را از یکی از فیلم‌ها (و فیلم‌سازان) محبوبش یعنی جیب‌بر (روبر برسون، ۱۹۵۹) قرض گرفته است.

ارتباط ژیگولوی آمریکائی با جیب‌بر در این حد متوقف نمی‌ماند و در صحنه پایانی ملاقات در زندان، تجسمی از تزکیه روحی شخصیت، که در دیگر آثار شریدر از آدم‌های گربه‌نما (۱۹۸۲) گرفته تا سبک‌خواب (۱۹۹۲) نیز تکرار می‌شود، قابل مشاهده است. «جولیان» مثل دیگر شخصیت‌های فیلم‌نامه‌های شریدر (راننده تاکسی، مارتین اسکورسیزی – ۱۹۷۶، گاو خشمگین، اسکورسیزی – ۱۹۷۹ ساحل ماسکیتو، پیتر ویر – ۱۹۸۶، آخرین وسوسه مسیح، اسکورسیزی – ۱۹۸۸) و فیلم‌های او (فیلم‌ مستهجن – ۱۹۷۹، آدم‌های گربه‌نما، میشیما – ۱۹۸۵، پتی‌هرست – ۱۹۸۸ و سبک‌خواب)، مسیر رسیدن به خودشناسی را از طریق خودویرانگری می‌پیماید. در این مسیر صحنه آئینی درگیری انتحاری فیلم، آن را با یاکوزا (سیدنی پولاک، ۱۹۷۵)، راننده تاکسی و میشیما پیوند می‌دهد. فیلم همچنین در نمایش فعالیت‌های تبهکارانه جنسی و وجه تیره زندگی در لس آنجلس با دیگر ساخته شریدر (فیلم مستهجن) در همین سال رابطه‌ای تنگاتنگ دارد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.