فیلم ویلو – Willow (1988) – معرفی و خلاصه و تحلیل

0

سال تولید : ۱۹۸۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : نایجل وول
کارگردان : ران هوارد
فیلمنامه‌نویس : باب دالمن، برمبنای داستانی نوشته جرج لوکاس.
فیلمبردار : ایدریان بیدل
آهنگساز(موسیقی متن) : جیمز هورنر
هنرپیشگان : وال کیلمر، جوآن والی، وارویک دیویس، جین مارش، پاتریشا هیز، بیل بارتی، پت روچ، گاوان اوهرلیهی، دیوید استاین‌برگ و فیل فونداکارو.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۶ دقیقه.

وقتی «باوموردا» (مادرش)، ملکه شرور، مطلع می‌شود که قرار است کودکی از بین «دیکینی‌ها» باعث سقوط او شود، دستور قتل تمام زنان باردار را می‌دهد. اما «الورا»، یکی از نوزادان نجات می‌یابد و خانواده «ویلو» (دیویس) او را پیدا می‌کنند. «ویلو» و خانواده‌اش که از نسل مردمانی کوچک هستند، از ترس حمله ملکه تصمیم می‌گیرند کودک را به «دیکینی‌ها» برسانند. سپس یکی از «دیکینی‌ها» به نام «مد مارتیگان» (کیلمر) را که در قفسی زندانی است، رها می‌کنند و کودکی را به او می‌سپارند، ولی در ادامه ماجراها به نحو گریز ناپذیری با ملکه درگیر می‌شوند…

فیلم از اساطیر قدیم و جدید الگو می‌گیرد و به اثری فانتزی برای دوره پسامدرن بدل می‌شود. نجات نوزاد از طریق رودخانه یادآور قصه حضرت موسی است؛ ملکه‌ای که دستور قتل زنان باردار را می‌دهد نیز هرود را به خاطر می‌آورد و… مایه سفر یادآور «اودیسه» است.

در کنار اینها، فیلم با زمینه‌های فنی‌اش به خصوص نقاشی متحرک کامپیوتری، در ایجاد فضائی ماجراجویانه موفق عمل می‌کند. طراحی صحنه آلن کامرون نیز خیره کننده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.