چه کسی پوشک یک بارمصرف کاغذی را اختراع کرد؟

0

مریِن دانوان Marion Donovan با نام مرین اوبراین در فورت وِین در ایالت ایندیانا زاده شد.

پدرش مهندس خودروسازی و مخترع چندین دستگاه کوچک خودرو بود. مادر را در هفت سالگی از دست داد و با اینکه علاقه و استعدادش نخست در زمینه ادبیات بود و در این رشته تحصیل دانشگاهی کرد، با اصرار پدر، مدتی در کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی کار کرد.

۲۲ ساله بود که دوره کارشناسی ادبیات انگلیسی را به پایان رساند و زمان کوتاهی به عنوان گزارشگر با مجله مُد “وُگ” vogue همکاری داشت.

سپس با جِیمز دونووان صاحب امتیاز یک شرکت خودروسازی ازدواج کرد و خانواده پرفرزندی تشکیل داد.

او می‌‌نویسد که به عنوان یک مادر ۲۹ ساله از فرط کار خانه به ویژه قنداق‌پیچی بچه‌هایش به جان آمد و برای آسان‌سازی کار، شلوارکهایی از جنس مشماهای چترهای نجات برای کودکانش دوخت و همان سال به یاد پدر و خانواده مخترعش افتاد و برای تدقیق آگاهی‌های تخصصی‌اش در رشته مهندسی طراحی ساختمان، نام‌نویسی کرد و این رشته را با موفقیت به پایان رساند.

ماریون دونووان چندین دستگاه کوچک رفاهی خانگی ساخت، ولی مهمترین اختراع او ساخت پوشک‌های یک‌بارمصرف کاغذی در سال ۱۹۵۱ در ۳۴ سالگی‌اش بود.

از قرار، اختراع او زودرس بود، چون در آن زمان هیچ شرکت و کارخانه‌ای تولید پوشک‌های او را نپذیرفت تا اینکه در سال ۱۹۶۱ ویکتور میلس، مهندس شیمی، در شرکت نامدار “پروکتِر و گمبِل” همان پوشک‌ها را با تغییرات کوچکی ارائه کرد و از آن پس این پوشک‌ها استفاده جهانی پیدا کردند.

امروزه تنها یکی از شعبه‌های شرکت “پروکتِر و گمبِل” در آلمان در هر ثانیه ۱۰ پامپِرز تولید میکند.

مخترع پوشک در سن ۶۴ سالگی خانه مجللی در شهر وِستپورت طراحی کرد و بسیاری از لوازم آن را خودش ساخت.

مرین دانوان در ۸۱ سالگی در ایالت کانِتیکات درگذشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.