باکتری‌های مهندسی شده برای ترشح داروی آرتریت روماتوئید در بدن

0

محققان با اصلاح ژنتیکی باکتری‌ها را برای ترشح پپتیدی تغییر دادند که التهاب مرتبط با چندین بیماری خودایمنی را کاهش می‌دهد

به جای تزریق یا قرص، چرا باکتری‌ها را مهندسی نکنیم تا مولکول‌های درمانی را از داخل روده ما ترشح کنند؟ یک تخقیق جدید این ایده آینده نگرانه را مطرح کرده و نشان می‌دهد که چگونه یک باکتری پروبیوتیک اصلاح شده ژنتیکی می‌تواند یک مولکول آزمایشی ضد التهابی تولید کند و به طور مؤثری آرتریت روماتوئید را در موش‌ها درمان کند.

کریستین بیتون،محقق همکار، از کالج پزشکی بیلور، گفت: «در کار فعلی، ما امکان استفاده از باکتری پروبیوتیک Lactobacillus reuteri را به عنوان یک پلتفرم جدید دارورسانی خوراکی برای درمان آرتریت روماتوئید در یک مدل حیوانی بررسی کردیم.»

تحقیقات جدید بر مهندسی سویه‌ای از باکتری لاکتوباسیلوس روتری متمرکز شده است که قبلاً به عنوان یک پروبیوتیک ایمن در انسان ثابت شده بود. بعلاوه، طبق گفته کیتون، این باکتری به عنوان کلونی روده شناخته نشده است، بنابراین اثرات آن بر بیماران فقط گذرا خواهد بود.

یکی دیگر از دلایلی که L. reuteri را انتخاب شده این است که این باکتری‌ها به طور دائم در روده باقی نمی‌مانند. زمانی که روده مرتباً لایه سطحی داخلی خود را که باکتری‌ها به آن متصل می‌شوند تجدید می‌کند، برداشته می‌شوند. این امکان را برای تنظیم تجویز درمان باز می‌کند.

محققان این باکتری را تغییر دادند تا پپتیدی به نام ShK-235 ترشح کند که آنالوگ پپتید استخراج شده از شقایق دریایی کارائیب است. در طول دهه گذشته، این مولکول به دلیل خواص ضد التهابی آن از نزدیک مورد مطالعه قرار گرفته است. به ویژه، مشخص شده است که فعال شدن برخی از سلول‌های ایمنی مرتبط با بیماری‌هایی مانند پسوریازیس، آرتریت روماتوئید، بیماری التهابی روده و مولتیپل اسکلروزیس را مسدود می‌کند.

این دارو در شکل درمانی مصنوعی خود، داالازاتید نامگذاری شده است. کارآزمایی‌های بالینی در مراحل پایانی برای این دارو برای درمان ایمن و مؤثر پسوریازیس و لوپوس در انسان امیدوارکننده است، اما هنوز برای استفاده بالینی مجاز نشده است.

در این مطالعه، محققان باکتری‌های تولیدکننده پپتید مهندسی شده خود را بر روی مدل‌های حیوانی آرتریت روماتوئید آزمایش کردند. این آزمایش‌های اولیه نشان داد که دوز‌های روزانه پروبیوتیک علائم بیماری و التهاب مفاصل را در موش‌ها کاهش می‌دهد.

آزمایشات همچنین نشان داد که این پروبیوتیک می‌تواند با موفقیت سطوح ثابت و درمانی ShK-235 را در جریان خون حیوانات آزاد کرد. بنابراین قابل قبول است که قرص‌های پروبیوتیک روزانه می‌توانند راهی مؤثر برای ارائه دارو‌های خاصی شوند که قبلاً فقط از طریق تزریق یا انفوزیون داخل وریدی تجویز می‌شدند.

این باکتری‌ها را می‌توان در کپسول‌هایی که روی پیشخوان آشپزخانه نگهداری کرد، ذخیره کرد. بیمار می‌تواند در تعطیلات بدون نیاز به یخچال یا حمل سوزن، کپسول را مصرف کند و بدون دردسر تزریق روزانه به درمان ادامه دهد.

این اولین بار نیست که این مفهوم آینده نگرانه مورد بررسی قرار می‌گیرد. سال گذشته محققان یک سویه جدید از پروبیوتیک انسانی E.coli Nissle را ارائه کردند که برای سنتز یک داروی بیماری پارکینسون به نام ال- دوپا L-DOPA اصلاح شده بود. مطالعه قبلی دیگر همان باکتری را مهندسی کرد تا به عنوان اسفنجی عمل کند تا آمونیاک اضافی را در بدن انسان پاک کند.

البته، انتظار نداشته باشید که به این زودی شاهد تجویز باکتری‌های پروبیوتیک درمانی اصلاح شده ژنتیکی توسط پزشکان باشید. قبل از اینکه این نوع درمان‌های تجربی بتوانند به طور ایمن و مؤثر در انسان به کار گرفته شوند، راه طولانی تحقیق در پیش است. با این وجود، این ایده جذاب است.

تحقیقات جدید در مجله PNAS منتشر شده است.

منبع: کالج پزشکی بیلور

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.