مسن‌تر بود نسبی پدرها نسبت به مادرها سابقه‌ای ۲۵۰ هزار ساله دارد

0

به صورت عرفی در جامعه در مورد زوج‌ها سن آقایان بالاتر از خانم‌ها است و مواردی که خانم‌ها مسن‌تر از آقایان باشند، نسبتا اندک است.

اما جالب است که دانشمندان روش جدیدی برای شناسایی میانگین سنی تولید مثل مردان و زنان در طول تاریخ تکامل بشر کشف کرده‌اند .

آنها با مطالعه جهش‌های DNA در انسان‌های امروزی، روزنه‌ای برای نگریستن به ۲۵۰ هزار سال پیش یافته‌اند.

متیو هان، یکی از محققانی است که در این زمینه کار کرده، او یک دانشمند ژنتیک در دانشگاه بلومینگتون ایندیانا است.

او متوجه شد که با مدل‌سازی جهش‌ها در نیاکان ما می‌توان مشخص کرد که اجداد ما در چه سنی تولید مثل کرده‌اند.

آنها دریافتند که در طول ۲۵۰ هرار سال گذشته، میانگین سنی برای بچه دار شدن انسان‌ها ۲۶.۹ سال است.

این مطالعه نشان می‌دهد که میانگین سن پدر انسان‌های همو ساپین همیشه بزرگ‌تر از متوسط ​​مادران انسان‌های همو ساپین بوده، به این صورت که که مردان در سن ۳۰.۷ سالگی پدر می‌شوند، در مقابل ۲۳.۲ سال برای زنان.

اما محققان اضافه می‌کنند که فاصله سنی در ۵۰۰۰ سال گذشته کاهش یافته است و تخمین‌های اخیر این مطالعه نشان می‌دهد که میانگین سنی که زنان پدر و مادر می‌شوند اکنون ۲۸ سال است و زنان در سن بالاتر حامله می‌شوند.

به غیر از از افزایش سن مادران، این مطالعه ثبات قابل توجه میانگین سنی والدین را باز نشان داد.

به نظر می رسد میانگین سن حاملگی حدود ۱۰ هزار سال پیش کاهش یافته. این زمان تقریباً همزمان با ظهور کشاورزی و طلوع تمدن است و با رشد سریع جمعیت در آن زمان مرتبط است.

مطالعه جدید به بررسی جهش‌های de novo می‌پردازد – تغییرات DNA که در یکی از اعضای خانواده ظاهر می‌شوند و به‌جای اینکه از طریق شجره خانواده به ارث برده شوند، خود به خود ظاهر می‌شوند.

محققان متوجه الگوی جالبی شدند. بر اساس داده‌های هزاران کودک، با دیدن الگوی و تعداد جهش‌های جدیدی که در والدین قبل از انتقال به فرزندانشان شکل می‌گیرد، به سن هر یک والدین در زمان لقاح می‌توان رسید.

ما داستان تاریخ بشر را از مجموعه‌ای از منابع مختلف تبه صورت یک پازل کنار هم چیده‌ایم: سوابق مکتوب، یافته‌های باستان‌شناسی، فسیل‌ها و غیره .

اکتنون ژنوم ما هم تبدیل به یک منبع اطلاعاتی در مورد گذشته شده‌اند.

نتایج این تحقیق در Science Advances منتشر شده.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.