حل شدن نسبی معمای ۷۰ ساله یک قتل در استرالیا : هویت مقتولی که عبارت فارسی «تمام شد» در جیب داشت، پیدا شد!

0

سرنخ‌هایی در مورد هویت مردی که در سال ۱۹۴۸ جسدش در ساحل آدلاید یافت شد، پیدا شده.

این قتل سال‌های طولانی نظریه‌هایی را در مورد انگیزه‌های عشقی یا حتی مسائل جاسوسی در زمان جنگ سرد ایجاد کرده بود و همواره سوالهای بیشتری هم در مورد آن ایجاد شده بود.

داستان از این قرار است که در ۱ دسامبر ۱۹۴۸، جسد مرد خوش‌لباسی در ساحل سامرتون ، در جنوب آدلاید پیدا شد. اکنون محققان می‌گویند که این مرد کارل «چارلز» وب، مهندس برق ۴۳ ساله از ملبورن است.

ادعای یکی از دانشگاهیان استرالیای جنوبی مبنی بر شناسایی هویت مقتول که به اصطلاح «مرد سامرتون» نامیده شده بود، سر و صدای زیادی ایجاد کرده است.

در آن زمان وقتی کسی نتوانست مرد سامرتون را شناسایی کند، مقامات فقط سرنخ‌های مرموز را دنبال کردند. یک ژاکت و کراوات با برچسب‌های بریده شده، بلیت‌های قطار و اتوبوس استفاده‌نشده و یک تکه کاغذ که عبارت «تمام شد» به فارسی روی آن نوشته شده بود!

پزشکی که کالبد شکافی را در زمان کشف انجام داد، معتقد بود که این مرد بر اثر نارسایی قلبی در پی مسمومیت جان باخته است و پزشکی قانونی قتل را رد نکرد.

اما پروفسور درک ابوت از دانشگاه آدلاید روز دوشنبه گفت که او معتقد است مردی که در ۱ دسامبر ۱۹۴۸ پیدا شد، کارل  «چارلز» وب، یک مهندس برق ۴۳ ساله از ملبورن است.

پلیس استرالیای جنوبی بیانیه‌ای در مورد هویت این مرد منتشر نکرده و یا اطلاعات جدیدی در مورد تحقیقات خود پس از نبش قبر جسد مرد در سال گذشته ارائه نکرده است.

تحقیقات ابوت با همکاری کالین فیتزپاتریک، نسب‌شناس آمریکایی انجام شد. این زوج  DNA مو‌هایی را که بیش از نیم قرن پیش توسط محققان در قالب گچی ساخته شده از صورت این مرد ساخته شده بود، تجزیه و تحلیل کردند.

فیتزپاتریک به گاردین گفت که او و ابوت با یک تطابق در پایگاه داده DNA دنبال عضوی از خانواده او گشتند و یک شجره خانوادگی پیدا کردند و سرانجام شخصی را پیدا کردند که با توصیف فردی که به دنبالش بودند مطابقت داشت.

ما می‌دانیم که «وب» در سال ۱۹۰۵ به دنیا آمد اما تاریخچه‌ای از مرگ او در دسترس نبود.

ابوت در مورد اینکه چرا این مرد ملبورنی در آدلاید بوده، گفت: «ما شواهدی داریم که نشان می‌دهد او از همسرش جدا شده بود، و  به استرالیای جنوبی نقل مکان کرده بود، بنابراین احتمالاً او آمده بود که رد پایی از همسر سابق خود پیدا کند.»

فیتزپاتریک می گوید: «این یک معمای شگفت‌انگیز برای حل کردن بود. این مورد یکی از جالب‌ترین موارد در تاریخ استرالیا بوده است و نتیجه تحقیق چیزی بیشتر از شناسایی هویت مرد سامرتون به عنوان کارل وب بود، چون حتی معمای چگونگی و چرایی مرگ او را هم حل می‌کند.»

کارولین بیلسبورو، فیلمساز و کارگردان فیلم مستند Missing Pieces درباره مرد سامرتون، گفت که این خبر فوق‌العاده هیجان‌انگیز است. او گفت: «ما می‌دانستیم که این روز سرانجام روی فراخواهد رسید.»

ایده‌های عجیبی درباره هویت مقتول و مثلا روسی، آمریکایی و اروپایی بودن او وجود داشت. من متقاعد شده بودم که او اروپایی است – شاید یک آواره پس از جنگ جهانی دوم که در استرالیا تنها بود.

اما حالا که می‌دانیم او یک استرالیایی است که کسی را نداشته و هیچ کس هم متوجه مفقود شدن آن نشده، داستان را درام و غم‌انگیز می‌کند.

اما برای همه کاغذ پاره‌ای در جیب مقتول که روی آن عبارت فارسی «تمام‌شده» نوشته بود، بسیار عجیب بود. این عبارت از کتاب کلاسیک شعر فارسی رباعیات عمر خیام آمده است.

تکه کاغذی کوچک و لوله شده که کلمات «Tamam Shud» (تمام شد) روی آن چاپ شده بود در جیب مخصوص (مخفی) که در داخل جیب شلوار مرد دوخته شده بود پیدا شد. صاحب منصبان کتابخانهٔ عمومی اعلام کردند که، ترجمه متنی که مشخص شده بود، به معنای عبارت «ended» یا «finished» (تمام شده، پایان یافته) است که در صفحه آخر مجموعه اشعاری به نام رباعیات عمر خیام یافت شده‌است. مفاهیم این اشعار این است که انسان باید به بهترین شکل و آزاده زندگی کند و ترسی از این که کی زندگی‌اش پایان می‌یابد نداشته باشد. پشت کاغذ سفید بود.

پلیس جستجویی به وسعت استرالیا آغاز کرد تا نسخه‌ای از کتاب با صفحه آخر با پشت سفید همانند آن کاغذ بیابد اما موفق نشد، عکسی از تکه کاغذ به پلیس ایالتی فرستاده شد و سپس برای عموم منتشر شد که منجر شد مردی اطلاع بدهد که نسخه‌ای بسیار نادر از کتاب رباعیات، ویرایش اول، ترجمهٔ «ادوارد فیتزجرالد» ، انتشارات «Whitcombe and Tombs» در نیوزلند، را در صندلی پشتی ماشینش که قفل نبوده و در شب ۳۰ نوامبر ۱۹۴۸ در «جادهٔ جتی» در گلنگ پارک کرده بوده، یافته‌است. او هیچ چیز از ارتباط کتاب با پرونده نمی‌دانسته تا این که مقاله‌ای را در روزنامه روز قبل خوانده‌است. به دلیل این که مرد تمایل به ناشناس ماندن داشت، هویت و شغل او توسط پلیس محفوظ ماند. موضوع اشعار پلیس را به نظریه‌هایی سوق داد که نشان می‌دادند او با سم خودکشی کرده‌است در حالی که مدرک دیگری برای طرفداری از این نظریه نبود. کتاب پیدا شده، فاقد کلمهٔ «تمام شد» در آخرین صفحه‌اش بود که دارای پشتی سفید بود و تست‌های میکروسکوپی نشان می‌دادند که تکه کاغذ، از کاغذی پاره شده از کتاب بوده‌است.

عبارت نوشته شده در روی این صفحه به نظر رمزی می‌آمد و در دهه ۱۹۷۰ این نظریه را مطرح می‌کرد که پشت‌زمینه داستان یک جاسوسی جنگ سرد نهفته است.

همچنین در پشت جلد شماره تلفن پرستار جوانی نوشته شده بود – که بعد‌ها جو تامسون شناسایی شد – که فاصله اندکی از محل پیدا شدن پیکر مقتول وجود داشت.

بیلسبورو گفت: «اکنون که نام او را به دست آوردیم، هنوز سؤالات زیادی باقی مانده و سوالات بیشتری هم ایجاد شده.»

یعنی هنوز مشخص نشده که آیا واقعا خودکشی در کار بوده یا خیر. آیا عبارت «تمام» شد را واقعا می‌شود به همین امر نسبت داد. چرا صفحه آخر کتاب رباعیات را پاره کرده؟ آیا او ارتباطی با جو داشته است؟

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

همه چیز در مورد رمان رابینسون کروزوئه، نوشته دانیل دفو + روجلدهای خاطره‌انگیز این کتاب

رابینسون کروزوئه رمانی نوشته دانیل دفو است که اولین بار در سال ۱۷۱۹ منتشر شد. این رمان داستان مرد جوانی به نام رابینسون کروزوئه را روایت می‌کند که بر خلاف میل خانواده‌اش راهی دریا می‌شود و در جزیره‌ای متروک در سواحل آمریکای جنوبی غرق…

۲۵۰ فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + ۲۳ فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای ۷ دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

عکس‌های دلپذیر این سلبریتی‌ها با میدجرنی نسخه پنج و این دستور ایجاد شده که شما هم می‌توانید از آن…

تصور کنید که بخواهید عکس‌هایی از شمار قابل توجهی از سلبریتی‌ها داشته باشید که همه در حال انجام یک کار واحد هستند، آن هم در یک شرایط نوری یکسان. در شرایط عادی که نمی‌شود به همه‌شان دیکته کرد که ژست مورد نظر ما را بگیرند. اما هوش مصنوعی…

وقتی به رویدادهای تاریخی مهم و مکان‌های مشهور از زاویه دید متفاوتی بنگریم (گالری عکس)

همیشه زاویه دید خیلی مهم است. ما در مورد برخی از رخدادهای مهم تاریخ، همیشه یک یا چند عکس شاخص در ذهنمان است، در صورتی که همان عکس‌ها پشت صحنه‌های جالبی داشته‌اند که از آنها غافل شده‌ایم. به صورت مشابهی روتین‌ترین عکس‌های از بناهای مشهور،…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند. مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5