فیلم منو The Menu 2022 – آیا ارزش دیدن را دارد؟

0

منو یک فیلم ترسناک و کمدی سیاه آمریکایی محصول ۲۰۲۲ به کارگردانی مارک مایلود و نویسندگی ست ریس و ویل تریسی، بر اساس داستانی اصلی ویل تریسی است.

گروهی از بازیگران شامل رالف فاینز به عنوان یک سرآشپز مشهور با آنیا تیلور جوی، نیکلاس هولت، هونگ چاو، جانت مک‌تیر، رید برنی، جودیت لایت و جان لگوئیزامو در این فیلم بازی می‌کنند.

The Menu اولین نمایش جهانی خود را در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو در ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲ انجام داد و در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲ توسط Searchlight Pictures در ایالات متحده منتشر شد. این فیلم با بودجه ۳۰ میلیون دلاری بیش از ۷۳ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت و نقدهای مثبت منتقدان را دریافت کرد.


مارگوت میلز و تایلر با او با قایق به هاثورن سفر می‌کنند، رستورانی منحصر به فرد که متعلق به سرآشپز مشهور جولیان اسلوویک است که در جزیره‌ای خصوصی قرار دارد.

دیگر مهمانان حاضر در شام لیلیان -منتقد غذا- سردبیر او -ت-. زوج ثروتمند ریچارد و آن؛ جورج -یک ستاره سینمای قدیمی، و دستیار شخصی او فلیسیتی است و نیز شرکای تجاری سورن، دیو، و برایس؛ و مادر الکلی جولیان.

شام شروع می شود و جولیان مجموعه‌ای از دوره‌ها را معرفی می کند و مونولوگ‌های نگران کننده ای را در مورد هر وعده غذایی بیان می‌کند. با سپری شدن تدریجی شب، اسرار مربوط به هر مهمان، از امور مالی گرفته تا پولشویی، به آرامی در میان گفتگوهای طعنه آمیز مربوط به شکاف طبقاتی، تغییرات آب و هوایی، مردسالاری و استثمار سرمایه‌داری آشکار می‌شود.

داستان عجیب‌تر و وحشتناک‌تر می‌شود: در طول دوره چهارم، یک آشپز سوس جلوی مهمانان خود را می کشد و یکی دیگر از کارکنان هنگام تلاش برای فرار، انگشت حلقه ریچارد را قطع می‌کند. پس از دوره چهارم، سرمایه‌گذار اصلی رستوران – که همچنین رئیس سورن، دیو و برایس است – در مقابل دیدگان غذاخوری‌ها غرق می‌شود. در مقاطعی در شب، جولیان به مهمانان اجازه می دهد تا فرار کنند و کارکنان آنها را بگیرند و برگردانند.


ماه گذشته، روبن اوستلوند دسته‌ای از ثروتمندان را در یک قایق تفریحی مجلل گیر انداخت و در «مثلث غم»، تقلای آنها پس از یک توفان و سپس پناه بردن آنها به جزیره و بر هم خوردن ناگزیر نظم طبقاتی شد. بعد آن رایان جانسون دسته‌ای از آنها را در جزیره‌ای خصوصی یونان گیر انداخت تا تا در قسمت دوم چاقوکشی «پیاز شیشه‌ای» رفتارهای اغنیا را به سخره بکشد.

اما این هفته، گروه دیگری از اعضای ۱% جامعه در فیلم «منو» گیر می‌افتند. کارگردان -مارک مایلود- در اینجا با به تصویرسازی فوق العاده‌ای از دنیای غذاهای لذیذ، نوع خاصی از نخبه‌گرایی را به هجو می‌کشد. اینجا جایی است که برادران تکنولوژی ماچو، روزنامه‌نگاران فرهنگ اسنوب، سلبریتی‌های شسته و رفته و خودفروش‌ها همگی آنقدر فریب می‌خورند که باور کنند به اندازه خود سرآشپز دانا هستند و باز هم در فیلم شاهد تقلای آنها خواهیم بود.

مانند سایر فیلم‌های اخیر که افراد فوق‌ثروتمند را متهم می‌کنند – «منو» در نهایت چیزی به ما نمی‌گوید که قبلاً نمی‌دانسته‌ایم. ثورت‌ها آدم‌ها را عجیب و غریب و فاسد می‌کند. این پیام در محیطی بسیار شیک و تجملی بیان می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.