شهرهای بزرگ بدون بیلبورد چه شکلی خواهند شد؟

0

آلودگی دیداری زمانی اتفاق می‌افتد که چیزهایی مانند تبلیغات یا کابل‌های نامناسب بر زیبایی‌شناسی مناظر طبیعی یا شهری تأثیر منفی بگذارند.

به ویژه در شهرهای بزرگ جهان این امر شایع است. اما تصور کنید که شهرهای بزرگ را از این موارد بزداییم.

شرکت سنجش کیفیت هوای داخلی HouseFresh تصمیم گرفت با گرفتن عکس از هشت شهر بزرگ جهان و پاک کردن مجازی تمام این آلودگی های بصری به ما نشان بدهد که شهرهای پاکیزه چگونه خواهند بود.

این شرکت می‌گوید: «برای ایجاد این نسخه‌های بدون زباله از شهرهای معروف، ابتدا فهرستی از رایج‌ترین انواع آلودگی‌های بصری، مانند تبلیغات، نام‌های تجاری، کابل‌ها، زباله‌ها و موارد دیگر را گردآوری کرد. سپس این تیم فهرستی از پرجمعیت‌ترین و آلوده‌ترین مکان‌های جهان را تهیه کرد.»

«HouseFresh» با یک هنرمند با استعداد کار کرد تا جزئیاتی را که باعث آلودگی بصری می‌شد، فتوشاپ کند. طراحان از تصاویر مرجع متعددی از جمله تصاویری از گذشته استفاده کردند تا تجسم کنند که این مکان‌های معروف در زمان‌های دور چگونه به نظر می‌رسیدند و دوباره تصور کنند که چگونه می‌توانستند بدون آلودگی بصری به نظر برسند.

مشکل آلودگی بصری

نمونه های رایج آلودگی بصری شامل بیلبوردها، تبلیغات نمایشی، سیم های برق، زباله، برج‌های مسکونی با واحد همسان لانه زنبوری بدون روح، ساختمان‌های فرسوده و غیره است.

تحقیقات نشان داده است که آلودگی بصری مشکلی بزرگ‌تر از ایجاد مناظر غیرجذاب از مراکز اصلی شهر است و ثابت شده که که می‌تواند حتی باعث خستگی و اضطراب و افسردگی شود.

محققان در مقاله‌ای در سال ۲۰۲۱ که در مجله بین‌المللی علوم پیشرفته و کاربردی منتشر شد، نوشته‌اند:

«اثرات قرار گرفتن در معرض آلودگی بصری شامل حواس پرتی، خستگی چشم، کاهش تنوع عقاید و از دست دادن هویت است. همچنین نشان داده شده که پاسخ های استرس زیستی را افزایش می دهد و تعادل را مختل می کند…»

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که قرار گرفتن در محیط‌های آزاردهنده بینایی ممکن است منجر به اضطراب مزمن، مشکلات خواب و افکاری هراسناک شود.

این موضوع در بسیاری از شهرهای ایران هم صادق است. شهرهای ما مدتهاست که دارای معماری بیگانه، ساختمان‌های بسیار فرسوده، تبلیغات بدون هرگونه خلاقیت و در تضاد با سلیقه عموم مردم شده‌اند. این در شرایطی است که آلودگی و وضعیت بد جاده‌های درون شهری و خاکستری بودن نمای کلی هم وجود دارد.

منطقه مونگ کوک، هنگ کنگ، چین
قبل و بعد

دهلی، هند

تقاطع شیبویا، توکیو، ژاپن

بلوار هالیوود، لس آنجلس، ایالات متحده آمریکا

لاس وگاس، ایالات متحده آمریکا

تقاطع پیکادلی، لندن، بریتانیا

کاتماندوی نپال

میدان تایمز

کامپالا، اوگاندا

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.