فعالیت‌های بدنی روزانه شدید بسیار کوتاه‌مدت‌ می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهند

0

بسیاری از مردم می‌دانند که ورزش خطر ابتلا به سرطان‌ها از جمله کبد، ریه، سینه و کلیه را کاهش می‌دهد. اما ورزش منظم و با برنامه، وقت‌گیر است، به تعهد قابل توجهی نیاز دارد و اغلب هزینه‌های مالی برای باشگاه تحمیل می‌کند. مگر خواصی که ورزش آماتوری را به یک عادت محکم پیدا کرده باشند، به ورزش به عنوان یک سرمایه‌گذاری برای سلامتی فکر کنند و نه اتلاف وقت و بتوانند بین کار و زندگی تعادلی ایجاد کنند.

اما واقعا تحقیقات بسیار کمی در مورد پتانسیل فعالیت‌های بدنی  «گاهگاهی» در کاهش خطر ابتلا به سرطان وجود دارد.

ورزش‌های اتفاقی می‌تواند شامل پیاده روی، فعالیت‌های مربوط به خود کار حرفه‌ای شما یا کار‌های خانه باشد. اینها نیاز به زمان اضافی، تجهیزات ویژه یا هیچ برنامه‌ریزی خاصی ندارند.

پس اگر ما پیاده روی کوتاه انجام بدهیم و مسیرهای کوتاه را بدون خودرو برویم، از پله‌های بالا برویم، ابایی از حمل خرید‌های سنگین نداشته باشیم، کار‌های خانه کمی سنگین را خودمان مشتاقانه انجام بدهیم یا بازی پر انرژی با کودکان انجام بدهیم، واقعا کمکی به کاهش احتمال بروز سرطان در ما خواهد کرد یا خیر؟

اما در یک مطالعه جدید، پژوهشگران 22398 نفر را که اطلاعات آنها در در Biobank بریتانیا بود و قبلاً هرگز به سرطان مبتلا نشده بودند و هیچ ورزش ساختاری در اوقات فراغت خود انجام نمی‌دادند، بررسی کردند.

حدود 55 درصد از شرکت‌کنندگان زن با میانگین سنی 62 سال بودند. شرکت‌کنندگان به مدت یک هفته از ردیاب‌های فعالیت مچ دست استفاده می‌کردند. چنین ردیاب‌هایی سطوح فعالیت را به طور مداوم و با جزئیات بالا در طول روز کنترل می‌کنند و امکان می‌دهند محاسبه شود که افراد در مطالعه چقدر شدید حرکت می‌کنند و دقیقاً چه مدت فعالیت می‌کنند.

سپس فعالیت و سایر اطلاعات شرکت‌کنندگان با موارد بروز سرطان آنها در آینده  و سایر پرونده‌های سلامت مرتبط با سرطان برای 6.7 سال آینده مقایسه شد.

به صورت خلاصه پژوهشگران می‌خواستند بدانند که «فعالیت فیزیکی متناوب و شدید در سبک زندگی» کمکی به سلامنی از نظر کاهش سرطان می‌کند یا برای سلامتی و کاهش سرطان فقط همان ورزش‌های خیلی با برنامه موثرند.

البته  سن، سیگار کشیدن، رژیم غذایی و عادات الکل افراد هم در نظر گرفته شد که تا مخدوش‌کننده نتایج تحقیق نباشند.

چیزی که مشخص شد این بود حتی با وجود اینکه شرکت‌کنندگان در مطالعه هیچ ورزش ساختاری انجام نمی‌دادند ولی حدود 94 درصد دوره‌های کوتاهی از فعالیت شدید داشتند. حدود 92 درصد این فعالیت‌ها صرفا یک دقیقه‌ای بودند.

مشخص شد که حداقل حدود 3.5 دقیقه فعالیت شدید در روز منجر به کاهش 17 تا 18 درصدی خطر ابتلا به سرطان در مقایسه با بی‌تحرکی کامل می‌شود.

نیمی از شرکت‌کنندگان حداقل 4.5 دقیقه در روز انجام می‌دادند که با کاهش 20 تا 21 درصدی در کل خطر سرطان همراه بود.

برای سرطان‌هایی مانند سرطان سینه، ریه و روده، که می‌دانیم تحت تاثیر میزان ورزش افراد است، نتایج قوی‌تر و کاهش خطر واضح‌تر بود.

به عنوان مثال، حداقل 3.5 دقیقه در روز فعالیت شدید تصادفی، خطر ابتلا به این سرطان‌ها را 28 تا 29 درصد کاهش می‌دهد. با 4.5 دقیقه در روز، خطر این سرطان‌ها 31 تا 32 درصد کاهش می‌یابد.

البته این مطالعه ما محدودیت‌هایی داشت. یکی اینکه گذشته‌نگر بود و آینده‌نگر نبود و نمی‌توانست علت چنین کاهشی را با دقت توضیح بدهد و بگوید کدام مکانیسم‌های بیولوژیکی خطر سرطان را کاهش دهد.

خلاصه اینکه 3 تا 4 دقیقه فعالیت شدید تصادفی در روز هم مهم است. بنابراین دفعه بعد که آسانسور در طبقات بالا بود، دشنام ندهید و یک‌راست از راه پله استفاده کنید یا هنگامی که هوا مناسب است مسیرهای کوتاه را با شتاب مناسبی طی کنید و دو سه بسته خرید کمی سنگین را حمل کنید.

البته همچنان توصیه ارجح و بهتر 150 تا 300 دقیقه با شدت متوسط یا 75 تا 150 دقیقه فعالیت شدید در هفته است.

اما اگر نمی‌توانید یا اراده رسیدن به چنین هدفی را فعلا ندارید از فعالیت‌های کوچک شدید دریغ نکنید و فکر نکنید که بیهوده هستند.

منبع: The Conversation


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌هایی از طراحی‌های داخلی و خارجی بسیار زیبا و بی‌نظیر

طراحی‌های داخلی و خارجی هم این روزها بسیار تکراری شده‌اند و فاکتورهایی مانند هزینه مواد، هزینه طراح و تخیل او و انتظارات سطح پایین کارفرماها از نظر کاربرد یا زیبایی‌شناسی آنها باعث می‌شوند که شاهد طراحی‌های تقریبا همسان در مجموع باشیم.…

تصور کنید اگر این مکان‌های مشهور اصلا ساخته نمی‌شدند، منظره پیرامونی آنها چطور می‌شد؟

ساختمان‌های مشهور و بناهای زیبا یا کاربردی عظیم، شهرتی برای منطقه خود به ارمغان می‌آورند و سیل گردشگران را سرازیر می‌کنند و حتی پایشان به کرات به دنیای ادبیات و سینما هم باز می‌شود و باز بر شهرت مکان می‌افزایند.به همین خاطر است که ساختن…

محصولات رادیواکتیوی که در قرن بیستم در قالب کالاهای مصرفی عادی به مردم فروخته می‌شدند

پیش از درک خطراتی که قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو برای انسان به همراه دارد، مردم و حتی دانشمندان می‌پنداشتند که مواد رادیواکتیو ترکیبات جالبی برای درخشان و نورانی کردن اشیا هستند. در ادامه چند مورد از عجیب‌ترین کاربردهای مواد…

250 فیلم برتر imdb به همراه معرفی و خلاصه و بررسی آنها + 23 فیلمی که حیف بود در این فهرست نباشند

مسلم است که آرای IMDB به خصوص از دید فیلم‌بین‌های حرفه‌ای فقط چیزی نسبی برای پی بردن به محبوبیت نسبی فیلم‌ها هستند. چه بسیارند فیلم‌هایی که نمره بالای 7 دارند، اما ارزش واقعی‌شان خیلی کمتر است و چه بسیارند فیلم‌هایی که آدم درمی‌ماند چرا…

اگر گوشی‌های موبایل، دهه‌ها زودتر اختراع می‌شدند

در دوره‌ای پس از همگانی شدن استفاده از گوشی‌های موبایل، تنوع ظاهری آنها بسیار زیاد بود و هیچ گوشی‌ای شبیه گوشی دیگر نبود. اما الان شکل همه گوشی‌ها تقریبا یکی شده است.ما خیلی منتظر گوشی‌های تاشو یا رول‌شونده ماندیم تا این یکنواختی را به…

اگر قرار بود در طراحی بدنه و اجزای داخلی خودروها، فرهنگ و هنر هر کشور در نظر گرفته می‌شد

طراحی خودرو فرآیند پیچیده ای است که شامل عوامل مختلفی است تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی& ایمن، کارآمد , زیباست و نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. فاکتورهای زیر برای مثال موثرند:ایمنی: ایمنی در طراحی خودرو از…
آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.