کارگران «ریزکار» و جدال و رقابت آنها با هم برای معاش و بقا

0
«ما از مبتدیان پشتیبانی نمی‌کنیم»، این اولین پیام خودکاری است که یک کاربر – کارگر هنگام پیوستن به یک گروه تلگرامی محبوب برای کارگران «میکرو» در برزیل دریافت می‌کند.
کارهای میکرو یا Microwork کارهایی هستند که ساده هستند و  می‌توان به صورت آنلاین در مدت زمان کوتاهی آنها را انجام داد. این وظایف که در پلتفرم‌هایی مانند Appen، Amazon Mechanical Turk و UHRS موجود است، از تایپ کردن یک صفحه گسترده تا ویرایش و تعدیل  محتوای رسانه‌های اجتماعی را شامل می‌شود. اخیراً، یک کار محبوب میکرو  برچسب‌گذاری‌اشیاء در تصاویر برای آموزش هوش مصنوعی شده.

سونیا کوئلهو، یک «ریزکار» برزیلی، گفته است، ممکن است ساعت‌ها طولانی باشد، اما دستمزد کافی است، البته تا زمانی که شمار کارگران تازه زیاد نشود. این تازه واردها با گرفتن دستمزد کم، بازار را خراب می‌کنند.

جامعه در حال آماده شدن برای سیل مشاغل جدیدی است که  با توجه به ظهور هوش مصنوعی اجتناب ناپذیر است و فرصت‌طلب‌های با تجربه سعی کرده‌اند این فرصت‌های آینده را برای خود حفظ کنند.

کارگران مشاغل خرد در سراسر جهان پراکنده شده‌اند (مثلا یکی از آنها به نام کوئلهو اهل شهر دورأفتاده فوز دو ایگواسو، در مرز سه‌گانه برزیل، آرژانتین و پاراگوئه است)، بنابراین آن‌ها معمولاً در فضا‌های آنلاین با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، شایعات می‌پراکنند و نکات کاری یا شکایات را به اشتراک می‌گذارند. در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، ده‌ها گروه عمومی برای اینگونه کارگران برزیلی وجود دارد. در تلگرام و واتس اپ، ریزکارها به طور مداوم گروه‌های خصوصی جدیدی را بر اساس موقعیت جغرافیایی، پلت فرم میکرو ورک یا نوع پروژه ایجاد می‌کنند.

با گذشت زمان، رفاقت در این انجمنها جای خود را به رقابت و خصومت داده است. گروه خصوصی تلگرام با یک پیام مقدماتی غیر دوستانه، سیاست‌هایی با هدف جلوگیری از پیوستن تازه واردان را دنبال می‌کنند. یکی از این کارها  ممنوعیت اشتراک‌گذاری شیوه‌های تقلب برای در کارهای آزمایشی است که به کاربران جدید امکان انجام دادن کار بیشتر می‌دهد.

کوئلهو گفت: «قبل از این، گروه‌ها بیشتر با هم همکاری می‌کردند، اما دیگر نه. اکنون این بی‌اعتمادی گسترده وجود دارد. اگر من به شما کمک کنم اما در نهایت اطلاعات را بفروشید چه؟»

چت‌های آنها به تدریج حالت خصمانه‌تری با خارجی‌ها پیدا می‌کند. به گفته ماتئوس ویانا براز، استاد روانشناسی در دانشگاه ایالتی میناس گرایس، که سال‌ها  صرف مطالعه جوامع خردکار کرده، بیشتر خصومت‌ها متوجه تازه واردان شده است. دستمزد در این پلتفرم‌ها در سال‌های گذشته به‌تدریج کاهش یافته است.

حتی با وجود اینکه هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که ثابت کند کارگر بیش از اندازه، دلیل کاهش نرخ است، اما کاربران قدیمی هیچ خطری را قبول نمی‌کنند و به طور فزاینده‌ای تازه‌کاران را از فروم‌های microwork حذف می‌کنند.

خولیو کریمر از سال ۲۰۱۸ به صورت تمام وقت در شهر بائورو، شهری در ایالت سائوپائولو، یک ریزکار بوده است. او از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ شاهد ظهور این خصومت فزاینده بوده، زمانی که او ادمین یک گروه واتساپ با حدود ۲۰۰ نفر بود. اعضا. او تصمیم گرفت یک “گروه VIP” محدودتر با ۴۰ نفر از فعال‌ترین و مفیدترین شرکت‌کنندگان ایجاد کند. کریمر می‌گوید در همان گروه VIP‌ برای اخراج یک مرد از گروه عمومی تصمیم گرفتند، او از محتوای استخراج شده از گفتگوها برای ساختن ویدیو‌های یوتیوب استفاده می‌کرد.

در گذشته، زیرکاری کوئلهو، را به درآمدی رساندند که او را وارد زندگی طبقه متوسط کرده بود. او می‌توانست با پولی که به دست آورده بود، یک ماشین و یک موتور بخرد. اگرچه او شاهد کاهش درآمد خود در چند سال گذشته بوده، همچنان‌امیدوار است.

اما به تازگی، ریزکارگران احساس می‌کنند که کار آمخت ممکن است با ظهور هوش مصنوعی بر باد برود.

به موازات تبدیل هوش مصنوعی به جریان اصلی، مقادیر عظیمی از داده‌ها به صورت دستی توسط ارتشی از کارگران آنلاین پردازش می‌شوند. برخلاف اکثر ریزه‌کاری‌ها، این نوع جدید از کار‌های هوش مصنوعی اغلب به دانش زبان و فرهنگ خاص نیاز دارد. کوئلهو می‌گوید که در یکی از این پروژه‌ها از او خواسته شده بود که اعلان‌های صوتی ساده را به زبان پرتغالی ضبط کند، مانند “صبح بخیر، امروز باران خواهد آمد؟”

کوئلیو به ازای هر ۵۰۰ عبارتی که تبدیل می‌کرد ۵۰ رئال حدود ۱۰.۵ دلار) دریافت می‌کرد. مشاغل مشابه اکنون به برزیلی‌ها در ایالت‌های خاص بر اساس لهجه منطقه‌ای آن‌ها ارائه می‌شود. کوئلهو معتقد است که از این کارها احتمالاً برای آموزش دستیار‌های صوتی هوش مصنوعی استفاده می‌شوند.

حداقل یک پیش‌بینی نشان می‌دهد که بازار جهانی هوش مصنوعی مولد تا سال ۲۰۳۳ به بیش از ۱ تریلیون دلار خواهد رسید.

تازه بیشتر پروژه‌های کنونی به وضوح به عنوان کار هوش مصنوعی برچسب‌گذاری نشده‌اند و کارگران فقط در میانه‌ کار متوجه می‌شوند که از حاصل کارشان برای هوش مصنوعی استفاده می‌شود.

مثلا کریمر، کارگر خرد از بارو، روز‌ها را صرف پروژه‌ای کرد که شامل تماشای ویدیو‌های چند ثانیه‌ای از ترافیک خیابان بود. سپس او باید احتمال عبور عابر پیاده از جلوی ماشین را پیشبینی می‌کرد. بعد او متوجه شد که با کارش در واقع در حال آموزش یک الگوریتم ماشین خودران است.

دستمزدها بالا نیست. اما همین مقدار برای بسیاری رهایی‌بخش است مثلا ریزکاری در Amazon Mechanical Turk در حال حاضر به طور متوسط کمتر از ۱۰ سنت برای هر کار است. اما برای کارهای خاص می‌تواند ۲ دلاری هم باشد.

در ایران به سبب جدا بودن از تجارت جهانی کمتر پیش می‌آید که ریزکاری به این صورت گسترده و رقابتی وجود داشته باشد. اما مواردی از آن را گاهی در گوشه و کنار می‌بینیم. شاید بیشترین آرزوی ما این باشد که از طریق یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی قادر به درآمدسازی بابت محنواسازی کسب کنیم.

دیگر پست‌های تازه یک پزشک

با فروپاشی اقتصاد زیمبابوه، مشاوران خرافی در تیک‌تاک مشاوره افزایش سرمایه، راهنمایی معنوی و درمانی می‌کنند و پول زیادی به جیب می‌زنند!

گوگو شومبا روی یک مبل نشسته و از طریق دوربین موبایل‌اش در حال گفتگو است، او دستورالعمل‌های گام به گام را با دقت بیان می‌کند: نمک سبزی که ۳ روز باید خیس بخورد و آن را باید با…

پست‌های آرشیوی خواندنی

خاطره‌ها و خنده‌ها : ژرژ پطروسی

فرانک مجیدی: وقتی انیمیشن «راتاتویی»، کار زیبای «برَد بِرد» تازه روی پرده آمده‌بود، مشتاق بودم هر چه زودتر ببینمش. برای همین حتی وقتی برای اولین‌بار با کیفیت پرده‌ای قابل…

یک پزشک پلاس

زندگی من: آنا آخماتووا

ترجمهٔ احمدپوریدر 1889 سال تولد من، چارلی چاپلین به دنیا آمد، «سونات کرتروز» تولستوی منتشر شد، برج ایفل ساخته شد و هیتلر و ظاهرا الیوت هم دیده به جهان گشودند. در تابستان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.