زندگینامه میکیس تئودوراکیس، آهنگساز سرشناس یونانی و نماد مقاومت

0

می‌کیس تئودوراکیس (1925-2021) آهنگساز، رهبر ارکستر و فعال سیاسی مشهور یونانی بود. او یکی از مهم‌ترین چهره‌های موسیقی یونانی به حساب می‌آید و سهم قابل توجهی در موسیقی کلاسیک و عامه پسند داشته است. در اینجا مروری بر زندگی و دستاورد‌های او است:

زندگی اولیه و تحصیلات: می‌کیس تئودوراکیس در 29 ژوئیه 1925 در جزیره کیوس، یونان به دنیا آمد. او از کودکی استعداد خود را در موسیقی نشان داد و شروع به یادگیری نواختن پیانو و ویولن کرد. او تحصیلات موسیقی خود را در کنسرواتوار آتن دنبال کرد و سپس در کنسرواتوار پاریس تحصیل کرد.

موسیقی و آهنگسازی: تئودوراکیس طیف وسیعی از موسیقی از جمله سمفونی‌ها، موسیقی مجلسی، آثار کرال و موسیقی فیلم را ساخت. با این حال، او شاید بیشتر به دلیل آهنگ‌های محبوب و الهام گرفته از مردم شناخته شده است. او عناصری از موسیقی محلی یونانی، ملودی‌های سنتی و ریتم‌ها را در آثار خود گنجانده و به آن طعم یونانی متمایز می‌دهد.

زوربای یونانی: یکی از مشهورترین آثار تئودوراکیس، موسیقی فیلم «زوربای یونانی» (1964) به کارگردانی مایکل کاکویانیس است. موضوع اصلی فیلم که به «رقص زوربا» معروف است، به طور گسترده‌ای شناخته شد و اغلب با فرهنگ یونانی مرتبط است.

فعالیت سیاسی: تئودوراکیس در طول زندگی خود عمیقاً درگیر مسائل سیاسی و اجتماعی بود. او یکی از حامیان فعال اهداف چپ بود و با دیکتاتوری‌های مختلفی که یونان تجربه کرد، از جمله حکومت نظامی که از سال 1967 تا 1974 بر کشور حکومت کرد، مخالف بود. موسیقی او اغلب حاوی پیام‌های سیاسی و مضامین آزادی و مقاومت بود.

آزار و شکنجه و تبعید: تئودوراکیس به دلیل فعالیت سیاسی و مقاومت در برابر حکومت نظامی، با آزار و اذیت مواجه شد و چندین بار به زندان افتاد. در سال 1970 در جزیره می‌کونوس در حصر خانگی قرار گرفت. او بعدا آزاد شد، اما در سال 1973 دوباره دستگیر و سپس به فرانسه تبعید شد. در دوران تبعید به آهنگسازی و مشارکت در فعالیت‌های سیاسی از خارج ادامه داد.

بازگشت به یونان: تئودوراکیس در سال 1974 پس از سقوط حکومت نظامی به یونان بازگشت. او هم در موسیقی و هم در سیاست فعال ماند و به خلق آهنگ‌های جدید و همچنین مشارکت در ابتکارات فرهنگی و اجتماعی ادامه داد.

میراث: می‌کیس تئودوراکیس اثری محو نشدنی در موسیقی و فرهنگ یونانی به جا گذاشت. ساخته‌های او مورد علاقه مردم یونان و سراسر جهان است. کار‌های او همچنان توسط ارکستر‌ها، گروه‌های کر و نوازندگان در سطح جهان اجرا می‌شود. فداکاری او به عدالت اجتماعی و فعالیت‌های سیاسی همچنین جایگاهی را برای او به عنوان یک شخصیت تأثیرگذار در تاریخ یونان به ارمغان آورد.

می‌کیس تئودوراکیس در 2 سپتامبر 2021 درگذشت، اما موسیقی و میراث او همچنان بر نسل‌های موسیقی‌دان و علاقه‌مندان به موسیقی تأثیر می‌گذارد و الهام‌بخش آن‌هاست.


میکیس تئودوراکیس در سراسر جهان، نامی آشنا دارد و ایرانی‌ها نیز از طریق موسیقی فیلم‌هایی چون “زوربای یونانی”، “زد” و “حکومت نظامی” او را می‌شناسند.

احمد شاملو شاعر نام‌آور ایرانی زمانی که اشعار شماری از شاعران یونانی از جمله یانیس ریتسوس را تحت عنوان “ترانه‌های میهن تلخ” به فارسی ترجمه کرد و در قالب نوار کاست اشعار او را خواند، از ساخته‌های تئودوراکیس برای موسیقی زمینه بهره برد.

ریتسوس ترانه‌های مقاومت علیه قساوت و بی‌عدالتی سرود و تئودوراکیس برای آنها موسیقی ساخت.

تئودوراکیس در ۲۹ ژوئیه ۱۹۲۵ در جزیره‌ کیوس یونان چشم به جهان گشود و از کودکی به موسیقی علاقه‌مند شد.

از آنجا که سری پرشور داشت، همراه با موسیقی به مبارزات سیاسی چپ‌گرایانه نیز روی آورد و در دوره‌هایی به زندان و تبعید محکوم شد.

نماد مقاومت

مبارزات سیاسی تئودوراکیس به سه دوره تقسیم می‌شود.

با آغاز جنگ جهان دوم، در کنار نهضت مقاومت یونان علیه نازی‌ها ایستاد که یونان را اشغال کرده بودند. اما مبارزات سیاسی او پس از جنگ جهانی دوم شدت می‌گیرد به‌طوری که شکنجه را در زندان تجربه می‌کند.

با پایان جنگ جهانی دوم، طی ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۷ یونان وارد یک جنگ داخلی بین دولت راست‌گرا و ارتش خلق یونان با گرایشات چپ می‌شود. آهنگساز جوان در کنار نیروهای چپ‌گرا مبارزه می‌کند. به‌دلیل‌ مبارزاتش عنوان “عنصر خطرناک” به او داده می‌شود. به این ترتیب، تئودوراکیس دستگیر و تبعید می‌شود و شدیدا تحت شکنجه قرار می‌گیرد.

پس از خلاصی، در۱۹۵۴ به پاریس رفت که تحصیلاتش را در زمینه موسیقی تکمیل کند. به نظر می‌آمد که از این پس، زندگیش را وقف موسیقی خواهد کرد اما از آنجا که سر سازگاری با شرایط موجود را نداشت، با آغاز دیکتاتوری نظامیان در یونان طی سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۴ بار دیگر مستقیما درگیر سیاست شد و باز زندان و تبعید.

بلافاصله بعد از آزادی، به فرانسه رفت و با اجرای کنسرت‌هایی علیه دیکتاتوری یونان، پیامش را به سراسر جهان ارسال کرد.

پس از سرنگونی حکومت نظامی‌ها، سال‌ها بعد او نمایندگی مجلس و دو سال وزارت (۹۲-۱۹۹۰) را تجربه کرد.

 او بیانگر اراده مبارزه علیه فاشیسم است و معنای آزادی برای یونانیان پس از سقوط حکومت نظامی‌ها در سال ۱۹۷۴.

در سال ۲۰۱۰ علیه ریاضت و ورشکستگی اقتصادی در یونان با معترضان همراه شد و خواهان دریافت غرامت از آلمان در زمان اشغال کشور در جنگ جهانی دوم.
با وجود مشغله سیاسی، آهنگسازی به‌عنوان یک حرفه هیچگاه او را ترک نکرد و در سراسر جهان کنسرت موسیقی بر پا کرد.

سرود امید

ساخته‌های تئودوراکیس عموما ترغیب به مقاومت و امید و عشق است. این موضوع را چه در ساخته‌های موسیقیایی‌اش برای فیلم‌های سیاسی همچون زد و حکومت نظامی می‌توان دید، چه در زوربای یونانی و سرپیکو و نامه‌هایی از ماروسیا.

فیلم‌های زد و حکومت نظامی ساخته کوستاو گاوراس کارگردان یونان‌الاصلی فرانسوی به ترتیب در سال‌های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۱ ساخته شد. موسیقی فیلم زد توانست جایزه اول جشنواره بفتا را از آن خود کند.

در آستانه انقلاب ۵۷ ایران، این فیلم‌ها در سینماها به نمایش درآمدند و مورد استقبال قرار گرفتند و موسیقی آنها به عنوان نماد مبارزاتی در ذهن انقلابی‌های چپ‌گرا نقش بست.

اما زوربای یونانی نیز فیلمی بود که مورد استقبال عام قرار گرفت و موسیقی و صحنه رقص آنتونی کوئین در نقش زوربا در ساحل به نمادی از فرهنگ یونان معاصر تبدیل شد. به این ترتیب، تئودوراکیس موسیقی سنتی یونانی را با آموزه‌های نوین درآمیخت و توانست محصول کار خود را به عنوان بخشی از فرهنگ یونانی به جهان عرصه کند.

لینا مندونی وزیر فرهنگ یونان در پی درگذشت تئودوراکیس نوشت: “امروز ما بخشی از روح یونان را از دست دادیم، کسی که توانست یونان را به شعر خواندن وادارد.”

فیلم زوربای یونانی (۱۹۶۴) که برگرفته از رمانی با همین عنوان از نیکوس کازانتزاکیس نویسنده سرشناس یونانی است، توانست با کارگردانی مایکل کاکویانیس کارگردان قبرسی، سه جایزه اسکار بگیرد.

تئودوراکیس علاوه بر ساختن موسیقی برای فیلم، آهنگسازی‌های بیشماری کرد که برخی از آنها بر پایه سرودها و ترانه‌های یونانی است. “سه‌گانه ماوتهاوزن” که بر اساس ترانه‌هایی درباره اردوگاه اجباری با همین نام در دوره نازی‌هاست، از مشهورترین ساخته‌های تئودوراکیس است.

ازجمله کنسرت‌های مشهور تئودوراکیس با آوازخوانی ماریا فارانتوری، خواننده سرشناس یونانی است که در زمان حکومت نظامی‌ها، در خارج از یونان برگزار شد و مورد استقبال عام قرار گرفت. شماری از این کنسرت‌ها بر پایه ترانه‌های “کانتو جنرال” (آواز عمومی) نوشته پابلو نرودا شاعر اهل شیلی بود.

تئودوراکیس و فارانتوری چند دهه با یکدیگر همکاری کردند و در سال‌های اخیر یک بار دیگر ترانه‌های مقاومت دهه شصت و هفتاد را دوباره اجرا کردند.

در نوار کاستی ترانه‌های میهن تلخ، بخشی از آواز فارانتوری شنیده می‌شود که مورد استقبال ایرانی‌ها قرار گرفت.

ترانه‌های میهن تلخ شامل شعرهای یانیس ریتسوس و یاکوس کامپانلیس با موسیقی تئودوراکیس است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مهم نیست این تابستان چقدر گرم است، برهنه نخوابید! مشکلات سلامتی بی‌لباس خوابیدن

بر اساس تحقیقات یک شرکت فروش تشک آنلاین به نام Casper حدود ۲۸.۵ درصد از آمریکایی‌های گفته‌اند که هر شب، هفتگی، ماهانه یا هر چند وقت یکبار برهنه می‌خوابند. اما ۷۱.۵ درصد دیگر گفتند که همیشه با لباس می‌خوابند.واضح است که برهنه خوابیدن…

زندگینامه دیوید سوشی بازیگر انگلیسی مشهور و ایفاگر نقش هرکول پوآرو

دیوید سوشی بازیگر انگلیسی است که بیشتر به خاطر بازی در نقش کارآگاه معروف آگاتا کریستی، هرکول پوآرو، در مجموعه تلویزیونی "پوآرو آگاتا کریستی" شناخته می‌شود. او در 2 می‌1946 در لندن انگلستان به دنیا آمد و از دهه 1970 به صورت حرفه‌ای بازیگری…

نمونه‌های جالبی از اختراعاتی که فراموش شدند، یا تکامل یافتند یا به کلی به صورت دیگری تغییر پیدا…

در طی دهه‌ها و قرن‌های انسان‌های اختراعات گوناگونی کرده‌اند. از برخی از آنها در ابتدای امر تصور می‌شد که استقبال خوبی شود، اما در نهایت فراموش شدند، برخی با تغییرات نه چندان بنیادین همچنان به همان صورت تولید می‌شوند، برخی با تغییرات جدی و…

کشف خانه‌ای متروکه در فرانسه که پر از عروسک‌های به ظاهر شیطانی است!

برایان سانسیرو می‌نویسد که خانه‌ای متروک در فرانسه کشف کرده که به‌طور کامل توسط درختان انگور پوشانده شده  بود و گویی از دنیا پنهان بود. خود خانه عادی است، اما برخی آن را می‌توانند بدترین کابوس خود بدانند. اتاق‌ها مملو از چیزهای غیرعادی…

مردان خوش‌لباس و خوش‌تیپ سال‌ها و دهه‌های آینده احتمالا چه لباس و آرایش موی سر و صورتی خواهند داشت

پیشبینی مد بسیار دشوار است. در داستان‌های علمی تخیلی گاهی چیزهایی در مورد آنها می‌خوانیم. مثلا سرهای تراشیده شده‌ای که جواهرات بر فرق سر دوخته شده‌اند یا خالکوبی‌ها.اما با توجه به تغییرات اقلیمی و درگیری‌ها و وسایل فناورانه‌ای که در حال…

تنهاترین درخت جهان در کجاست؟

در جزیره دورأفتاده کمپبل، واقع در بیش از ۶۰۰ کیلومتری جنوب  نیوزلند، صنوبر منفرد سیتکا روییده که به عنوان تنهاترین درخت روی زمین شناخته شده است.نزدیکترین درخت نزدیک به آن آن بیش از ۲۲۰ کیلومتر دورتر، در جزایر اوکلند است، در حالی که…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.