تاثیر محیط روی ژن: دوقلو‌های همسانی که در آمریکا و کره بزرگ شده بودند، تفاوت هوشی شگفت‌انگیزی پیدا کردند، اما ویژگی شخصیتی یکسانی داشتند

0

دوقلو‌های همسانی که در کشور‌های جداگانه بزرگ شده‌اند، تفاوت‌های غیرمنتظره‌ای زیادی در توانایی‌های شناخت، اما ویژگی‌های شخصیتی بسیار مشابهی از خود بروز می‌دهند. مقایسه ویژگی‌های دوقلوهای تک تخمکی، بحث‌های قدیمی تاثیر طبیعت/پرورش را بارز می‌کند. یعنی حتی بحثی که سعدی شیرازی ما در مورد اندیشه می‌کرده است!

مورد جدید که بررسی شد دو خواهر دوقلو بود در سال ۱۹۷۴ در سئول کره جنوبی به دنیا آمده بودند. یکی از دوقلو‌ها در بازار گم شد و آنها در سن دو سالگی از هم جدا شدند. علیرغم درخواست تلویزیونی درباره افراد گمشده، خانواده نتوانستند دختر گمشده‌شان را پیدا کنند و در نهایت این دختر مسیری عجیب پیدا کرد و توسط زوجی در ایالات متحده به فرزندی پذیرفته شد.

این دختر که در آمریکا بزرگ می‌شد، نمی‌دانست که حتی خواهر و برادری دارد تا اینکه در سال  ۲۰۱۸ به فکر افتاد که از طریق مطابقت دادن DNA ریشه کره‌ای خود را پیدا کند. دو سال بعد، او این خبر دریافت کرد که نه تنها یک دوقلو همسان دارد، بلکه یک حواهر و برادر بزرگ‌تر هم دارد.

دوقلو‌ها پس از پیوند مجدد، مجموعه‌ای از آزمایش‌های طراحی شده برای ارزیابی هوش، مشخصات شخصیتی، سلامت روان و سابقه پزشکی انجام دادند. تا حدودی تعجب‌آور بود، نتایج نشان داد که ضریب هوشی خواهر بزرگ شده در ایالات متحده ۱۶ امتیاز کمتر از ضریب هوشی خواهر بزرگ شده در کره‌ است.

این یافته‌ها با مطالعات قبلی روی دوقلو‌های تک تخمکی تناقض داشت که به این نتیجه رسیده بودند میانگین تفاوت ضریب هوشی بین دوقلوها بیش از هفت امتیاز نیست. نویسندگان مطالعه در مورد شکاف بزرگ غیرمنتظره بین این دو خواهر، می‌نویسند: «این جالب است که دوقلو‌ها تفاوت‌های قابل توجهی در توانایی‌های شناختی نشان دادند که به علت نفوذ ژنتیکی قوی است.»

البته اینکه آیا این اختلاف ناشی از تربیت متفاوت دوقلو‌ها بوده، دشوار است. محققان خاطرنشان می‌کنند که خواهر بزرگ شده در ایالات متحده سه ضربه مغزی حفیف قبلی را متحمل شده بود که ممکن است بر ظرفیت‌های شناختی او تأثیر گذاشته باشد.

اما شخصیت این دوخواهر به میزان زیادی شبیه هم بود.

هر دو دوقلو به طور مشخصی دارای وجدان کاری بالایی بودند،  هر دو هدفمند، منظم، وظیفه‌شناس و تلاش‌گر برای رسیدن به موفقیت بودند. اینکه این شباهت‌ها علیرغم تجارب متضاد زندگی دو خواهر و محیط‌های خانگی همچنان ادامه داشت، جالب است و نقش ژنتیک را در تعیین خلق و خوی یک فرد برجسته می‌کند.

خواهر بزرگ شده در کره از بزرگ شدن در یک خانواده دوست داشتنی و هماهنگ تعریف می‌کرد، اما خواهر او در امریکا تربیت سخت‌تری که با درگیری منظم و طلاق نامادری و ناپدری‌اش همراه بود، گزارش کرده بود. با وجود این، این زوج نمرات یکسانی برای عزت نفس داشتند و پروفایل‌های سلامت روان بسیار مشابه داشتند.

از نظر پزشکی هر دو سایقه مشابهی داشتند و هر دو تحت عمل جراحی برای برداشتن تومور از تخمدان خود قرار گرفته بودند. با این حال، دوقلو‌ها با توجه به ایدئولوژی‌های فرهنگی‌شان متفاوت بودند، به طوری که خواهر و برادر بزرگ شده در ایالات متحده دیدگاه فردگرایانه‌تری را نشان می‌داد در حالی که خواهر بزرگ شده در کره ارزش‌های جمع‌گرایانه‌تری داشت.

نمونه‌هایی از دوقلو‌هایی که به طور جداگانه بزرگ می‌شوند نادر است و موارد بیشتری مانند این مورد نیاز است تا نتیجه‌گیری معتبرتری به دست آبد. با این وجود، این مطالعه بینش‌های جدید و جذابی را در مورد عوامل ژنتیکی، فرهنگی و محیطی که بر رشد انسان تأثیر می‌گذارند ارائه داده است.

این مطالعه در مجله Personality and Individual Differences منتشر شده.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.