۳۸۰ هنرمند از ۵۱ کشور طی ۱۴ سال: در پروژه گلدوزی جامعه زنان

0

چند سال پیش هنرمندی به نام کرستی مکلئود وقتی بیست سالگی را گذارنده بود، شیفته پیدا کردن شیوه‌های جمعی کار با هدف مشترک شد.

مکلئود دوران کودکی خود را در کشورهای مختلفی گذرانده بود و از ونزوئلا به کشور‌هایی مانند نیجریه، ژاپن و کانادا نقل مکان کرد. در ۲۱ سالگی، او به هند سفر کرد، جایی که در صنعت نساجی و سنت‌های صنایع دستی کشور غوطه‌ور شد. او زبان هندی را در حد برقراری ارتباط فراگرفت. به گفته خودش: «من ابتدا با افراد با کلمات نمی‌توانستم ارتباط برقرار کنم، اما می‌توانستم با آن‌ها بنشینم و یک ژاکت بدوزم.»

او بعد به ذهنش خطور کرد که از گلدوزی می‌تواند هم به عنوان یک پیوند فیزیکی و هم نمادین بین افراد با پیشینه‌ها، ایدئولوژی‌ها و مذاهب مختلف عمل کند، و در سال ۲۰۰۹،  پروژه “لباس قرمز” را راه‌اندازی کرد، یک پروژه مشترک که شامل گلدوزی‌های صد‌ها صنعتگر از سراسر جهان است.

در مصر، حدود ۵۰ زن بادیه نشین جبالیا، با الهام از محیط اطراف کوه سینا، نقوشی از گیاهان و شکوفه‌ها ایجاد کردند. در جریان نمایشگاهی در ورشو، گروهی از پناهندگان اوکراینی خط دوخت‌های بلند با گره‌های سبک فرانسوی ترکیب کردند تا یک گل آفتابگردان زرد روشن با یک گلبرگ به رنگ آبی کم‌رنگ  بدوزند و در چیاپاس، زنایدا آگیلار،  گیاهان و جانوران بومی را اضافه کرد.

بسیاری از کسانی که در پروژه شرکت کردند، زنانی بودند که در موقعیت‌های آسیب‌پذیر در جوامع خود قرار دارند و با امکانات کمی زندگی می‌کنند. بخشی از هدف پروژه این است که اطمینان حاصل شود که هنرمندان دستمزد مناسب دریافت می‌کنند و فرصتی برای فروش بیشتر آثار خود در آینده دارند. لباس قرار است از  طریق فروشگاه Etsy فروخته شود. در مجموع ۳۸۰ هنرمند از ۵۱ کشور، در این پروژه جالب شرکت کردند.

فرم لباس نیز نمادین و از لحاظ تاریخی با زنانگی مرتبط است، یک لباس مجلسی سلطنتی و شیک با الگویی محافظه‌کارانه.

مکلئود پروژه را در ژوئن، ۱۴ سال و ۳ ماه پس از شروع آن به پایان رساند. این لباس در حال حاضر در جاهای مختلفی به نمایش گذاشته شده.

مکلئود همچنین در حال جمع‌آوری و تدوین ۱۵۰ ساعت فیلم در قالب یک مستند و نوشتن کتابی در این مورد است.  او می‌گوید: این لباس درباره صلح و نیروی اتحاد است.

منبع


دیگر پست‌های تازه یک پزشک

پست‌های آرشیوی خواندنی

لذت ورق زدن کتاب‌های قدیمی و گم‌شده

یکی از توصیه‌هایی که می‌توانم به شما بکنم این است که همه کتاب‌های کتابخانه خود را از کودکی حفظ کنید، کتاب‌هایتان را گم نکنید، در امانت دادن آنها دقت کنید، اگر به خاطر کمی جا،…

یک پزشک پلاس

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.