بررسی نمونه‌های DNA باستانی منشأ بیماری MS یا مالتیپل اسکلروزیس را در اروپا نشان داد

0

دانشمندان با بررسی بیش از 1600 نمونه DNA باستانی، توانسته‌اند ریشه‌های صفات ژنتیکی موجود در اروپاییان امروزی را دریابی کنند. این ژنوم‌ها نشان می‌دهند که بسیاری از ویژگی‌ها – از جمله افزایش خطر ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس – توسط افرادی که از حدود 45000 سال پیش در سه موج مجزا به این قاره مهاجرت کرده‌اند، به اروپا منتقل شده‌اند. این نتایج در نشریه Nature منتشر شده است.

یافته‌ها شواهدی را ارائه می‌دهند که برخی از تغییرات منطقه‌ای در صفات خاص به دلیل تفاوت در الگو‌های پراکندگی مهاجران ایجاد شده . این در تضاد با این ایده است که تفاوت‌های ژنتیکی عمدتاً به دلیل سازگاری مردم با شرایط در مکان‌های خاص در اروپا به وجود آمده است.

لوئیس کوئینتانا-مورسی، متخصص ژنتیک جمعیت در انستیتو پاستور پاریس در این مورد می‌گوید: «این تحقیق جزئیات بی‌سابقه‌ای در مورد اینکه چگونه اجداد باستانی می‌توانند بر خطر بیماری تا به امروز تأثیر بگذارند، ارائه می‌کند.»

انسان‌های مدرن در 3 موج به اروپا مهاجرت کردند: شکارچیان-گردآورنده حدود 45000 سال پیش از آسیا به اروپا رسیدند. کشاورزان 11000 سال پیش از خاورمیانه وارد شدند. دامداران – گله‌داران – 5000 سال پیش از استپ‌های آسیای غربی و اروپای شرقی به اروپا مهاجرت کردند. باستان‌شناسان و مورخان تصور می‌کردند که این گروه‌ها در سرتاسر قاره با یکدیگر مخلوط می‌شوند و جمعیت‌ها در مکان‌های خاص ویژگی‌های متمایزی را در پاسخ به محیط‌های محلی خود تکامل می‌دهند.

اما زمانی که «اسکه ویلرسلو» -متخصص ژنتیک در دانشگاه کمبریج انگلستان- و گروهش شروع به بررسی ژنوم‌های باستانی انسان کردند، متوجه شدند که این داستان کامل نیست. محققان ماده ژنتیکی 317 اسکلت باستانی یافت شده در اروپا را جمع‌آوری و توالی‌یابی (سکانس) کردند که بیشتر آن‌ها بین 3000 تا 11000 سال قدمت داشتند. آن‌ها سپس این توالی‌ها را با داده‌های ژنومی موجود از بیش از 1300 نفر از اهالی اوراسیا باستان دیگر مطابقت دادند.

با مقایسه نشانگر‌های ژنتیکی، سن و مکان دفن، دانشمندان توانستند یک شجره‌نامه اروپایی و نقشه مهاجرت ترسیم کنند که نشان می‌دهد چگونه ویژگی‌های ژنومی در یک مکان خاص با جابجایی جمعیت‌ها در طول زمان تغییر می‌کند. برای مثال، نشان داد که دامداران عمدتاً به بخش‌های شمالی‌تر اروپا می‌رفتند، در حالی که کشاورزان خاورمیانه به جنوب و غرب می‌رفتند.

برخی از این مهاجران به طور کامل جایگزین جمعیت‌های موجود شدند. به عنوان مثال، دانمارک تحت دو انتقال بزرگ جمعیتی قرار گرفت که هر کدام در عرض چند نسل رخ داد. ویلرسلو می‌گوید که شواهد باستان‌شناسی و سرعت انتقال نشان می‌دهد که تازه واردان به جای بیرون راندن یا مخلوط شدن با آن‌ها، همه مردم محلی را کشتند.

از ژن‌ها و جغرافیا

ویلرسلو می‌گوید که الگو‌های پراکندگی به این معنی است که بسیاری از اروپاییان مدرن دارای اجداد ژنتیکی از هر سه موج جمعیتی هستند، اما مقدار نسبی هر یک بسته به مکان متفاوت است.

سپس، محققان ژنوم‌های باستانی را با ژنوم‌های 410000 فرد امروزی مقایسه کردند که پروفایل‌های ژنتیکی آن‌ها در Biobank بریتانیا، یک پایگاه داده عظیم از اطلاعات ژنتیکی و فیزیکی ذخیره شده. داده‌ها شواهد روشنی را ارائه کردند که نشان می‌دهد بسیاری از ویژگی‌ها مستقیماً به یکی از سه موج مهاجرت باز می‌گردند.

برای مثال، اروپایی‌های شمالی امروزی نسبت به همتایان جنوبی خود قد بلندتر و پوست روشن‌تری دارند، زیرا اجداد بیشتری از دامداران مهاجر دشت‌ها یا استپ‌ها دارند. و آن‌هایی که بیشتر اجداد شکارچی-گردآورنده دارند، که معمولاً در شمال شرقی اروپا یافت می‌شوند، انواع مختلفی دارند که آن‌ها را در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری آلزایمر قرار می‌دهد.

این مطالعه به حل سؤالاتی از جمله اینکه چرا انسان بالغ قبل از به وجود آمدن گله‌داری اروپایی، توانایی هضم شیر را تکامل داده، کمک کرد. جهش‌های نزدیک به ژن کدکننده لاکتاز، آنزیمی که به نوزادان اجازه می‌دهد شیر را پردازش کنند، می‌توانست به انسان‌های اولیه کمک کند حتی قبل از ورود دامداران از قحطی جان سالم به در ببرند. این جهش‌ها ممکن است ژنوم را برای ایجاد گونه‌ای که به لاکتاز اجازه می‌دهد در بزرگسالان به عملکرد خود ادامه دهد، آغاز کرده باشد.

ویلرسلوف می‌گوید، اما مشخص نیست که آیا ویژگی‌های دیگر، مانند قد، برای افرادی که این ویژگی‌ها را حمل می‌کنند، مزیتی ایجاد کرده است یا خیر.

در کمال شگفتی، یکی از صفاتی که به نظر می‌رسد دارای مزیت تکاملی قوی بوده است، یکی از ویژگی‌هایی است که با استعداد ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس مرتبط است. این ویژگی با دامداران آسیای غربی وارد اروپا شد و در طول هزاره‌های بعدی در شمال اروپا رایج‌تر شد.

مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری خودایمینی تخریب‌گر غشای اعصاب است. ویلرسلو می‌گوید، «اما این سیستم ایمنی فوق‌العاده، یا انواع ژنتیکی مرتبط با آن، می‌توانست به مردم باستان کمک کند تا از طاعون و عوامل بیماری‌زا جان سالم به در ببرند. «این بهترین توضیحی است که می‌توانیم داشته باشیم.»

گام بعدی این است که محققان روش‌های توسعه‌یافته توسط ویلرسلو و همکارانش را در ژنوم‌های سایر نقاط جهان مانند جنوب شرقی آسیا و آمریکا به کار ببرند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

گالری- تصاویر تبلیغاتی خودروهای ایمپریال کرایسلر در سال‌های 1969 تا 1973

ما بیشتر این عکس‌ها را در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده‌ایم و راستش تعجب می‌کنیم که زمانی خودروی کرایسلر با این طول و عرض و طراحی تولید می‌شد.ایمپریال برند خودروهای لوکس کرایسلر در بازه زمانی سال‌های 1955 تا 1975 و نیز در بازه زمانی سال‌های…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی- قسمت دوم

در قسمت دوم خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف ما باز غذاهای لذیذ و گاه عجیبی از کشورهای مختلف می‌بینیم. این تصاویر توسط میدجرنی با اطلاعاتی که به آن داده‌اند، بازسازی شده‌اند.قسمت اول این پست را در اینجا ببینید.شیلیبلژیک:…

عکس‌های جالبی که مردم را در «گوگل مپ» به راستی شگفت‌زده کرده است!

گوگل مپ راه خوبی است برای آشنایی با شهرهای نام‌آشنا و یا دورافتاده‌ترین نقاط جهان. اما هر از چند گاهی در گوگل مپ، عکس‌هایی پیدا می‌شود که توجیه‌شان دشوار است یا بسیار خنده‌دار و جالب هستند.این پست مجموعه‌ای است از این عکس‌ها:دورهمی…

تصاویر تخیلی از سلبریتی‌ها در حال خواب – اما چرا اصلا می‌خوابیم؟!

خواب یک فرآیند فیزیولوژیک اساسی است که برای عملکرد صحیح بدن و ذهن ما ضروری است. اگرچه هدف دقیق خواب به طور کامل شناخته نشده است، دانشمندان چندین نظریه برای توضیح اینکه چرا ما می‌خوابیم ارائه کرده‌اند.  برخی از دلایل اصلی مهم بودن خواب:…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.