دیگر با جستجوی گوگل نخواهید توانست نسخه کش شده نتایج جستجو را ببینید! چون این ویژگی بازنشسته شد

0

دنی سالیوان، مدیر بخش جستجوی گوگل تأیید کرده که گوگل پیوند‌های مربوط به کش صفحه را از صفحه نتایج جستجو حذف کرده است. سالیوان در شبکه اجتماعی X نوشت: «این برنامه برای کمک به افراد برای دسترسی بنسخه قدیمی صفحات بو دو بیشتر در مواردی به کار می‌آمد که بازگزاری یک صفحه مشکل پیدا می‌کرد.» اما «این روز‌ها، همه چیز بسیار بهبود یافته است. بنابراین، تصمیم گرفته شد که آن را بازنشسته کنیم.»

ویژگی کش قبلا به شما امکان می‌داد یک صفحه وب را همانطور که گوگل قبلا دیده بود، مشاهده کنید، که به دلایل مختلف مفید بود. متخصصان سئو می‌توانستند از آن برای اشکال‌زدایی سایت‌های خود استفاده کنند، و همچنین می‌تواند ابزار بسیار مفیدی برای جمع‌آوری اخبار باشد، و به خبرنگاران این امکان را می‌دهد که ببینند یک شرکت دقیقاً چه اطلاعاتی را از یک وب‌سایت اضافه کرده (یا حذف کرده است.)

این ویژگی راهی برای دیدن جزئیاتی که افراد یا شرکت‌ها سعی در پاک کردن آن از وب داشتند بود و دست کم تا مدتی حتی اگر سایتی مسدود می‌شد، می‌شد از طریق آن نسخه کش شده سایت را دید.

کش یک صفحه معمولاً از طریق چند مسیر مختلف قابل دسترسی بود. یک دکمه “Cached” وجود در پایین پانل “درباره این نتیجه” ظاهر می‌شد که از منوی سه نقطه‌ای در کنار یک نتیجه جستجو قابل دسترسی بود.

راه دیگر این بود که پیشوند «cache:» را قبل از جستجوی URL به یک URL اضافه کنید تا فوری نسخه ذخیره‌شده گوگل را ببینید.

حذف پیوند‌های کش گوگل به تدریج طی چند ماه گذشته انجام شده و هنوز کامل نشده . بری شوارتز در میزگرد موتور جستجو متوجه شد که پیوند‌ها به طور متناوب از نتایج جستجو در اوایل دسامبر ناپدید می‌شوند و تا پایان ژانویه به طور کامل حذف شدند. دنی سالیوان در توییت خود تأیید کرد که علاوه بر حذف پیوند‌ها، با جستجوی “cache:” نیز “در آینده نزدیک” نیز کاربران چیزی نخواهند دید.

به نظر نمی‌رسد که گوگل برنامه‌ای فوری برای جایگزینی این ویژگی داشته باشد، اما سالیوان می‌گوید امیدوار است که گوگل بتواند پیوند‌هایی را به سایت آرشیو اینترنت اضافه کند که می‌تواند برای نشان دادن تغییر یک صفحه وب در طول زمان استفاده شود.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.